Czym jest periodontologia?
Jest to dział stomatologii, zajmujący się leczeniem chorób przyzębia. Zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz usuwaniem skutków zmian okołozębowych. Najgroźniejsze objawy choroby przyzębia to krwawiące dziąsła i niestabilne, wypadające zęby.
Aby zapobiec ostatecznej utracie zębów, rekomendujemy każdemu pacjentowi regularne – raz na 6 miesięcy – usuwanie osadów i płytki bakteryjnej (tzw. kamienia nazębnego) u higienistki oraz przeglądy stanu dziąseł u eksperta periodontologii. Wczesna diagnoza choroby przyzębia i proste zabiegi, mogą zapobiec dalszym kłopotom.
W sytuacji jednak, gdy pacjent ma już zaawansowaną chorobę przyzębia, wykonujemy bardziej rozbudowane zabiegi, np: czyszczenie kieszonek okołozębowych – kiretaż, z użyciem nowoczesnych systemów stosowanych w Dentim Clinic Katowice. Pacjentom z odsłoniętymi szyjkami zębów wykonujemy również zabiegi wydłużania linii dziąseł (plastyka tkanek miękkich).
Gdy dochodzi do nieuniknionej utraty zębów, będących skutkiem nieleczonych chorób przyzębia, najlepszym rozwiązaniem dostępnym w dzisiejszej stomatologii jest wszczepienie implantów zębowych. Pozwalają one odzyskać nie tylko piękny uśmiech, lecz zapobiegają również dalszemu zanikowi dziąseł i kości, co znacząco poprawia też sytuację pozostałych, naturalnych zębów.

Dlaczego rozpoznanie i leczenie chorób przyzębia jest ważne?
Przyglądając się badaniom naukowym poświęconym stanowi jamy ustnej, coraz częściej widać rosnący problem jakim są choroby przyzębia, czyli wszystko to, co dotyczy dziąseł oraz obszarów, w których dziąsło łączy się z zębem. Ponieważ przyzębie jest bardzo unaczynione, jego infekcja bakteryjna, dzięki sieci naczyń krwionośnych, w łatwy sposób trafia do całego organizmu. Zatem choroba przyzębia to nie tylko choroba miejscowa jamy ustnej – jest to często przyczyna chorób całego organizmu, szczególnie niebezpieczna dla pacjentów kardiologicznych, neurologicznych i cukrzyków.
Lekceważenie stanu zdrowia swoich zębów prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem. Zgorzele i zapalenia tkanek mogą stać się źródłem zakażenia i spowodować wiele groźnych schorzeń, np.:
- chorobę reumatyczną,
- zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego,
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- zapalenie tęczówki oka, żył.
Warto zatem wykonać badanie profilaktyczne przyzębia, które jest zazwyczaj bezbolesne i nie trwa dłużej niż 10 minut.
Dentim Clinic Katowice
Umów się na wizytę
Jakie są objawy choroby przyzębia?
Jest kilka symptomów, które możemy zdiagnozować samodzielnie w domu, które będą świadczyły o chorobie przyzębia.
Jeżeli rozpoznajesz u siebie któreś z wymienionych poniżej dolegliwości, skonsultuj się ze stomatologiem, aby w porę rozpocząć leczenie oraz podjąć odpowiednie działania profilaktyczne:
- nieprzyjemny zapach z ust,
- krwawienie dziąseł,
- zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł,
- odsłanianie szyjek zębów,
- wydłużanie koron zębów,
- rozchwiane zęby,
- nadwrażliwość na temperaturę.
Warto pamiętać, że po wykonanych zabiegach periodontologicznych pacjent przechodzi w tzw. fazę podtrzymującą. Raz rozpoznane i rozpoczęte leczenie chorób przyzębia, musi być kontynuowane do końca życia. Niestety paradontozy nie leczymy, a jedynie zwalniamy tempo rozwoju choroby. Pacjent musi zatem sumiennie kontynuować leczenie oraz profesjonalne czyszczenie w gabinecie, według wskazań stomatologa. W przeciwnym razie, choroba przyzębia przyśpieszy.

