Katowice: 32 720 12 47 Bydgoszcz: 52 522 28 88

32 206 88 00 502 069 396

NAJLEPSZA KLINIKA W POLSCE WEDŁUG GCR

Co każdy powinien wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Decydując się na leczenie ortodontyczne marzymy o tym, aby jego efekty utrzymały się do końca życia. Liczymy na to, że po 2 latach mniejszych lub większych wyrzeczeń związanych z noszeniem aparatu nasz uśmiech już zawsze będzie piękny. Często też wydaje nam się, że proste zęby sprawią, iż wygląd naszej twarzy znacząco się polepszy.

Nic bardziej mylnego … Aby leczenie ortodontyczne było skuteczne, trwałe i aby naprawdę zmieniło nasz wygląd musi być odpowiednio zaplanowane, a następnie odpowiednio zakończone.

 

Leczenie choroby okluzyjnej, Dawson Wizard, planowanie leczenia, dentim clinic katowice

Podczas planowania ortodontycznego nie bierzemy wyłącznie pod uwagę samych zębów. Patrzymy na ogólne rysy twarzy, układ warg, układ brody. Często, zwłaszcza u osób dorosłych, planowanie leczenia przeprowadzamy w zespole ekspertów, do którego należą: ortodonta, protetyk, implantolog, periodontolog. Tylko skorelowane zespołowo działania pozwalają nam na osiągnięcie sukcesu estetycznego.

 

Dawson Academy, planowanie leczenia stomatologicznegoPonieważ wdrożyliśmy filozofię Akademii Dawsona do naszej codziennej pracy, rozpoczęliśmy również korzystanie z dedykowanego oprogramowania Dawson Wizard w leczeniu ortodontycznym. Pozwala to nam na kompleksowe planowanie leczenia i analizę warunków okluzyjnych, które są często pomijane podczas tradycyjnego planowania leczenia ortodontycznego. Wyniki wnikliwych badań i fotografie pacjenta, są wprowadzane w formie cyfrowej do Dawson Wizard. Kolejne kroki pracy z programem, pozwalają lekarzowi przeanalizować aktualny stan narządu żucia, a pacjentowi zobaczyć planowane efekty leczenia na ekranie komputera.

 

Jedną z najważniejszych rzeczy w ortodoncji jest TRWAŁOŚĆ LECZENIA. Aby leczenie było trwałe cały układ narządu żucia musi być w równowadze. Na układ ten składają się nie tylko zęby, ale również mięśnie i stawy skroniowo-żuchwowe.

Dlatego po każdym leczeniu ortodontycznym bardzo ważną sprawą jest wykonanie tzw. Analizy Dawsona. Badanie to pozwala nam stwierdzić czy w/w układ narządu żucia jest w równowadze i ewentualnie w przypadku jej braku doprowadzić do niej. To zapewni trwałość leczenia, brak ścierania zębów, przemieszczania, brak dolegliwości bólowych ze strony mięśni.

Zobacz historię leczenia Pani Magdaleny, która podjęła leczenie ortodontyczne w naszej klinice. Pacjentka długo zastanawiała się nad podjęciem leczenia aparatem ortodontycznym, nie była pewna czy w jej wieku ma ono jeszcze sens i czy osiągnie efekt jakiego oczekuje.

Zobacz też video opinię naszej pacjentki, która podjęła leczenie ortodontyczne w naszej klinice. Pani Zuzanna borykała się z chorobą okluzyjną, która została zdiagnozowana w naszej klinice. Pierwszym etapem jej leczenia jest założenie aparatu ortodontycznego.

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, zajmującą się diagnozowaniem, zapobieganiem i przywracaniem prawidłowych relacji zgryzowych oraz harmonijnych rysów twarzy. Aktualnie rynek aparatów ortodontycznych jest niezwykle bogaty, dostępnych jest wiele różnych rozwiązań ortodontycznych, a za ich główny podział należy przyjąć rozróżnienie na aparaty stałe i ruchome. Rodzaj zastosowanego aparatu ortodontycznego przede wszystkim uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu Pacjenta, jego wieku oraz indywidualnych oczekiwań. Leczenie ortodontyczne prowadzi się głównie w celu zachowania zdrowia zębów, przyzębia i stawów skroniowo-żuchwowych, ale także z uwagi na względy estetyczne lub dla zniwelowania wad wymowy.

