Korony i mosty protetyczne Katowice

Braki w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyki – to również poważne obciążenie dla całego zgryzu i pozostałych zębów. Nieuzupełnione ubytki mogą prowadzić do szybszego niszczenia zębów, problemów z prawidłowym żuciem, a nawet do utraty kolejnych zębów. Dlatego niezależnie od przyczyny utraty zęba, warto jak najszybciej zadbać o jego uzupełnienie. W tej sytuacji z pomocą przychodzi protetyk, który zaproponuje rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb – korony lub mosty protetyczne.

Dlaczego warto wybrać korony i mosty w Dentim Clinic?

lek. dent. Jakub Mikusek z pacjentką

Z tego artykułu dowiesz się

[Pokaż]

    Co powinieneś wiedzieć o koronach i mostach?

    Idealnym rozwiązaniem w przypadku braków w uzębieniu są korony oraz mosty protetyczne. Są to stałe uzupełnienia protetyczne mocowane na oszlifowanych zębach naturalnych, bądź na implantach. Korona daje możliwość wzmocnienia i przykrycia uszkodzonego zęba. Umożliwia ona również odbudowę utraconego zęba – w takiej sytuacji wykonanie zabiegu musi zostać poprzedzone wszczepieniem implantu, na którym będzie umieszczona korona.

    Innym rodzajem uzupełnienia są mosty protetyczne. Pozwalają one na uzupełnienie zarówno pojedynczej luki, jak i braków zębowych występujących obok siebie. Mocowane są one na sąsiadujących z ubytkiem oszlifowanych zębach, bądź na dwóch implantach.

    Ubytki w uzębieniu nie tylko sprawiają, że uśmiech staje się nieatrakcyjny, ale również wpływają na utratę pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Oznacza to, że codzienne czynności są znacząco utrudnione. Brak zębów może również powodować błędną artykulację głosek zębowych, ponieważ język nie znajduje oparcia w postaci uzębienia. Ubytki nie pozostają również bez wpływu na staw żuchwowo-skroniowy, co może prowadzić do notorycznych bólów głowy. Wszystkie te powody sprawiają, że nie należy odkładać leczenia.

    Dentim Clinic Katowice

    Umów się na wizytę

      Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.






      [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

      Czym jest korona protetyczna?

      Naturalny ząb zbudowany jest z korzenia oraz z korony. Korona to widoczna w ustach część zęba i to właśnie od niej zależy estetyka naszego uśmiechu. Jeżeli naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie jest możliwe wykonanie standardowej odbudowy (wypełnienia), dobrym rozwiązaniem może być wykonanie korony protetycznej.

      Korona to uzupełnienie protetyczne, które pozwala na odbudowę bardzo zniszczonych zębów, stanowiąc jednocześnie rozwiązanie w sytuacji, kiedy naturalnej korony zęba nie da się już odbudować przy pomocy materiału kompozytowego.

      Korona protetyczna przypomina swego rodzaju nakładkę na ząb. Dzięki wytrzymałym materiałom, z których jest wykonywana, opasając ząb wzmacnia go i tym samym odtwarza jego naturalny, zdrowy wygląd.

      Korona zacementowana jest na stałe, tzn. że nie można jej wyjąć z ust, a poza odtworzeniem uszkodzonego zęba może też poprawić jego kształt, wielkość i kolor. Korony stanowią też bardzo ważną część leczenia implantologicznego – implant odtwarza część korzeniową zęba, a za funkcjonalność i estetykę odpowiadają właśnie korony protetyczne.

      Komputerowe planowanie koron i mostów w Katowicach

      Wyjątkową cechą leczenia protetycznego w Dentim Clinic jest jego przygotowanie i planowanie. Wykorzystując nowoczesne technologie wizualizacji i projektowania 3D, cały proces prowadzimy wyłącznie metodą cyfrową CAD-CAM. Pozwala to nam na niespotykaną dotąd precyzję wykonania prac protetycznych (z dokładnością do 1 mikrona).

