Katowice: 32 720 12 47 Bydgoszcz: 52 522 28 88

32 206 88 00 502 069 396

NAJLEPSZA KLINIKA W POLSCE WEDŁUG GCR
Co każdy powinien wiedzieć o koronach i mostach zębów?

koronka zęba w dentim clinic

Naturalny ząb zbudowany jest z korzenia oraz z korony. Korona to widoczna w ustach cześć zęba i to właśnie od niej zależy estetyka naszego uśmiechu. Jeżeli naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie jest możliwe wykonanie standardowej odbudowy (wypełnienia), dobrym rozwiązaniem może być wykonanie korony protetycznej.

Korona to uzupełnienie protetyczne, które pozwala na odbudowę bardzo zniszczonych zębów, stanowiąc jednocześnie rozwiązanie w sytuacji, kiedy naturalnej korony zęba nie da się już odbudować przy pomocy materiału kompozytowego.

Korona protetyczna przypomina swego rodzaju nakładkę na ząb. Dzięki wytrzymałym materiałom, z których jest wykonywana, opasając ząb wzmacnia go i tym samym odtwarza jego naturalny, zdrowy wygląd.

Korona zacementowana jest na stałe tzn. że nie można jej wyjąć z ust, a poza odtworzeniem uszkodzonego zęba może też poprawić jego kształt, wielkość i kolor. Korony stanowią też bardzo ważną część leczenia implantologicznego – implant odtwarza część korzeniową zęba, a za funkcjonalność i estetykę odpowiadają właśnie korony protetyczne.

Komputerowe planowanie koron i mostów

planowanie leczenia implanty katowice, planowanie 3D, CAD-CAM implanty, dentim clinic

Wyjątkową cechą leczenia protetycznego w Dentim Clinic jest jego przygotowanie i planowanie. Wykorzystując nowoczesne technologie wizualizacji i projektowania 3D, cały proces prowadzimy wyłącznie metodą cyfrową CAD-CAM. Pozwala to nam na niespotykana dotąd precyzję wykonania prac protetycznych (z dokładnością do 1 mikrona).

 

Laboratorium protetyczne na wyłączność

Ponieważ Dentim Clinic to nie tylko gabinet stomatologiczny, ale również laboratorium protetyczne, możemy zaoferować naszym pacjentom wyjątkowo szybką realizację koron i mostów, a dzięki wewnętrznym kontrolom, zachować również najwyższą jakość ich wykonania.

protetyk zębowy, dentim clinic, katowice, momolab
Szybka realizacja koron, mostów, protez
Własne laboratorium protetyczne

Schemat powstawania koron protetycznych

Aby wykonać koronę protetyczną trzeba ząb oszlifować, tzn. zmniejszyć go z każdej strony. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Następnym etapem jest pobranie wycisków oszlifowanego zęba, niezbędnych do wykonania odbudowy protetycznej – korony. Tak pobrane wyciski przekazuje się do laboratorium protetycznego, w którym na ich podstawie technicy wykonują pracę protetyczną. Kształt, głębia koloru i zdolność odbijania światła wiernie odzwierciedlają naturalny ząb. Gotowa praca jest przymierzana do naturalnego zęba, a następnie po odpowiednim dopasowaniu cementowana na stałe.

1. Oszlifowanie – przygotowanie zęba do założenia korony

2. Pobranie wycisku pod koronę, przesłanie pracy do laboratorium

3. Przymierzenie korony i dopasowanie jej do naturalnego zęba

4. Zacementowanie korony na stałe

korony zębów - proces wykonania

Rodzaje koron protetycznych

Korony protetyczne mogą być wykonane z metalu, z porcelany na podbudowie metalowej lub mogą być pełnoceramiczne.

rodzaje koron protetycznych

• Korony metalowe – to pierwsze i najstarsze formy odbudowy widocznej części zęba. Ze względu na materiał, z którego są wykonane, cechują się dużą trwałością i wytrzymałością, jednak we współczesnym leczeniu stosowane są bardzo rzadko ze względu na niewystarczającą estetykę. Z uwagi na wysoki standard uzupełnień protetycznych wykorzystywanych w Dentim Clinic nie wykonujemy koron metalowych.

• Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (ze stali lub złota), linia QualityCrown – w wyniku połączenia bardzo estetycznie wyglądającej porcelany i trwałego metalu, ten rodzaj koron jest bardzo popularny we współczesnej protetyce. Jako filar koron porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym składzie, bezpieczne dla organizmu i charakteryzujące się dużą wytrzymałością. U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania wyższej estetyki prac.

• Korony pełnoceramiczne, linia EstheticCrown – cechują się najwyższą estetyką, a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu są wytrzymałe mechanicznie i niezwykle trwałe.

Dentim Clinic - poprawa uśmiechu

Wskazania do wykonania koron protetycznych:

  • duże zniszczenia naturalnej korony zęba spowodowane próchnicą lub urazem

  • patologiczne starcie naturalnej korony zęba

  • uzupełnienie estetyczne po wszczepieniu implantu

  • uzupełnienie po leczeniu kanałowym (aby wzmocnić ząb)

  • względy estetyczne

W jaki sposób korony zębów mogą zmienić Twoje życie?

Pobierz bezpłatny poradnik stworzony przez zespół ekspertów Dentim Clinic i dowiedz się wszystkiego o uzupełnianiu pojedynczych braków zębowych.

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację. Po wysłaniu formularza, nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu dobrania odpowiedniego terminu wizyty.

Umów się na konsultacje!

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj.(obowiązkowe)
Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

Opiekun Pacjenta

W Dentim Clinic każdego Pacjenta otaczamy największą troską i doskonałą opieką. Z myślą o komforcie osób podejmujących leczenie wprowadziliśmy funkcję Opiekuna Pacjenta. To osoba, która towarzyszy Pacjentowi od momentu pierwszej wizyty aż do zakończenia leczenia i przez cały ten czas służy mu pomocą i radą, odpowiada na wszystkie nurtujące pytania, wyjaśnia, na czym polegają planowane zabiegi i udziela wszelkich niezbędnych informacji. W naszej Klinice o poczucie bezpieczeństwa Pacjentów dbają Ania, Dorota i Magda. Udzielają wsparcia i koordynują cały proces leczenia od strony organizacyjnej. Dzięki temu Pacjent może czuć się bezpiecznie, a jego komunikacja z lekarzem przebiega sprawnie, co pozytywnie przekłada się na efektywność leczenia.

Mosty protetyczne

Most i korona zęba

Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę brakujących zębów wykorzystując pozostałe, własne zęby Pacjenta. Zęby własne, przeznaczone pod most protetyczny nazywane są zębami filarowymi. Na zęby filarowe zakłada się porcelanowe korony, a zęby brakujące pomiędzy zębami filarowymi uzupełnia się w postaci przęsła zamocowanego pomiędzy koronami zębów filarowych, stąd nazwa most protetyczny.

Mosty protetyczne to rodzaj uzupełnień stałych czyli takich, które są na stałe zamocowane w jamie ustnej przy wykorzystaniu zębów własnych – po zacementowaniu przez lekarza pacjent nie ma możliwości samodzielnego ich wyjęcia.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne dzieli się zależności od rodzaju koron, a dokładniej materiału z którego zostały wykonane. Wyróżniamy zatem:

mosty protetyczne rodzaje

• mosty porcelanowe – na metalowej podbudowie

• mosty pełnoceramiczne – bez metalowej podbudowy

I dodatkowo:

• mosty tymczasowe – ze względu na to, że leczenie protetyczne składa się z kilku etapów, a sam most wykonywany jest w laboratorium protetycznym, pacjenci opuszczają gabinet po pierwszej wizycie z tzw. mostem tymczasowym (jest wykonany przez stomatologa w trakcie wizyty). Podczas leczenia w Dentim Clinic żaden Pacjent nie opuszcza gabinetu stomatologicznego bez zębów. Wykonywanie mostów protetycznych nie wyłączy Cię z codziennych aktywności.

W zależności od sytuacji uzupełnieniem tymczasowym może być pojedyncza korona tymczasowa mocowana na oszlifowane zęby filarowe lub tymczasowy most.

Przed założeniem finalnej pracy protetycznej uzupełnienie tymczasowe jest ściągane, a na jego miejsce trafia właściwy most.

Czym różni się most porcelanowy od pełnoceramicznego?

Mosty protetyczne mogą być wykonane z porcelany na podbudowie metalowej lub mogą być pełnoceramiczne.