Korzyści wynikających z podjęcia leczenia ortodontycznego jest wiele:

poprawa wizerunku i zwiększona pewność siebie,

zdrowy, piękny uśmiech i poprawa funkcji żucia,

zwiększona możliwość utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej,

właściwe rozłożenie sił na poszczególne zęby, co zapobiega ich ścieraniu.

W Dentim Clinic proponujemy Pacjentom leczenie ortodontyczne przy wykorzystaniu aparatów stałych oraz ruchomych.

Opiekun Pacjenta

W Dentim Clinic każdego Pacjenta otaczamy największą troską i doskonałą opieką. Z myślą o komforcie osób podejmujących leczenie ortodontyczne wprowadziliśmy funkcję Opiekuna Pacjenta. To osoba, która towarzyszy Pacjentowi od momentu pierwszej wizyty aż do zakończenia leczenia i przez cały ten czas służy mu pomocą i radą, odpowiada na wszystkie nurtujące pytania, wyjaśnia, na czym polegają planowane zabiegi i udziela wszelkich niezbędnych informacji. W naszej Klinice o poczucie bezpieczeństwa Pacjentów ortodontycznych dbają Ania, Dorota i Magda. Udzielają wsparcia i koordynują cały proces leczenia od strony organizacyjnej. Dzięki temu Pacjent może czuć się bezpiecznie, a jego komunikacja z lekarzem przebiega sprawnie, co pozytywnie przekłada się na efektywność leczenia.

Dentim Clinic - opiekun Pacjenta ortodontycznego

 

Zastanawiasz się jaki aparat ortodontyczny wybrać? Zobacz, co o tym mówią nasi eksperci.

Aparaty ortodontyczne stałe

aparat ortodontyczny, budowa aparatu, ligatura, zamek, łuk aparatuJak sama nazwa wskazuje, stały aparat ortodontyczny przymocowany jest do powierzchni zęba przez cały czas trwania leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest głównie dla młodzieży i osób dorosłych (wszystkich posiadających stałe zęby). Umożliwia korygowanie wad zgryzu w krótszym czasie niż aparat ruchomy.


1. Zamek
– główny element aparatu, jest przyklejany do powierzchni zęba.

2. Ligatura – elastyczny element aparatu, utrzymuje drut w zamku (wymieniany przy każdej wizycie, dostępny w wielu kolorach).

3. Łuk aparatu – element generujący delikatną siłę, dzięki której zęby zostają wyrównane (wymieniamy kilka razy podczas leczenia).

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację. Po wysłaniu formularza, nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu dobrania odpowiedniego terminu wizyty.

Umów się na konsultacje!

[honeypot antyrob-172]

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj.(obowiązkowe)
Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

Rodzaje aparatów stałych dostępnych w Dentim Clinic:

Aparaty klasyczne metalowe

Aparat klasyczny metalowy jest najczęściej stosowanym narzędziem terapeutycznym w ortodoncji. Jego działanie opiera się na przesuwaniu zębów za pomocą sił wytworzonych przez łuk, który jest utrzymywany w szczelinach zamków ortodontycznych za pomocą ligatur (gumowych lub stalowych).

Klasyczny aparat metalowy posiada łuk, który umocowany jest w zamkach ortodontycznych za pomocą ligatur. W trakcie każdej wizyty Pacjent może wybrać odpowiedni dla niego kolor ligatur.

Najbardziej neutralnym kolorem w przypadku aparatów metalowych jest srebrny lub biały, jednak często zdarza się, że Pacjenci wybierają barwne kreacje dopasowane do pory roku, nastroju lub ubioru.

