Katowice: 32 720 12 47 Bydgoszcz: 52 522 28 88

32 206 88 00 502 069 396

NAJLEPSZA KLINIKA W POLSCE WEDŁUG GCR
Nasze usługi

Leczenie przyzębia

leczenie chorob przyzebia, dentim clinic katowice

Czym jest periodontologia?

 • Jest to dział stomatologii, zajmujący się leczeniem chorób przyzębia. Zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz usuwaniem skutków zmian okołozębowych. Najgroźniejsze objawy choroby przyzębia to krwawiące dziąsła i niestabilne, wypadające zęby.
 • Aby zapobiec ostatecznej utracie zębów, rekomendujemy każdemu pacjentowi regularne – raz na 6 miesięcy – usuwanie osadów i płytki bakteryjnej (tzw. kamienia nazębnego) u higienistki oraz przeglądy stanu dziąseł u eksperta periodontologii. Wczesna diagnoza choroby przyzębia i proste zabiegi, mogą zapobiec dalszym kłopotom.
 • W sytuacji jednak gdy pacjent ma już zaawansowaną chorobę przyzębia, wykonujemy bardziej rozbudowane zabiegi, np: czyszczenie kieszonek okołozębowych – kiretaż lub Vector. Pacjentom z odsłoniętymi szyjkami zębów wykonujemy również zabiegi wydłużania linii dziąseł (plastyka tkanek miękkich).
 • Gdy dochodzi do nieuniknionej utraty zębów, będących skutkiem nieleczonych chorób przyzębia, najlepszym rozwiązaniem dostępnym w dzisiejszej stomatologii jest wszczepienie implantów zębowych. Pozwalają one odzyskać nie tylko piękny uśmiech, lecz zapobiegają również dalszemu zanikowi dziąseł i kości, co znacząco poprawia też sytuację pozostałych, naturalnych zębów.

Poznaj ekspertów leczenia chorób przyzębia

Slider
Lek. stom.
Zajmuje się: protetyka, implantologia
Ukończyła studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a następnie odbyła staż wraz z praktykami w Barcelonie, gdzie poza pracą w najnowocześniejszej placówce będącej pionierem w stomatologii minimalnie inwazyjnej w Hiszpanii, ukończyła studia podyplomowe oraz liczne szkolenia z dziedziny stomatologii estetycznej oraz implantologii.

czytaj więcej >>

Slider
Higienistka stomatologiczna
Dyplomowana higienistka stomatologiczna. W zawodzie pracuje już ponad 10 lat. Praca, którą wykonuje jest jej pasją, dlatego też czynnie uczestniczy w licznych kursach stale podnosząc swoje kwalifikacje. Ceni Sobie satysfakcję i zadowolenie pacjentów. W roku 2014 zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie ‘Higienistka Roku’.

 

czytaj więcej >>

Slider
Higienistka stomatologiczna
Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na Wydziale Zdrowia Publicznego. W pracy asystuje głównie przy zabiegach endodontycznych. Dyplomowana higienistka stomatologiczna i członkini Polskiego Stowarzyszenia Higieny Stomatologicznej. Piesze i rowerowe wycieczki to sposób Żakliny na spędzanie wolnego czasu. Relaksuje się również pracą w ogrodzie z kopaczką na czele.

 

czytaj więcej >>

Slider
Higienistka stomatologiczna, Kierownik asystentek
Jest absolwentką Studium Policealnego w Katowicach na wydziale higienistka stomatologiczna. W Dentim Clinic asystuje przy zabiegach protetycznych, leczeniu zachowawczym i stomatologii estetycznej. Jako higienistka stomatologiczna wykonuje również zabiegi higienizacyjne i wybielające. W pracy najważniejsze dla niej jest zadowolenie pacjenta oraz ciągły rozwój potwierdzony szkoleniami. Szczególną wagę przywiązuje do komunikacji i wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pacjenta w każdym wieku. Poza pracą lubi spędzać czas z rodziną oraz wspólne wycieczki rowerowe, leśne i górskie wędrówki.

czytaj więcej >>

Zobacz co mówią nasi pacjenci

Katarzyna Buziewicz z Katowic

Pani Katarzyna opowiada o tym jak dzięki tomografii komputerowej i leczeniu pod mikroskopem udało jej się pozbyć dolegliwości, której nikt nie potrafił zdiagnozować. Po leczeniu kanałowym w naszej klinice udało się uratować zęba.