      Schemat powstawania koron protetycznych

      Aby wykonać koronę protetyczną, trzeba ząb oszlifować, tzn. zmniejszyć go z każdej strony. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg może być całkowicie bezbolesny. Następnym etapem jest pobranie wycisków oszlifowanego zęba, niezbędnych do wykonania odbudowy protetycznej – korony. Tak pobrane wyciski przekazuje się do laboratorium protetycznego, w którym na ich podstawie technicy wykonują pracę protetyczną. Kształt, głębia koloru i zdolność odbijania światła wiernie odzwierciedlają naturalny ząb. Gotowa praca jest przymierzana do naturalnego zęba, a następnie po odpowiednim dopasowaniu cementowana na stałe.

      1. Oszlifowanie – przygotowanie zęba do założenia korony.

      2. Pobranie wycisku pod koronę, przesłanie pracy do laboratorium.

      3. Przymierzenie korony i dopasowanie jej do naturalnego zęba.

      4. Zacementowanie korony na stałe.

      Rodzaje koron protetycznych

      Korony protetyczne mogą być wykonane z metalu, z porcelany na podbudowie metalowej lub mogą być pełnoceramiczne.

      • Korony metalowe

      To pierwsze i najstarsze formy odbudowy widocznej części zęba. Ze względu na materiał, z którego są wykonane, cechują się dużą trwałością i wytrzymałością, jednak we współczesnym leczeniu stosowane są bardzo rzadko ze względu na niewystarczającą estetykę. Z uwagi na wysoki standard uzupełnień protetycznych wykorzystywanych w Dentim Clinic, nie wykonujemy koron metalowych.

      • Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (ze stali lub złota), linia QualityCrown

      W wyniku połączenia bardzo estetycznie wyglądającej porcelany i trwałego metalu, ten rodzaj koron jest bardzo popularny we współczesnej protetyce. Jako filar koron porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym składzie, bezpieczne dla organizmu i charakteryzujące się dużą wytrzymałością. U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania wyższej estetyki prac.

      • Korony pełnoceramiczne, linia EstheticCrown

      Cechują się najwyższą estetyką, a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu są wytrzymałe mechanicznie i niezwykle trwałe.

      Wskazania do wykonania koron protetycznych:

      • duże zniszczenia naturalnej korony zęba spowodowane próchnicą lub urazem,

      • patologiczne starcie naturalnej korony zęba,

      • uzupełnienie estetyczne po wszczepieniu implantu,

      • uzupełnienie po leczeniu kanałowym (aby wzmocnić ząb),

      • względy estetyczne.
      lek. dent. Jakub Mikusek

      Mosty protetyczne w Katowicach

      W przypadku konieczności uzupełnienia kilku braków w uzębieniu znajdujących się obok siebie rozwiązaniem mogą okazać się mosty protetyczne. Składają się one z przęsła i filarów. Przęsło jest oparte na filarach, dzięki czemu jeden most pozwala na odbudowę 3 braków znajdujących się koło siebie. Jako filar dla mostu mogą służyć naturalne zęby lub implanty.

      Mosty protetyczne są uzupełnieniami stałymi. Oznacza to, że są na trwałe zamocowane w jamie ustnej, będąc rozwiązaniem zapewniającym bardzo dobry komfort użytkowania.

      Rodzaje mostów protetycznych

      Mosty protetyczne dzieli się zależności od rodzaju koron, a dokładniej materiału z którego zostały wykonane. Wyróżniamy zatem:

      • mosty porcelanowe – na metalowej podbudowie
      • mosty pełnoceramiczne – bez metalowej podbudowy

      I dodatkowo:

      • mosty tymczasowe

      Ze względu na to, że leczenie protetyczne składa się z kilku etapów, a sam most wykonywany jest w laboratorium protetycznym, pacjenci opuszczają gabinet po pierwszej wizycie z tzw. mostem tymczasowym (jest wykonany przez stomatologa w trakcie wizyty). Podczas leczenia w Dentim Clinic staramy się, aby żaden Pacjent nie opuszczał gabinetu stomatologicznego bez zębów. Wykonywanie mostów protetycznych nie wyłączy Cię z codziennych aktywności.

      W zależności od sytuacji, uzupełnieniem tymczasowym może być pojedyncza korona tymczasowa mocowana na oszlifowane zęby filarowe lub tymczasowy most.

      Przed założeniem finalnej pracy protetycznej uzupełnienie tymczasowe jest ściągane, a na jego miejsce trafia właściwy most.

      Czym różni się most porcelanowy od pełnoceramicznego?

      Mosty protetyczne mogą być wykonane z porcelany na podbudowie metalowej lub mogą być pełnoceramiczne.

