Katowice: 32 720 12 47 Bydgoszcz: 52 522 28 88

32 206 88 00 502 069 396

NAJLEPSZA KLINIKA W POLSCE WEDŁUG GCR

Co każdy powinien wiedzieć o leczeniu przyzębia?

Przyglądając się badaniom naukowym, poświęconych stanowi jamy ustnej, coraz częściej widać rosnący problem jakim są choroby przyzębia, czyli wszystko to co dotyczy dziąseł oraz obszarów w których dziąsło łączy się z zębem. Ponieważ przyzębie jest bardzo unaczynione, jego infekcja bakteryjna, dzięki sieci naczyń krwionośnych, w łatwy sposób trafia do całego organizmu. Zatem choroba przyzębia to nie tylko choroba miejscowa jamy ustnej – jest to często przyczyna chorób całego organizmu, szczególnie niebezpieczna dla pacjentów kardiologicznych, neurologicznych i cukrzyków.

Lekceważenie stanu zdrowia swoich zębów, prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem. Zgorzele i zapalenia tkanek mogą stać się źródłem zakażenia i spowodować wiele groźnych schorzeń, np.:

 • chorobę reumatyczną,
 • zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego,
 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • zapalenie tęczówki oka, żył.

Warto zatem wykonać badanie profilaktyczne przyzębia, które jest bezbolesne i nie trwa dłużej niż 10 minut.

 

Jakie są objawy choroby przyzębia?

paradontoza, zapalenie dziasel, choroby dziasel, choroby przyzebia, periodontologJest kilka symptomów, które możemy zdiagnozować samodzielnie w domu, które będą świadczyły o chorobie przyzębia.

Jeżeli rozpoznajesz u siebie, któreś z wymienionych poniżej dolegliwości, skonsultuj się ze stomatologiem, aby w porę rozpocząć leczenie oraz podjąć odpowiednie działania profilaktyczne:

 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • krwawienie dziąseł,
 • zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł,
 • odsłanianie szyjek zębów,
 • wydłużanie koron zębów,
 • rozchwiane zęby,
 • nadwrażliwość na temperaturę.

 

Warto pamiętać, że po wykonanych zabiegach periodontologicznych, pacjent przechodzi w tzw. fazę podtrzymującą. Raz rozpoznane i rozpoczęte leczenie chorób przyzębia, musi być kontynuowane do końca życia. Niestety paradontozy nie leczymy, a jedynie zwalniamy tempo rozwoju choroby. Pacjent musi zatem sumiennie kontynuować leczenie oraz profesjonalne czyszczenie w gabinecie, według wskazań stomatologa. W przeciwnym razie, choroba przyzębia przyśpieszy.

 

Diagnostyka raka jamy ustnej

velscope - badanie rak jamy ustnej
Badanie i pełna diagnoza
Wczesne wykrycie objawów

Podczas codziennej pracy w Dentim Clinic, wykorzystujemy najnowsze urządzenie do profilaktyki raka jamy ustnej, VELScope. Badanie to umożliwia diagnozę i wczesne wykrywanie zmian zapalnych, nowotworowych błony śluzowej jamy ustnej oraz języka. Pozwala to naszym pacjentom na wczesne wykrycie objawów, a tym samym skuteczniejszą walkę z rakiem. Badanie wykonane przy użyciu VELScope jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Wynik widoczny jest natychmiast po zakończeniu badania, które trwa raptem kilka minut.

 
 

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację.  Po wysłaniu formularza, nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu dobrania odpowiedniego terminu wizyty.

Umów się na konsultacje!

[honeypot antyrob-172]

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj.(obowiązkowe)
Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

 

Czym jest piaskowanie?

Jest to bardzo bezpieczny zabieg stomatologiczny, którego zadaniem jest usunięcie z zębów osadu i przebarwień oraz ich wypolerowanie. Zabieg ten jest dostępny dla wszystkich osób, z wyjątkiem pacjentów, z ostrymi stanami zapalnymi dziąseł.

Czyszczenie zebow, piaskowanie zebow, polerowanie zebow, skaling zebow, Dentim Clinic Katowice
Nowoczesne urządzenia do piaskowania zębów
Doskonałe efekty czyszczenia
Stosowane w Dentim Clinic nowoczesne urządzenia do piaskowania zębów, gwarantują doskonałe efekty czyszczenia, których nie jesteśmy w stanie uzyskać zwykła szczoteczką czy nitką do zębów. Podstawowym narzędziem jest piaskarka, która rozprowadza na zęby wodę z drobnym pyłem, pod wysokim ciśnieniem.

Dodatkowym zabiegiem wykonywanym często po piaskowaniu, jest polerowanie zębów. Do tego celu wykorzystywane są specjalne gumki stomatologiczne, które nałożone na końcówkę turbiny, obracając się z odpowiednią prędkością, delikatnie polerują poszczególne zęby. Dzięki temu, oprócz profesjonalnego oczyszczenia, uzyskujemy dodatkowo wyjątkowy blask zębów.

