Czas przerwy między wizytami kontrolnymi się przedłuża. Czy ma to jakiś negatywny wpływ na efekty leczenia?
Na początku pragniemy uspokoić: wydłużenie przerw pomiędzy wizytami kontrolnymi nie będzie miało wpływu na końcowy efekt leczenia. Osoby, które korzystają ze stałych aparatów ortodontycznych, muszą się jednak spodziewać, że w obecnej sytuacji całkowity czas leczenia może nieco się wydłużyć. Dzieje się tak, ponieważ siły wywierane przez aparat na zęby zmniejszają się wraz z upływem czasu. Jeżeli natomiast korzystasz z systemu nakładkowego przeźroczyste nakładki ortodontyczne, cały proces przebiega bez żadnych zmian. Pamiętaj, że w przypadku, kiedy będziesz posiadać już niewielką ilość nakładek, możesz wydłużyć okres noszenia każdej z nich do 10 dni lub nawet 2 tygodni. Natomiast ostatnią wyprodukowaną nakładkę po tygodniu noszenia, możesz potraktować ją jako retencję i zakładaj tylko na noc. Nieco inaczej wygląda sytuacja z aparatami typu Hyrax czy Haas. Należy pamiętać, iż aparaty cementowe powinny być rozkręcone wyłącznie o taką ilość obrotów, jaką zalecił ortodonta. Przed dalszym rozkręcaniem koniecznie trzeba skontaktować się telefonicznie z lekarzem prowadzącym, który udzieli Ci niezbędnych informacji.
Jak postępować w przypadku, kiedy odpadł zamek lub drut powoduje dyskomfort?
Uspokajamy! Sytuacje te nie są w żaden sposób powodami do obaw i nie mają negatywnego wpływu na cały proces leczenia. Jeżeli więc doszło do odpadnięcia zamka lub spadła gumka, fakt ten możesz całkowicie zignorować, chyba, że zamek ten powoduje dyskomfort, wówczas możesz zdjąć z niego gumeczkę i spróbować wyciągnąć go z łuku. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości możesz się również z nami skontaktować telefonicznie lub przez profil na Facebooku.
Co należy robić w przypadku, kiedy kończą mi się nakładki przeźroczyste nakładki ortodontyczne?
Najważniejsze to, by w żadnym wypadku nie przestać nosić nakładek. Jeżeli wiesz, że Twoje kolejne nakładki znajdują się w gabinecie, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem! O ile to możliwe, prześle Ci kolejne nakładki, dzięki czemu proces przywracania prawidłowego zgryzu będzie mógł przebiegać bez żadnych zakłóceń. Jeżeli natomiast nosisz już ostatnią wyprodukowaną nakładkę to po tygodniu noszenia, potraktuj ją jako retencję i zakładaj tylko na noc. Dzięki temu masz pewność, że efekty leczenia zostania zachowane i nie istnieje ryzyko niepożądanych przesunięć zębów. Pamiętaj: zaprzestanie noszenia nakładek może spowodować, że efekty leczenia, które zostały już osiągnięte, zostaną utracone.
Odczuwam dolegliwości bólowe. Co powinienem zrobić?
Dyskomfort lub ból występujący przy korzystaniu z aparatów ortodontycznych mogą mieć różne źródła, jak na przykład kłujący drucik czy stan zapalny zęba. W takiej sytuacji koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Będzie mógł wtedy ocenić Twoje dolegliwości i zaproponować najlepsze rozwiązania, które pozwolą przynieść ukojenie.
Wiemy, że niezależnie od panującej obecnie sytuacji związanej z koronawirusem w Twoim leczeniu ortodontycznym mogą pojawić się wątpliwości budzące Twój niepokój. Dlatego pamiętaj, że zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji, by również w tym trudnym czasie pomóc Ci uporać się z różnego rodzaju dolegliwościami.
Dentim Clinic Katowice | Bydgoszcz