Ząb zatrzymany

Na czym polega zatrzymanie zęba? Skąd bierze się taka przypadłość i jakich zębów najczęściej dotyczy? Jak rozpoznać, że masz zatrzymany ząb? I najważniejsze – co można zrobić w takiej sytuacji?

Z tego wpisu dowiesz się:

zabieg-dentim

Co to jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to taki, który nie osiągnął płaszczyzny zgryzu, chociaż zakończył się już proces jego fizjologicznego wyrzynania. Ząb taki może być najzupełniej prawidłowo wykształcony pod względem anatomicznym, a jednak pozostaje pod powierzchnią dziąsłą i w związku z tym nie ma kontaktu z zębem przeciwstawnym. Taka przypadłość jest przede wszystkim domeną zębów trzonowych (zwłaszcza ósemek) oraz górnych kłów, ale może przydarzyć się również innym zębom.

Zatrzymanie może być całkowite lub tylko częściowe. W przypadku częściowego fragment korony wystaje ponad powierzchnię dziąsła, natomiast całkowite to takie, w którym ząb jest w całości otoczony przez kość – w takiej sytuacji oczywiście żaden jego fragment nie jest widoczny ponad powierzchnią dziąsła, a obecność takiego zęba daje się stwierdzić dopiero dzięki badaniu RTG.

 

Dlaczego dochodzi do zatrzymania zęba?

Zdecydowanie najczęstszym powodem zatrzymania zęba jest brak wystarczającego miejsca w łuku zębowym, by ząb mógł wyrznąć się prawidłowo. Ale właściwie dlaczego w łuku może zabraknąć miejsca dla zęba? Czasami dzieje się tak na skutek zbyt późnego wypadnięcia zęba mlecznego. “Mleczak” zbyt długo pozostający w zębodole zajmuje miejsce swojemu stałemu odpowiednikowi. W rezultacie pozostałe zęby układają się zbyt ciasno.

To właśnie jedna z przyczyn, dla których tak ważne są regularne wizyty z dzieckiem u dentysty – pozwalają one wykryć tego rodzaju wady rozwojowe już na wczesnym etapie i w porę wdrożyć odpowiednie środki zaradcze.

Jednak brak miejsca nie jest jedynym możliwym powodem zatrzymania zęba. Dochodzi do niego też z przyczyn takich jak niedobór witamin (szczególnie A i D), urazy szczęki, zmiany hormonalne, nieodpowiednie leczenie w przeszłości, a także tendencje dziedziczne. Ewolucyjnie też nasi przodkowie mieli większe szczęki.

 

Jak rozpoznać ząb zatrzymany?

Rozpoznanie, że doszło do zatrzymania zęba często nie nastręcza żadnych problemów, ponieważ trudno przeoczyć brak zęba w odpowiednim dla niego miejscu łuku zębowego – można go zarówno wyczuć językiem, jak i dostrzec w lustrze. Problem z rozpoznaniem pojawia się właściwie jedynie w przypadku ósemek. Ponieważ wyrzynają się one najpóźniej (a u części osób w ogóle) i są umiejscowione na końcu łuków zębowych, brak widocznego i wyczuwalnego zęba w tym miejscu nie jest odbierany jako coś alarmującego. Fakt, że w danym przypadku doszło do całkowitego zatrzymania ósemki, można odkryć dopiero dzięki zdjęciu rentgenowskiemu.

Jak leczy się problemy związane z zębem zatrzymanym?

W oparciu o przegląd stomatologiczny i zdjęcie RTG lekarz ocenia sytuację i dobiera optymalną metodę leczenia. Najczęściej konieczne jest chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba. Oczywiście współczesna stomatologia traktuje usuwanie zębów jako ostateczność. Niemniej w przypadku zatrzymanych zębów często nie ma innego wyjścia – ekstrakcja bywa niezbędna, by uniknąć niekorzystnych skutków powodowanych przez taki ząb.

Ale nie zawsze zachodzi taka konieczność. W części przypadków, przede wszystkim dotyczących zębów przednich, można przeprowadzić ściąganie zatrzymanego zęba. To proces oparty na leczeniu ortodontycznym, który może trwać około dwóch lat. Pozwala on przywrócić ząb do prawidłowego położenia.

By dowiedzieć się więcej o zatrzymaniu zęba i metodach leczenia, wstąp do Dentim Clinic. Na wizytę u nas możesz się zapisać, wypełniając formularz.

Dentim Clinic Katowice | Bydgoszcz

Umów się na wizytę


    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.






    [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]