Czym jest piaskowanie?
Jest to bardzo bezpieczny zabieg stomatologiczny, którego zadaniem jest usunięcie z zębów osadu i przebarwień oraz ich wypolerowanie. Zabieg ten jest dostępny dla wszystkich osób, z wyjątkiem pacjentów z ostrymi stanami zapalnymi dziąseł.
Stosowane w Dentim Clinic Katowice nowoczesne urządzenia do piaskowania zębów, pozwalają osiągać doskonałe efekty czyszczenia, których nie jesteśmy w stanie uzyskać zwykłą szczoteczką czy nitką do zębów. Podstawowym narzędziem jest piaskarka, która rozprowadza na zęby wodę z drobnym pyłem, pod wysokim ciśnieniem.
Dodatkowym zabiegiem wykonywanym często po piaskowaniu, jest polerowanie zębów. Do tego celu wykorzystywane są specjalne gumki stomatologiczne, które nałożone na końcówkę turbiny, obracając się z odpowiednią prędkością, delikatnie polerują poszczególne zęby. Dzięki temu, oprócz profesjonalnego oczyszczenia, uzyskujemy dodatkowo wyjątkowy blask zębów.
Rekomendowanym zabiegiem jest również fluoryzacja, która zwiększa twardość szkliwa i czyni je bardziej odpornym na działanie kwasu wytworzonego przez reakcje zachodzące w jamie ustnej. To bezbolesna procedura, polegająca na nałożeniu pędzelkiem specjalnego płynu z dużą zawartością fluoru, bezpośrednio na poszczególne zęby. Podczas zabiegu pokrycia zębów związkami fluoru na ich powierzchni dochodzi do wymiany rozpuszczalnych w kwasie związków wapnia na odporniejsze związki fluoru.

Co oznacza skaling?
Jest to zabieg oczyszczania zębów, mocno zabrudzonych osadem, potocznie nazywanym kamieniem nazębnym. Głównymi przyczynami jego powstawania są palenie tytoniu oraz picie kawy i herbaty. Zabieg ten jest wykonywany przy pomocy skalerów – urządzeń wykorzystujących technologię ultradźwiękową. W większości przypadków skaling przebiega bezboleśnie. W przypadku dużej nadwrażliwości zębów, stosujemy komputerowe znieczulenie miejscowe.
Podobnie jak po zabiegu piaskowania, uzupełnieniem skalingu jest polerowanie i fluoryzacja zębów, wzmacniających efekt czyszczenia oraz ochronę przed próchnicą.
Kiedy wykonuje się skaling poddziąsłowy?
W przypadku rozwoju choroby przyzębia, skutkującej gromadzeniem się osadu nazębnego oraz obecnością bakterii pod powierzchnią dziąseł, należy wykonać zabieg skalingu poddziąsłowego. Polega on na bardzo dokładnym usunięciu przyczyn stanu zapalnego dziąseł (kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia), przy pomocy specjalnego narzędzia, zwanego kiretą. Zaawansowane i nieleczone choroby przyzębia, np: paradontoza, mogą mieć dla pacjenta groźne konsekwencje (m.in. zniszczyć kość stanowiącą podporę zębów). Z tego powodu, tak istotne jest jak wczesne zlikwidowanie stanu zapalnego. Skaling poddziąsłowy jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego sam zabieg nie jest uciążliwy dla pacjenta.

Ze względu na głębokość chorej kieszonki zęba, wyróżniamy dwa rodzaje tego zabiegu:
Skaling poddziąsłowy zamknięty
W przypadku płytkich osadów i kieszonek do 5 mm – nie wymaga odsłaniania korzenia, ani wykonywania nacięć.
Skaling poddziąsłowy otwarty
W przypadku kieszonek głębszych niż 5 mm – podczas takiego zabiegu dentysta odchyla lub nacina się dziąsło, dzięki czemu w swobodny sposób może dotrzeć do wnętrza kieszonki i dokładnie ją oczyścić. Po usunięciu kamienia z kieszonki, stomatolog zaszywa miejsce kiretażu. W wyjątkowych przypadkach, gdy w efekcie stanu zapalnego doszło do ubytków kostnych, stomatolog uzupełnia powstały niedobór kości za pomocą materiału kościozastępczego.