      • Mosty porcelanowe na podbudowie metalowej
        (ze stali lub złota)

      W wyniku połączenia bardzo estetycznie wyglądającej porcelany i trwałego metalu, ten rodzaj mostu jest bardzo popularny we współczesnej protetyce. Jako filar mostów porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym składzie, które mają zapewnić bezpieczeństwo i dużą wytrzymałość. U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania wyższej estetyki prac. 

      • Mosty pełnoceramiczne

      Cechują się znakomitą estetyką, a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu są wytrzymałe mechanicznie i bardzo trwałe. Przy tworzeniu mostów pełnoceramicznych nie wykorzystuje się żadnych metali, dzięki czemu “przezierność” takiego mostu jest wręcz identyczna jak w naturalnym zębie. Oznacza to, że światło przenika przez most tak jak przez prawdziwe zęby, co sprawia, że wygląda bardzo naturalnie.

      Mosty protetyczne na implantach w Katowicach

      Jako alternatywę dla tradycyjnych mostów opartych na naturalnych zębach Pacjenta, od wielu lat z powodzeniem stosuje się mosty oparte na implantach.

      Dzięki temu rozwiązaniu często nie ma konieczności szlifowania naturalnych zębów Pacjenta będących filarami mostu. W długofalowej perspektywie to rozwiązanie jest z reguły zdecydowanie bardziej wydajne i ekonomiczne dla Pacjentów.

      W przypadku braku kilku zębów obok siebie (trzech i więcej) nie zawsze jest potrzeba wprowadzania tylu implantów ile występuje ubytków zębowych. Częstym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest osadzenie mostu na implantach. Wprowadza się wtedy mniej implantów i wykonuje na nich odpowiednią do ilości brakujących zębów – liczbę koron porcelanowych w postaci mostu protetycznego. Most protetyczny oparty na implantach można wykonać przy użyciu zarówno standardowych koron porcelanowych na metalu, jak i cyrkonowych koron pełnoceramicznych.

      Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie kosztów leczenia implanto-protetycznego, gdyż ogranicza się liczbę potrzebnych do odbudowy implantów. Tego rodzaju rozwiązanie stosuje się również w sytuacji, gdy ze względu na jakość lub ilość kości większa liczba implantów jest przeciwwskazana.

      Etapy wykonywania mostu protetycznego

      Konsultacja:

      • diagnostyka i przygotowanie planu leczenia;

      I wizyta:

      • szlifowanie zębów,
      • pobranie wycisku,
      • wykonanie mostu tymczasowego,
      • dobór koloru;

      II wizyta:

      • przymiarka podbudowy mostu protetycznego;

      III wizyta:

      • końcowa przymiarka i zacementowanie gotowego mostu protetycznego.
      lek. dent. Jakub Mikusek podczas konsultacji z pacjentem

      Wskazania do wykonania mostu protetycznego

      Uzupełnienia te stosowane są zazwyczaj w przypadku rozległych braków w uzębieniu i mogą pozwolić na:

      • odzyskanie zdrowego uśmiechu oraz poprawę estetyki twarzy;
      • ochronę przed zanikiem kości, jeżeli most protetyczny został zamocowany na implantach (zanik kości wpływa na pogorszenie estetyki twarzy, a także może uniemożliwić przeprowadzenie leczenia implantologicznego w przyszłości);
      • rekonstrukcję prawidłowego zgryzu z odpowiednim rozkładem sił żucia;
      • uniknięcie przesuwania się zębów sąsiadujących z ubytkiem.

      Zalety mostów protetycznych:

      • pozwalają na uzupełnienie kilku ubytków znajdujących się obok siebie,
      • poprawiają estetykę twarzy i uśmiechu,
      • przywracają funkcjonalność zgryzu,
      • ograniczają ryzyko wypadania kolejnych zębów.
      lek. dent. Tomasz Łukasik

      Dlaczego warto wybrać korony i mosty w Dentim Clinic?

      1. Kompleksowość usługi protetycznej
      Dzięki temu, że w jednej lokalizacji stworzyliśmy klinikę, a także ściśle współpracujemy z laboratorium protetycznym i centrum frezowania, mamy możliwość osiągnięcia doskonałych rezultatów estetycznych oraz skrócenia czasu realizacji nowych koron i mostów.