Ilona Wolny z Tychów

Uśmiechając się mówi, że jej największym problemem do niedawna były krzywe zęby. Do Dentim Clinic trafiła jednak gdyż poprzedni lekarze nie chcieli podjąć się tak trudnego przypadku. Po konsultacji w naszej klinice odzyskała nadzieje na nowe życie, ponieważ oprócz zmartwienia z zębami, miała duże problemy z zanikiem dziąseł. Pani Ilona zdecydowała się na leczenie choroby przyzębia, leczenie kanałowe oraz zabiegi estetyczne, przy wykorzystaniu m.in. koron pełnoceramicznych. Szczególnie zadowolona z efektu końcowego, który osiągnęła dzięki pracy zespołu trzech stomatologów.

Dlaczego profilaktyka i periodontologia w Dentim Clinic?

 • 1. Wykwalifikowany personel medyczny
  Zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” promujemy wśród naszych pacjentów już od 2008 roku. Przez wszystkie te lata nasz zespół nabiera coraz to większego doświadczenia oraz obserwując potrzeby pacjentów, wprowadza nowoczesne metody profilaktyczne do codziennej pracy kliniki. Leczeniem chorób przyzębia zajmujemy się również od wielu lat i mamy w tym ogromne doświadczenie.
 • 2. Estetyczne podejście do zdrowego uśmiechu
  Świadomość, że dla naszych pacjentów najważniejszy jest zdrowy i piękny uśmiech, każdą pracę podporządkowujemy finalnej estetyce uśmiechu, z wykorzystaniem najnowocześniejszych dostępnych technologii. Jest to szczególnie istotne dla pacjentów z postępującym zanikiem dziąsła i kości, którzy wstydzą się odsłoniętych szyjek zębowych.
 • 3. Kompleksowe usługi
  W jednej lokalizacji stworzyliśmy klinikę, laboratorium protetyczne oraz centrum diagnostyczne. Dzięki temu osiągamy najlepsze rezultaty estetyczne oraz skracamy czas leczenia.
 • 4. Pełna diagnostyka radiologiczna
  Dentim Clinic posiada jedną z najnowocześniejszych w kraju pracowni diagnostyki obrazowej, wyposażoną w tomograf komputerowy, aparat pantomograficzny oraz cefalostatyczny. Leczenie zawsze planujemy wirtualnie na ekranie komputera, co pozwala na znaczne zredukowanie czasu oraz inwazyjności realnego zabiegu.
 • 5. Komfortowe i bezbolesne zabiegi
  Większość zabiegów profilaktycznych jest bezbolesna. Niemniej jednak, jeżeli jest taka konieczność, w Dentim Clinic pacjenci mogą wybrać najlepszy dla siebie rodzaj znieczulenia. Wszystkie dostępne u nas metody to najskuteczniejsze w dzisiejszej stomatologii: znieczulenie komputerowe, zabieg z użyciem gazu rozweselającego, a także zabieg w narkozie (dla pacjentów ze szczególnym lękiem przed dentystą).
 • 6. Zrównoważona polityka cenowa
  Harmonogram leczenia ustalany jest wspólnie z pacjentem i zawierający jasno określone kwoty. Jest to gwarancja, że żaden z naszych pacjentów nie zostanie zaskoczony ceną przeprowadzonych zabiegów. Jako dodatkowe udogodnienie dla naszych Pacjentów, wprowadziliśmy również możliwość kredytowania leczenia.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy krew widoczna podczas szczotkowania wskazuje na kłopoty?

Krew w jamie ustnej, za wyjątkiem fizycznego uszkodzenia (np: uderzenia, rozcięcia), najczęściej jest oznaką zapalenia, które należy leczyć stomatologicznie. Udaj się zatem na bezpłatne konsultacje do swojego stomatologa, aby znaleźć przyczynę krwawiących dziąseł.