Do odbudowy brakujących fragmentów, stomatolog wykorzystuje nowoczesne narzędzia i biomateriały, które aktywują i wspomagają proces integracji i gojenia.
Leczenie paradontozy w Katowicach w Dentim Clinic
W naszym gabinecie posiadamy nowoczesne urządzenie, które pozwala na nieinwazyjne usuwanie przyczyn paradontozy, czyli bakterii, osadu nazębnego i złogów poniżej linii dziąseł. Metoda ta nie wymaga nacinania dziąsła do zabiegu i jego późniejszego zszywania, przez co jest rodzajem skalingu poddziąsłowego. Leczenie chorób przyzębia z wykorzystaniem tego urządzenia odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent może liczyć na bardziej komfortowy zabieg oraz natychmiastowy powrót do swoich codziennych obowiązków. Średnio zabieg trwa około godziny, a po 4-6 tygodniach przeprowadza się badania kontrolne. Zaraz po zabiegu może wystąpić niewielka wrażliwość dziąseł (maksymalnie kilka dni).
W przypadkach zaawansowanej paradontozy, zalecane może być kilka sesji leczenia w kilkumiesięcznych odstępach. Pacjenci z taką dolegliwością chętnie jednak realizują kolejne zabiegi, ponieważ metoda ta jest zazwyczaj bezbolesna i daje wymierne efekty zaraz po zabiegu.

System, którego używamy, wykorzystuje w swoim działaniu połączenie ultradźwięków oraz zawiesiny fluidu polerującego. Bardzo drobne cząstki hydroxyapatytu, usuwają warstwę biofilmu bakteryjnego, który jest główną przyczyną chorób przyzębia oraz ich nawrotów. Drobne i delikatne ziarna hydroxyapatytu usuwają złogi i osad bakteryjny, polerując jednocześnie powierzchnię korzenia zęba, implantu czy też cementu koronowego. Jest to szczególnie ważna cecha tej metody, ponieważ w ten sposób powierzchnie korzeni zębów czy implantów łatwiej integrują się z otaczającymi tkankami. Przyczynia się to do regeneracji i szybszego gojenia tkanek dziąsła, uszkodzonych przez proces zapalny (obecność bakterii poniżej linii dziąsła).
Zabieg tym urządzeniem jest z reguły całkowicie bezbolesny – wykonywany w komputerowym znieczuleniu miejscowym. Jest minimalnie inwazyjny i mało traumatyczny dla Pacjenta, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej skuteczności. Po niechirurgicznym leczeniu systemem dziąsła odzyskują sprężystość i nabierają zdrowego blado-różowego koloru. Ustępuje obrzęk i bolesność, a krwawienie znacznie się zmniejsza lub znika całkowicie.
Wskazania do zastosowania systemów leczenia w Dentim Clinic:
- profilaktyka paradontozy,
- choroby przyzębia w zaawansowanym stadium choroby,
- jako zabieg przygotowujący do leczenia chirurgicznego i poprawiający jego efekt,
- po zakończonym leczeniu choroby przyzębia jako zabiegi profilaktyczne i podtrzymujące efekt,
- leczenie stanów zapalnych wokół implantów (periimplantitis) oraz wokół stałych prac protetycznych,
- nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych i korzeni – hydroksapatyt używany do zabiegu poza wypolerowaniem powierzchni zatyka także kanaliki zębinowe, zmniejszając tym samym nadwrażliwość zębów.
Szynowanie i unieruchomienie zębów Katowice
Głównym powodem wykonywania zabiegu szynowania są choroby przyzębia, prowadzące do rozchwiania zębów. Rozchwiane zęby często powodują wyważanie i przesuwanie zębów sąsiednich. Aby zatrzymać ten proces oraz zwiększyć komfort spożywania posiłków, stomatolog może „połączyć” zęby w jeden, stabilny blok. Do szynowania zębów wykorzystuje się włókna szklane, mocowane od tylnej (lingwalnej) strony zębów przy pomocy materiału kompozytowego lub nowoczesne systemy szynujące. Zabieg szynowania wpływa jednak niekorzystnie na estetykę uśmiechu oraz utrudnia wykonywanie zabiegów higienizacyjnych.