      2. Estetyczne podejście do rekonstrukcji uśmiechu
      Wiemy, że dla Państwa najważniejszy jest piękny uśmiech, a nie niewidoczny korzeń czy też kanały zębowe. Dlatego planowanie każdej pracy podporządkowujemy finalnej estetyce nowego uśmiechu.

      3. Komfort i bezbolesność zabiegów
      Każdy Pacjent w zależności od swoich preferencji może liczyć na preferowany dla niego sposób znieczulenia. Począwszy od znieczulenia komputerowego, zabiegu z użyciem gazu rozweselającego, aż po zabiegi w narkozie (na specjalne życzenia Pacjenta).

      4. Zrównoważona polityka cenowa
      Wspólnie ustalany harmonogram leczenia, zawierający jasno określone kwoty, to gwarancja, że żaden z naszych pacjentów nie zostanie zaskoczony ceną przeprowadzonego zabiegu. Jako dodatkowe udogodnienie dla naszych Pacjentów, wprowadziliśmy możliwość kredytowania leczenia.

      5. Wysoko wykwalifikowana kadra medyczna
      Protetyka stomatologiczna jest jednym z ważniejszych profili działalności Dentim Clinic. Nasi stomatolodzy wykonali tysiące rekonstrukcji uśmiechów przy pomocy koron i mostów protetycznych. Nasze doświadczenie wynika z ugruntowanej wiedzy zdobywanej podczas uczestnictwa w konferencjach na całym świecie, popartej wieloletnią praktyką.

      6. Wydłużona gwarancja
      W Dentim Clinic prowadzimy leczenie protetyczne stosując nowoczesne światowe rozwiązania. Na usługę realizowanych przez nas koron i mostów udzielamy nawet 5 letniej gwarancji!

      7. Pełna diagnostyka radiologiczna w Dentim Clinic
      Do Państwa dyspozycji oddajemy bardzo nowoczesną pracownię diagnostyki obrazowej, wyposażoną w tomograf komputerowy, aparat pantomograficzny oraz cefalostatyczny. Leczenie każdego pacjenta planowane jest wirtualnie na ekranie komputera, co pozwala na znaczne zredukowanie czasu zabiegu oraz precyzję wykonania.

      8. Możliwość wyboru 2 linii koron i mostów protetycznych:

      • Optimum – dla pacjentów z ograniczonym budżetem, oferujący doskonały stosunek jakości do ceny, wykonane z porcelany na podbudowie z metalu.
      • Premium – dla pacjentów o najwyższych oczekiwaniach, bez ograniczeń finansowych, wykonane całkowicie z porcelany.

      Protetycy stomatologiczni w Katowicach

      Dentim Clinic Katowice

      Umów się na wizytę

        Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.






        [text kreacja class:wpcf7-display-none "[_url]"]

        Korony protetyczne - najczęściej zadawane pytania

        Czy korony protetyczne są trwałe?

        Odpowiednio wykonana korona protetyczna wystarcza na długo. Jej statystyczna trwałość wynosi od 15 do 20 lat. Jednak dla utrzymania tego dobrego wyniku konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej i systematyczne wizyty kontrolne co 6 miesięcy.

        Korona protetyczna tak samo jak naturalny ząb może podlegać procesowi zużycia lub zniszczeniu podczas poważnych urazów mechanicznych. Zwykle dobrze wykonana korona wytrwa w jamie ustnej tak długo jak naturalny filar zęba, na którym jest osadzona.

        W zależności od rodzaju korony preparacja zęba jest mniejsza lub większa. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do 40% objętości korony. Zbyt małe oszlifowanie korony może czasami znacznie pogorszyć uzyskane efekty i obniżyć trwałość wykonania, a czasami wręcz uniemożliwić poprawne wykonanie korony.

        Najczęstszymi przeciwwskazaniami do założenia koron są: niewyleczone zęby, choroby przyzębia, krótka korona naturalnego zęba (wtedy potrzebna jest odbudowa zębów włóknem szklanym lub ortodontyczne wysunięcie). Ponadto koron nie można założyć, jeśli występuje mała wysokość zwarcia, którą trzeba najpierw odbudować.

        Wielu Pacjentów ma obawy, że po zamontowaniu pracy protetycznej będą borykać się z problemem przedostającego się pod nie pożywienia. Te obawy są jednak zupełnie niepotrzebne.