Rekomendowanym zabiegiem jest również fluoryzacja, która zwiększa twardość szkliwa i czyni je bardziej odpornym na działanie kwasu wytworzonego przez reakcje zachodzące w jamie ustnej. Bezbolesna procedura, polegająca na nałożeniu pędzelkiem specjalnego płynu z dużą zawartością fluoru, bezpośrednio na poszczególne zęby. Podczas zabiegu pokrycia zębów związkami fluoru na ich powierzchni dochodzi do wymiany rozpuszczalnych w kwasie związków wapnia na odporniejsze związki fluoru.

Co oznacza skaling?

skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja, higienizacja zębów, dentim clinic katowice
Doskonałe oczyszczanie zębów
Wykorzystanie technologii ultradźwiękowej
Jest to zabieg oczyszczania zębów, mocno zabrudzonych osadem, potocznie nazywanym kamieniem nazębnym. Głównymi przyczynami jego powstawania są palenie tytoniu oraz picie kawy i herbaty. Zabieg ten jest wykonywany przy pomocy skalerów – urządzeń wykorzystujących technologię ultradźwiękową. W większości przypadków, skaling przebiega w bezboleśnie. W przypadku dużej nadwrażliwości zębów, stosujemy komputerowe znieczulenie miejscowe.

Podobnie jak po zabiegu piaskowania, uzupełnieniem skalingu jest polerowanie i fluoryzacja zębów, wzmacniających efekt czyszczenia oraz ochronę przed próchnicą.

W jaki sposób profilaktyka może zmienić Twoje życie?

Pobierz bezpłatny poradnik stworzony przez zespół ekspertów Dentim Clinic i dowiedz się wszystkiego o dbaniu o zęby.

 

Kiedy wykonuje się skaling poddziąsłowy?

W przypadku rozwoju choroby przyzębia, skutkującej gromadzeniem się osadu nazębnego oraz obecnością bakterii pod powierzchnią dziąseł, należy wykonać zabieg skalingu poddziąsłowego. Polega on na bardzo dokładnym usunięciu przyczyn stanu zapalnego dziąseł (kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia), przy pomocy specjalistycznego narzędzia, zwanego kiretą. Zaawansowane i nieleczone choroby przyzębia, np: paradontoza, mogą mieć dla pacjenta groźne konsekwencje (m.in. zniszczyć kość stanowiącą podporę zębów). Z tego powodu, tak istotne jest jak wczesne zlikwidowanie stanu zapalnego. Skaling poddziąsłowy jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego sam zabieg nie jest uciążliwy dla pacjenta.

paradontoza, choroby przyzebia, periodontolog, chore dziąsła

Ze względu na głębokość chorej kieszonki zęba, wyróżniamy dwa rodzaje tego zabiegu:

 • Skaling poddziąsłowy zamknięty – w przypadku płytkich osadów i kieszonek do 5 mm – nie wymaga odsłaniania korzenia, ani wykonywania nacięć;

 • Skaling poddziąsłowy otwarty – w przypadku kieszonek głębszych niż 5 mm – podczas takiego zabiegu dentysta odchyla lub nacina się dziąsło, dzięki czemu w swobodny sposób może dotrzeć do wnętrza kieszonki i dokładnie ją oczyścić. Po usunięciu kamienia z kieszonki, stomatolog zaszywa miejsce kiretażu. W wyjątkowych przypadkach, gdy w efekcie stanu zapalnego doszło do ubytków kostnych, stomatolog uzupełnia powstały niedobór kości za pomocą materiału kościozastępczego.

Dentim Clinic - choroby przyzębia

 

Czym jest Vector? 

Nowoczesne urządzenie o nazwie Vector, pozwala na nieinwazyjne usuwanie przyczyn paradontozy, czyli bakterii, osadu nazębnego i złogów poniżej linii dziąseł. Metoda Vector, nie wymaga nacinania dziąsła do zabiegu i jego późniejszego zszywania, przez co jest rodzajem skalingu poddziąsłowego. Leczenie chorób przyzębia, z wykorzystaniem urządzenia Vector, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu, pacjent może liczyć na bardziej komfortowy zabieg oraz natychmiastowy powrót do swoich codziennych obowiązków. Średnio zabieg trwa około godziny, a po 4-6 tygodniach przeprowadza się badania kontrolne. Zaraz po zabiegu, może wystąpić niewielka wrażliwość dziąseł (maksymalnie kilka dni).

vector stomatolog, paradontoza, katowice
Skuteczna odbudowa dziąsła
Wykorzystanie technologii ultradźwiękowej
W przypadkach zaawansowanej paradontozy, zalecane może być kilka sesji leczenia Vector, w kilkumiesięcznych odstępach. Pacjenci z taką dolegliwością, chętnie jednak realizują kolejne zabiegi, ponieważ metoda ta jest bezbolesna i daje wymierne efekty zaraz po zabiegu.