Odbudowa kości i dziąsła

W wyjątkowych przypadkach, wymaganym może być zabieg sterowanej regeneracji kości czy też plastyka dziąsła. Są to zabiegi polegające na odbudowie brakujących fragmentów kości lub dziąsła. Ubytki takie mogą być efektem wieloletniego braku w uzębieniu i naturalnie postępującej recesji kości/dziąsła lub zabiegu chirurgicznego (ekstrakcja zębów, kiretaż otwarty). Naturalna recesja dziąsła często zwiększa wrażliwość zębów na różnice temperatury, przyśpiesza pojawienie się próchnicy korzenia oraz utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Do odbudowy brakujących fragmentów, stomatolog wykorzystuje nowoczesne narzędzia i biomateriały, które aktywują i wspomagają proces integracji i gojenia.
Dlaczego profilaktyka i periodontologia w Dentim Clinic?
1. Wykwalifikowany personel medyczny
Zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” promujemy wśród naszych pacjentów już od 2008 roku. Przez wszystkie te lata nasz zespół nabiera coraz to większego doświadczenia oraz obserwując potrzeby pacjentów, wprowadza nowoczesne metody profilaktyczne do codziennej pracy kliniki. Leczeniem chorób przyzębia zajmujemy się również od wielu lat i mamy w tym ogromne doświadczenie.
2. Estetyczne podejście do zdrowego uśmiechu
Świadomi, że dla naszych pacjentów najważniejszy jest zdrowy i piękny uśmiech, każdą pracę podporządkowujemy finalnej estetyce uśmiechu, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jest to szczególnie istotne dla pacjentów z postępującym zanikiem dziąsła i kości, którzy wstydzą się odsłoniętych szyjek zębowych.
3. Kompleksowe usługi
W jednej lokalizacji stworzyliśmy klinikę, laboratorium protetyczne oraz centrum diagnostyczne. Dzięki temu osiągamy bardzo dobre rezultaty estetyczne oraz skracamy czas leczenia.
4. Pełna diagnostyka radiologiczna
Dentim Clinic posiada bardzo nowoczesną pracownię diagnostyki obrazowej, wyposażoną w tomograf komputerowy, aparat pantomograficzny oraz cefalostatyczny. Leczenie zawsze planujemy wirtualnie na ekranie komputera, co pozwala na znaczne zredukowanie czasu oraz inwazyjności realnego zabiegu.
5. Komfortowe i bezbolesne zabiegi
Większość zabiegów profilaktycznych jest bezbolesna. Niemniej jednak, jeżeli jest taka konieczność, w Dentim Clinic pacjenci mogą wybrać najlepszy dla siebie rodzaj znieczulenia. Są to bardzo popularne w dzisiejszej stomatologii: znieczulenie komputerowe, zabieg z użyciem gazu rozweselającego, a także zabieg w narkozie (dla pacjentów ze szczególnym lękiem przed dentystą).
6. Zrównoważona polityka cenowa
Harmonogram leczenia ustalany jest wspólnie z pacjentem i zawiera jasno określone kwoty. Jest to gwarancja, że żaden z naszych pacjentów nie zostanie zaskoczony ceną przeprowadzonych zabiegów. Jako dodatkowe udogodnienie dla naszych Pacjentów, wprowadziliśmy również możliwość kredytowania leczenia.
Periodontolodzy w Katowicach
Dentim Clinic Katowice
Umów się na wizytę
Najczęściej zadawane pytania
Czy krew widoczna podczas szczotkowania wskazuje na kłopoty?
Krew w jamie ustnej, za wyjątkiem fizycznego uszkodzenia (np.: uderzenia, rozcięcia), najczęściej jest oznaką zapalenia, które należy leczyć stomatologicznie. Udaj się zatem na konsultację do swojego stomatologa, aby znaleźć przyczynę krwawiących dziąseł.