Różnice miedzy mostem na metalu i porcelanowym

• Mosty porcelanowe na podbudowie metalowej (ze stali lub złota) – w wyniku połączenia bardzo estetycznie wyglądającej porcelany i trwałego metalu, ten rodzaj mostu jest bardzo popularny we współczesnej protetyce. Jako filar mostów porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym składzie, bezpieczne dla organizmu i charakteryzujące się dużą wytrzymałością. U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania wyższej estetyki prac.

• Mosty pełnoceramiczne – cechują się najwyższą estetyką, a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu są wytrzymałe mechanicznie i niezwykle trwałe. Przy tworzeniu mostów pełnoceramicznych nie wykorzystuje się żadnych metali, dzięki czemu “przezierność” takiego mostu jest wręcz identyczna jak w naturalnym zębie. Oznacza to, że światło przenika przez most tak jak przez prawdziwe zęby, co sprawia, że wygląda bardzo naturalnie.

Mosty protetyczne na implantach

Jako alternatywę dla tradycyjnych mostów opartych na naturalnych zębach Pacjenta, od wielu lat z powodzeniem stosuje się mosty oparte na implantach.

most na implantach zębowychDzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności szlifowania naturalnych zębów Pacjenta będących filarami mostu. W długofalowej perspektywie to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wydajne i bardziej ekonomiczne dla Pacjentów.

W przypadku braku kilku zębów obok siebie (trzech i więcej) nie zawsze jest potrzeba wprowadzania tylu implantów ile występuje ubytków zębowych. Częstym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest osadzenie mostu na implantach. Wprowadza się wtedy mniej implantów i wykonuje na nich odpowiednią do ilości brakujących zębów – liczbę koron porcelanowych w postaci mostu protetycznego. Most protetyczny oparty na implantach można wykona przy użyciu zarówno standardowych koron porcelanowych na metalu jak i cyrkonowych koron pełnoceramicznych.

Zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie kosztów leczenia implanto-protetycznego, gdyż ogranicza się liczbę potrzebnych do odbudowy implantów. Tego rodzaju rozwiązanie stosuje się również w sytuacji, gdy ze względu na jakość lub ilość kości większa liczba implantów jest przeciwwskazana.

W jaki sposób most zębowy może zmienić Twoje życie?

Pobierz bezpłatny poradnik stworzony przez zespół ekspertów Dentim Clinic i dowiedz się wszystkiego o uzupełnianiu większych braków zębowych.

Etapy wykonywania mostu protetycznego:

konsultacja:

• diagnostyka i przygotowanie planu leczenia;

I wizyta:

• szlifowanie zębów,

• pobranie wycisku

• wykonanie mostu tymczasowego,

• dobór koloru;

II wizyta:

• przymiarka podbudowy mostu protetycznego;

III wizyta:

• końcowa przymiarka i zacementowanie gotowego mostu protetycznego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego:

  • W celu uniknięcia przemieszczania się zębów w przypadku luk w uzębieniu. Mosty stanowią naturalną metodę zamknięcia wolnego miejsca po brakującym zębie.
  • Aby odzyskać prawidłowy zgryz z odpowiednim rozkładem sił podczas żucia.
  • W celu uniknięcia zaniku kości szczęk, co w efekcie nadaje twarzy przedwcześnie starczy wygląd.
  • Aby uniknąć chorób dziąseł i próchnicy spowodowanej przez akumulację jedzenia zalegającego w miejscach po brakujących zębach.
  • Względy estetyczne

Dentim Clinic - mosty protetyczne

Zalety mostów protetycznych

Mosty protetyczne przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, na ozębną zębów filarowych, przez co są łatwe do zaakceptowania i zapewniają duży komfort użytkowania – tak jak nie czuje się różnicy gryząc zębami z wypełnieniami, tak samo komfortowe jest gryzienie za pomocą mostu protetycznego. Są zamocowane na stałe, co również ułatwia ich akceptację oraz poprawia komfort użytkowania. Ponadto są uzupełnieniami estetycznymi (wykonywane są z wykorzystaniem koron porcelanowych lub koron pełnoceramicznych). Prawidłowo wykonany most niczym nie wyróżnia się przy uśmiechu.

Przykładowe koszty najczęściej wykonywanych zabiegów