System Vector, wykorzystuje w swoim działaniu połączenie ultradźwięków oraz zawiesiny fluidu polerującego. Bardzo drobne cząstki hydroxyapatytu, usuwają warstwę biofilmu bakteryjnego, który jest główną przyczyną chorób przyzębia oraz ich nawrotów. Drobne i delikatne ziarna hydroxyapatytu, usuwają złogi i osad bakteryjny, polerując jednocześnie powierzchnię korzenia zęba, implantu czy też cementu koronowego. Jest to szczególnie ważna cecha metody Vector, ponieważ w ten sposób, powierzchnie korzeni zębów czy implantów, łatwiej integrują się z otaczającymi tkankami. Przyczynia się to do regeneracji i szybszego gojenia tkanek dziąsła, uszkodzonych przez proces zapalny (obecność bakterii poniżej linii dziąsła).

 

W Dentim Clinic dysponujemy urządzeniem Vector, które pozwala na usunięcie głęboko położonych złogów kamienia w sposób nieinwazyjny. Jest to nowatorskie, jedyne w swoim rodzaju bezinwazyjne urządzenie do leczenia chorób dziąseł. Służy zarówno do leczenia jak i profilaktyki paradontozy. Dzięki zaawansowanej technologii Vector umożliwia oczyszczenie głębokich kieszonek przyzębnych bez wykonywania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego.

System Vector służy do zapobiegania i leczenia zapaleń dziąseł, zapalenia błony śluzowej i przyzębia wokół implantu, a także do mikroinwazyjnego oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego i różnego rodzaju osadów w okolicy poddziąsłowej.

Specjalny opatentowany przez producenta fluid, zawierający cząsteczki hydroksyapatytu, podawany jest pulsacyjnie na część pracującą urządzenia Vector. Dzięki temu zostaje z kieszonek usunięta nie tylko szkodliwa flora bakteryjna, ale także powierzchnie korzenia zostają wypolerowane i przygotowane w ten sposób, aby powstał nowy przyczep dziąsła do korzeni zębów.

Zabieg  urządzeniem Vector jest całkowicie bezbolesny – wykonywany w znieczuleniu miejscowym Wand. Jest minimalnie inwazyjny i mało traumatyczny dla Pacjenta, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej skuteczności. Po niechirurgicznym leczeniu systemem Vector dziąsła odzyskują sprężystość i nabierają zdrowego blado-różowego koloru. Ustępuje obrzęk i bolesność, a krwawienie znacznie się zmniejsza lub znika całkowicie.

Wskazania do zastosowania systemu Vector:

 • profilaktyka paradontozy,
 • choroby przyzębia w zaawansowanym stadium choroby, jako zabieg przygotowujący do leczenia chirurgicznego i poprawiający jego efekt,
 • po zakończonym leczeniu choroby przyzębia jako zabiegi profilaktyczne i podtrzymujące efekt,
 • leczenie stanów zapalnych wokół implantów (periimplantitis) oraz wokół stałych prac protetycznych,
 • nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych i korzeni – hydroksapatyt używany do zabiegu poza wypolerowaniem powierzchni zatyka także kanaliki zębinowe, zmniejszając tym samym nadwrażliwość zębów.

SYSTEM VECTOR OGRANICZA ILOŚĆ ZABIEGÓW CHIRURGICZNYCH NA PRZYZĘBIU DO KONIECZNEGO MINIMUM!

 

Szynowanie i unieruchomienie zębów

Głównym powodem wykonywania zabiegu szynowania są choroby przyzębia, prowadzące do rozchwiania zębów. Rozchwiane zęby często powodują wyważanie i przesuwanie zębów sąsiednich. Aby zatrzymać ten proces oraz zwiększyć komfort spożywania posiłków, stomatolog może „połączyć” zęby, w jeden, stabilny blok. Do szynowania zębów wykorzystuje się włókna szklane, mocowane od tylnej (lingwalnej) strony zębów przy pomocy materiału kompozytowego lub nowoczesne systemy szynujące (np: Fibre Splint, Splint Lock). Zabieg szynowania wpływa jednak niekorzystnie na estetykę uśmiechu oraz utrudnia wykonywanie zabiegów higienizacyjnych.

 

Odbudowa kości i dziąsła

W wyjątkowych przypadkach, wymaganym może być zabieg sterowanej regeneracji kości czy też plastyka dziąsła. Są to zabiegi polegające na odbudowie brakujących fragmentów kości lub dziąsła. Ubytki takie mogą być efektem wieloletniego braku w uzębieniu i naturalnie postępującej recesji kości/dziąsła lub zabiegu chirurgicznego (ekstrakcja zębów, kiretaż otwarty). Naturalna recesja dziąsła często zwiększa wrażliwość zębów na różnice temperatury, przyśpiesza pojawienie się próchnicy korzenia oraz utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Do odbudowy brakujących fragmentów, stomatolog wykorzystuje nowoczesne narzędzia i biomateriały, które aktywują i wspomagają proces integracji i gojenia.

zanik kosci i wplyw na rysy twarzy, dentim clinic katowice