Najczęstszą przyczyną zapaleń dziąseł jest gromadząca się na zębach płytka nazębna. Nieusuwana regularnie, podczas zabiegów higienizacyjnych, może doprowadzić do zaawansowanej choroby przyzębia, np: paradontozy, w efekcie której, bardzo często wypadają zęby.
Czy wiek i płeć mają wpływ na pojawienie się choroby przyzębia?
Choroby przyzębia mogą wystąpić w każdym wieku i przyjmują różną postać – u dzieci są to najczęściej drobne zapalenia dziąseł, natomiast w wieku dorosłym, od 35-40 lat, mamy już do czynienia z paradontozą z zanikiem kości. Zatem, wraz z wiekiem wzrastają szanse na pojawienie się poważnej choroby przyzębia.
Jak pokazują badania, mężczyźni częściej chorują. Prawdopodobną przyczyną może być mniejsze dbanie o higienę jamy ustnej oraz rzadsze wizyty u dentysty. Ponadto mężczyźni są bardziej podatni na nałogi, m.in. palenie papierosów, które wzmaga pojawianie się oraz rozwój chorób przyzębia.
Czy palenie papierosów ma wpływ na stan dziąseł?
Badania potwierdziły, że u osób palących efekty leczenia paradontozy są gorsze aż o 50 procent. Głównym powodem jest działanie wysokiej temperatury i węglowodorów zawartych w dymie papierosowym. Ponadto nikotyna powoduje złe ukrwienie tkanek i odżywienie kości, przez co stanowi również problem przy wszczepianiu implantów zębowych oraz innych zabiegach chirurgicznych.
Inne badania naukowe wskazały również większą ilość chorób przyzębia występującą u palaczy, w stosunku do osób niepalących. Przyczyną tego jest wzmożona produkcja PGE2, IL-1 (najsilniejszych czynników pobudzających resorpcję kości w przebiegu zapaleń przyzębia), ale także wzrost ilości beztlenowców (B.forsythus) w mikroflorze jamy ustnej oraz zaburzenia o podłożu immunologicznym. Reasumując, palenie tytoniu powoduje nasilone odkładanie się złogów nazębnych, obniżenie odporności organizmu oraz sprzyja rozwojowi groźnych bakterii.
Czy wydłużanie się zębów jest objawem choroby przyzębia?
Niekoniecznie. Oprócz choroby przyzębia, drugą przyczyną „wydłużania się zębów”, jest tzw. starczy zanik przyzębia. Naturalny proces, który rozpoczyna się w wieku ok. 30 lat i postępuje do końca życia. Polega on na powolnym przemieszczaniu się połączenia zęba z dziąsłem, w kierunku wierzchołka korzenia zęba. Optycznie, korona zęba się wydłuża, a dziąsło skraca. O ile sam proces z reguły w zasadzie jest bezbolesny, o tyle nieunikniony. Możemy spowolnić proces zaniku przyzębia, stosując nowoczesną odbudowę kości oraz regenerację tkanek miękkich.
Czy cukrzyca ma związek z chorobami przyzębia?
Osoby chorujące na cukrzycę narażone są na choroby przyzębia 3-4 razy bardziej niż osoby bez cukrzycy. Cukrzyca utrudnia gojenie się ran powstających w przebiegu choroby dziąseł, powodując większą utratę tkanek przyzębia. Zatem dla osób chorujących na cukrzycę choroby przyzębia stanowią większe zagrożenie.
Choroby przyzębia wpływają również na przebieg samej cukrzycy. Dzieje się tak za sprawą bakterii przedostających się z jamy ustnej do krwioobiegu, które aktywizują komórki wytwarzające sygnały biologiczne mające niszczący wpływ na cały organizm. Przykładem może być uszkodzenie lub zniszczenie komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny w trzustce.
Jakie są konsekwencje nieleczenia chorób przyzębia?
Nieleczona choroba przyzębia może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Zgorzele i zapalenia dziąseł mogą stać się źródłem zakażenia i w konsekwencji spowodować wiele groźnych schorzeń, np.: chorobę reumatyczną, zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie tęczówki oka oraz żył.