        Aby przytwierdzić koronę na wszczepione implanty lub oszlifowane zęby, lekarz stosuje specjalistyczny cement stomatologiczny – czyli inaczej mówiąc niezwykle silnie wiążący „klej”. Zadaniem tego specyficznego „kleju” jest nie tylko przytwierdzenie pracy protetycznej, ale również wypełnienie wszelkich mikroszczelin i tym samym zablokowanie możliwości przedostawania się do nich pożywienia.

        O korony protetyczne należy dbać dokładnie tak samo, jak o naturalne zęby. Ważnym elementem pozwalającym utrzymać korony w odpowiednim stanie jest odbywanie regularnych wizyt kontrolnych. Po każdym zabiegu stomatologicznym Pacjent trafia do Działu Higieny Dentim Clinic, gdzie wykwalifikowane higienistki przeprowadzają dokładny instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej.

        Mosty protetyczne - najczęściej zadawane pytania

        Ile trwa wykonanie mostu protetycznego?

        Na podstawie pobranego wycisku bądź też skanu, wykonanego przy użyciu skanera wewnątrzustnego, opracowywany jest indywidualny most protetyczny. Dlatego w zależności od wielkości braków w uzębieniu czas oczekiwania na uzupełnienie wynosi od 5 do 14 dni. Na pierwszej wizycie zostaje założone uzupełnienie tymczasowe, które pozwala cieszyć się funkcjonalnością w jamie ustnej przed założeniem stałej odbudowy protetycznej.

        Leczenie jest z reguły w pełni bezbolesne, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego komputerowego znieczulenia. To właśnie ono sprawia, że wykonywane zabiegi są przez naszych Pacjentów oceniane jako niezwykle komfortowe.

        Ze względu na to, że czas oczekiwania na wykonanie mostu protetycznego wynosi zazwyczaj od 5 do 14 dni, proponujemy na ten okres tymczasowe uzupełnienie. Dzięki temu Pacjent od razu może cieszyć w pełni funkcjonalnym uśmiechem. Jest ono zalecane nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla ochrony przed uszkodzeniami naturalnych zębów filarowych oraz przyzębia. Zastosowanie takiego rozwiązania wpływa również pozytywnie na komfort psychiczny Pacjenta. Tymczasowe uzupełnienie wykonujemy zazwyczaj z akrylowych koron. W sytuacji, gdy Pacjent posiada ruchomą protezę częściową, może bez obaw korzystać z niej do czasu nałożenia stałego mostu protetycznego.

        Higiena mostów protetycznych nie różni się od higieny naturalnych zębów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym myciu – minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku. Mosty, tak jak i zęby naturalne, szczotkujemy przez około 3 minuty. Należy też pamiętać o stosowaniu nici dentystycznych bądź irygatora i oczyszczaniu przestrzeni pod przęsłem – Pacjenci zostają dokładnie poinstruowani po leczeniu, jak prawidłowo czyścić zęby, mosty oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Wykwalifikowana higienistka pomoże również wybrać najlepsze przybory do codziennej higieny. Pacjenci posiadający most protetyczny nie mogą również zapominać o wizytach kontrolnych u stomatologa oraz zabiegach higienizacyjnych jamy ustnej co pół roku lub zgodnie z zaleceniami dentysty.

        Mosty protetyczne wykonywane są na podstawie precyzyjnego wycisku uzębienia Pacjenta. Dzięki idealnemu dopasowaniu cząstki jedzenia nie dostają się pod most. Aby zwiększyć higienę jamy ustnej, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich. Po zakończonym leczeniu Pacjenci zostaną również poinstruowani przez higienistkę, jak prawidłowo dbać o higienę uzupełnień protetycznych.

        Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników, m.in. od rodzaju mostu. W większości przypadków wystarczy oszlifowanie zębów w niewielkim stopniu, co sprawia, że leczenie to jest niezwykle mało inwazyjne.

        Założenie mostu protetycznego jest możliwe u większości Pacjentów. Przed zabiegiem konieczne jest jednak przeprowadzenie leczenia, które pozwoli na założenie odbudowy protetycznej rekonstruującej pełną funkcjonalność pięknego uśmiechu. Przed podjęciem decyzji o leczeniu polecamy udać się na konsultację do stomatologa, który zweryfikuje, czy w danym przypadku jest możliwe założenie mostu.