Victory aparat ortodontyczny metalowy model

Plusy:

 • Najniższe koszty założenia aparatu
 • Wykonany z bardzo wytrzymałego materiału
 • Możliwość wyboru i zmiany koloru ligatur

Minusy:

 • Znaczna widoczność aparatu na zębach

Aparaty klasyczne kosmetyczne

Aparat klasyczny kosmetyczny jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przez Pacjentów, którym zależy na dużej estetyce i tym samym małej widoczności aparatu podczas leczenia ortodontycznego.

Zamki kosmetyczne są półprzezroczyste lub przezroczyste, a więc mniej rzucające się w oczy niż tradycyjne metalowe. Współgrają one z naturalną barwą zębów i są one wizualnie atrakcyjniejsze dla Pacjentów.

Aparaty klasyczne kosmetyczne wykonane są z bardziej kruchego i podatnego na pękanie materiału niż ich klasyczne (metalowe) odpowiedniki, a co za tym idzie ich wytrzymałość w porównaniu do klasycznych zamków jest mniejsza.Clarity SL 3M - aparat ortodontyczny samoligaturujacy kosmetyczny bezligaturowy model Z uwagi na różnicę materiałów, z których wykonane są aparaty kosmetyczne, czas leczenia może się nieznacznie wydłużyć względem aparatów klasycznych metalowych.

Plusy:

 • Bardzo mała widoczność aparatu na zębach

Minusy:

 • Czas leczenia może się nieznacznie wydłużyć ze względu na nieznacznie większe tarcie między zamkiem, a metalowym łukiem
 • Niepolecane osobom palącym papierosy

W jaki sposób aparat na zęby może zmienić Twoje życie?

Pobierz bezpłatny poradnik stworzony przez zespół ekspertów Dentim Clinic i dowiedz się wszystkiego o leczeniu ortodontycznym.

Aparaty samoligaturujące DAMONA

Aparaty stałe samoligaturujące to duży krok w rozwoju ortodoncji. Elementarną zasadą podczas leczenia ortodontycznego jest konieczność luźnego przesuwania się metalowego łuku w szczelinie zamka. W tradycyjnym aparacie łuk dociskany jest do zamka przez ciasną ligaturę (metalową lub elastyczną), ograniczając tym samym możliwość jego przesuwania. Damon aparat ortodontyczny samoligaturujacy z logoZ tego powodu opracowano zamek samoligaturujący, w którym tarcie jest maksymalnie zredukowane. Posiada on swego rodzaju „klapkę”, którą otwiera się i zamyka podczas wymiany łuków.

Łuk przesuwa się w szczelinie zamka z minimalnym oporem, dzięki czemu skraca się czas leczenia. Stosowany w Dentim Clinic system Damona to nie tylko leczenie zamkami samoligaturującymi, lecz to przede wszystkim połą- czenie zamków, rurek policzkowych, zaawansowanych technologicznie łuków lekkich sił i minimalnie inwazyjnych procedur leczenia. To pewnego rodzaju filozofia leczenia, dzięki której Pacjenci odnoszą maksymalne zadowolenie z odbytego leczenia. Zamki samoligaturujące występują w wersji metalowej i estetycznej.

  

Plusy:

 • Szybszy czas leczenia i krótszy czas noszenia aparatu
 • Mniejsza ilość wizyt kontrolnych (co 2 miesiące lub rzadziej)
 • Minimalne dolegliwości bólowe w trakcie leczenia (generowane są małe siły)
 • Możliwość utrzymania lepszej higieny (ligatury elastyczne – stosowane w aparatach klasycznych –utrudniają usuwanie osadu i płytki nazębnej)

Minusy:

 • Nieco wyżej umieszczone zamki niż w klasycznych aparatach
 • Droższe od aparatów klasycznych

Rodzaje aparatów ruchomych dostępnych w Dentim Clinic

Nakładki Invisalign

Invisalign to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego przy pomocy przezroczystych, biokompatybilnych nakładek. Prostują one zęby, jednocześnie zastępując aparaty stałe i ruchome. Nakładki te są estetyczne, a ich działanie jest bezbolesne, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Tak samo jak podczas każdej terapii ortodontycznej szyny, wykonywane są indywidualnie dla każdego Pacjenta, aby jak najdokładniej przylegać do zębów.