Najczęstszą przyczyną zapaleń dziąseł jest gromadząca się na zębach, płytka nazębna. Nieusuwana regularnie, podczas zabiegów higienizacyjnych, może doprowadzić do zaawansowanej choroby przyzębia, np: paradontozy, w efekcie której, bardzo często wypadają zęby.

2. Czy wiek i płeć maja wpływ na pojawienie się choroby przyzębia?

Choroby przyzębia mogą wystąpić w każdym wieku i przyjmują różną postać – u dzieci jest to najczęściej drobne zapalenia dziąseł, natomiast w wieku dorosłym, od 35-40 lat, mamy już do czynienia z paradontozą z zanikiem kości. Zatem, wraz z wiekiem wzrastają szanse na pojawienie się poważnej choroby przyzębia.

Jak pokazują badania, mężczyźni częściej chorują. Prawdopodobną przyczyną może być mniejsze dbanie o higienę jamy ustnej oraz rzadsze wizyty u dentysty. Ponadto mężczyźni są bardziej podatni na nałogi, m.in. palenie papierosów, które wzmaga pojawienie się oraz rozwój chorób przyzebia.

3. Czy palenie papierosów ma wpływ na stan dziąseł?

Badania kliniczne potwierdziły, że u osób palących, efekty leczenia paradontozy są gorsze aż o 50 procent. Głównym powodem jest działanie wysokiej temperatury i węglowodorów zawartych w dymie papierosowym. Ponadto nikotyna powoduje złe ukrwienie tkanek i odżywienie kości, przez co stanowi również problem przy wszczepianiu implantów zębowych oraz innych zabiegów chirurgicznych.

Inne badania naukowe wskazały również większą ilość chorób przyzębia, występującą u palaczy, w stosunku do osób niepalących. Przyczyną tego jest wzmożona produkcja PGE2, IL-1 (najsilniejszych czynników pobudzających resorpcję kości w przebiegu zapaleń przyzębia) ale także wzrost ilości beztlenowców (B.forsythus) w mikroflorze jamy ustnej oraz zaburzenia o podłożu immunologicznym. Reasumując, palenie tytoniu powoduje nasilone odkładanie się złogów nazębnych, obniżenie odporności organizmu oraz sprzyja rozwojowi groźnych bakterii.

4. Czy wydłużanie się zębów jest objawem choroby przyzębia?

Niekoniecznie. Oprócz choroby przyzębia, druga przyczyną „wydłużania się zębów”, jest tzw. starczy zanik przyzębia. Naturalny proces, który rozpoczyna się w wieku ok. 30 lat i postępuje do końca życia. Polega on na powolnym przemieszczaniu się połączenia zęba z dziąsłem, w kierunku wierzchołka korzenia zęba. Optycznie, korona zęba się wydłuża, a dziąsło skraca. O ile sam proces w zasadzie jest bezbolesny, o tyle nieunikniony. Możemy spowolnić proces zaniku przyzębia, stosując nowoczesną odbudowę kości oraz regenerację tkanek miękkich.

5. Czy cukrzyca ma związek z chorobami przyzębia?

Osoby chorujące na cukrzycę, narażone są na choroby przyzębia, 3-4 razy bardziej niż osoby bez cukrzycy. Cukrzyca utrudnia gojenie się ran powstających w przebiegu choroby dziąseł, powodując większą utratę tkanek przyzębia. Zatem dla osób chorujących na cukrzycę choroby przyzębia stanowią większe zagrożenie.

Choroby przyzębia wpływają również na przebieg samej cukrzycy. Dzieje się tak za sprawą bakterii przedostających się z jamy ustnej do krwioobiegu, które aktywizują komórki wytwarzające sygnały biologiczne mające niszczący wpływ na cały organizm. Przykładem może być uszkodzenie lub zniszczenie komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny w trzustce.

6. Jakie są konsekwencje nieleczenia chorób przyzębia?

Nieleczona choroba przyzębia, może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Zgorzele i zapalenia dziąseł mogą stać się źródłem zakażenia i w konsekwencji spowodować wiele groźnych schorzeń, np.: chorobę reumatyczną, zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie tęczówki oka oraz żył.