Niewidoczne aparaty ortodontyczne, aparat ortodontyczny, nakładki Invisalign

Z uwagi na to, że nakładki w bardzo łatwy sposób można zdejmować z zębów, ta metoda skierowana jest do zdyscyplinowanych pacjentów, ściśle przestrzegających zaleceń lekarza odnośnie czasu noszenia nakładek.

Invisalign aparat ortodontyczny model

Plusy:

 • Nakładki są przezroczyste i praktycznie niewidoczne
 • Wysoki komfort użytkowania – noszenie nakładek, jest niekłopotliwe i bezbolesne
 • Gwarancja zachowania doskonałej higieny – nakładki można zdejmować podczas mycia zębów i jedzenia
 • Wysoka efektywność przy skróconym czasie leczenia

Minusy:

 • Nie można nimi wyleczyć każdej wady zgryzu
 

Aparaty Insignia

Insignia to nie tylko nowy aparat ortodontyczny, ale cała filozofia leczenia. Jest to system korekcji wad zgryzu, którego celem jest perfekcyjne dopasowanie procesu leczenia do potrzeb konkretnego Pacjenta. Profesjonalna diagnostyka, cyfrowe projektowanie uśmiechu, stworzenie precyzyjnego planu oraz indywidualny dobór aparatu to elementy, które stanowią o skuteczności i wyjątkowości tej metody.

Dentim Clinic - aparaty Forestdent

Proces leczenia z wykorzystaniem systemu Insignia rozpoczyna się od konsultacji z Pacjentem i przeprowadzenia diagnostyki. W Dentim Clinic posiadamy własne centrum diagnostyczne, w którym możemy na bieżąco realizować wszystkie niezbędne badania. Wykonujemy zdjęcia RTG oraz przeprowadzamy sesję zdjęciową. Dzięki temu możemy zaplanować leczenie ortodontyczne zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Za pomocą skanera wewnątrzustnego pobieramy wycisk uzębienia, który będzie stanowił podstawę do przygotowania spersonalizowanego aparatu ortodontycznego. Korzystając z systemu Insignia, możesz wybrać zamki samoligaturujące metalowe lub opcję Clear z estetycznymi, przezroczystymi zamkami.

Na podstawie zebranych wyników i zdjęć stworzona zostanie cyfrowa wizualizacja Twojego uśmiechu. Na trójwymiarowym projekcie zobaczysz, jak będą wyglądały Twoje zęby po zakończonym leczeniu. Dzięki szczegółowemu zaplanowaniu całego procesu, korekcja wad zgryzu może odbyć się w optymalnym czasie, nawet 25% krócej w stosunku do standardowych metod. Zamki zostaną umieszczone w idealnym, uprzednio zaplanowanym punkcie, dzięki czemu oddziaływanie aparatu na zęby będzie od początku zorientowane na wyeliminowanie Twojej wady zgryzu z doskonałą precyzją. Ponadto zakładanie zamków będzie trwało dużo krócej i nie będzie konieczna zmiana ich położenia, co gwarantuje większy komfort użytkowania aparatu. Insignia to zaprojektowana specjalnie dla Ciebie, najprostsza ścieżka, wiodąca do osiągnięcia Twojego wymarzonego uśmiechu.

Jakie korzyści przynosi leczenie systemem Insignia?

 • Możesz zobaczyć wizualizację efektów leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem,
 • Rezultaty leczenia są przewidywane, a o jego przebiegu i czasie trwania dowiesz się podczas jednej z pierwszych wizyt,
 • Użytkowanie aparatu jest bardziej komfortowe dzięki indywidualnemu dopasowaniu,
 • Czas noszenia aparatu jest krótszy o 25% w stosunku do tradycyjnych metod.

Aparaty Forestadent

 

Forestadent to niemiecka firma z wieloletnią tradycją, która zajmuje się produkcją elementów do aparatów ortodontycznych, skutecznie łącząc precyzję z innowacyjnymi rozwiązaniami. Produkty Forestadent charakteryzują się wysoką estetyką wykonania i efektywnością leczenia, dlatego w naszej Klinice wprowadziliśmy unikatowe zamki: Mini Sprint, TruKlear, QuicKlear oraz BioQuick.

Zamki są dobierane przez naszych ekspertów indywidualnie dla każdego Pacjenta, by spełniać wszystkie jego oczekiwania. Istnieje możliwość zestawiania ze sobą różnych zamków w zależności od potrzeb, np. wyjątkowo estetyczne rozwiązania można umieścić tylko na zębach przednich, widocznych podczas uśmiechu, a na zębach bocznych pozostawić tradycyjne zamki. Po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki specjalista zaproponuje najskuteczniejsze rozwiązanie, które pozwoli uzyskać pożądane efekty w optymalnym czasie, w sposób maksymalnie komfortowy dla Pacjenta.

Dentim Clinic - aparaty Foresdent

Zalety zamków Forestadent:

 • wszystkie rodzaje zamków charakteryzują się wyjątkową estetyką: Mini Sprint są mniejsze niż tradycyjne zamki, a TruKlear i QuicKlear są wykonane z przezroczystej ceramiki, która jest odporna na przebarwienia i niewidoczna w jamie ustnej, ,
 • zamki Mini Sprint i TruKlear nie zawierają niklu, dzięki czemu są całkowicie antyalergiczne, ,
 • zaokrąglone krawędzie zamków, mały rozmiar (w przypadku Mini Sprint) i płaski kształt (BioQuick i QuicKlear) zapewniają doskonały komfort w jamie ustnej podczas noszenia aparatu, ,
 • zamki BioQuick, Mini Sprint i QuicKlear są stworzone w preskrypcji FACE, dzięki czemu jeszcze lepiej ustawiają zęby pod odpowiednim kątem,
 • prosta obsługa zamków ułatwia pracę stomatologa, co dla Pacjenta oznacza krótszy czas wizyt kontrolnych i zabiegów,
 • system samoligaturujący zamków TruKlear BioQuick i QuicKlear optymalizuje proces korekcji wad zgryzu i skraca czas jego trwania.

Aparaty wyjmowane dla dzieci

To rodzaj aparatu ortodontycznego, który można wyjmować z ust, np. do jedzenia, picia, mycia zębów, przeznaczony jest dla najmłodszych pacjentów do około 12 roku życia. Z uwagi na ich budowę i pełnioną funkcję możemy je podzielić na:

 • aparaty mechaniczne
 • aparaty mechaniczno-czynnościowe.

Pełnią one niezwykle ważną rolę w zapobieganiu rozwojowi wad zgryzu, a niektóre z nich (zwane aparatami czynnościowymi) pobudzają części kostne szczęk do wzrostu w odpowiednim kierunku, zapewniając przyszłemu uzę- bieniu stałemu odpowiednią ilość miejsca w jamie ustnej.

aparat ortodontyczny dla dzieci, ruchome aparaty

Podjęcie leczenia ortodontycznego aparatem ruchomym w wielu przypadkach może wyeliminować konieczność leczenia aparatem stałym w przyszłości, a z pewnością sprawi, że ewentualne leczenie aparatem stałym będzie znacznie bardziej efektywne. Tylko systematyczne wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym pozwolą na odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych oznak, wskazujących na konieczność rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.

Do takich oznak takich można zaliczyć:

 • asymetrię w rysach twarzy,
 • wadę wymowy,
 • częste oddychanie ustami,
 • dysfunkcja języka
 • przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy),
 • nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda dziecka,
 • nieprawidłowe uszeregowanie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami.

  Dentim Clinic - aparaty ruchome dla dzieci

Na skuteczność leczenia dziecka ruchomym aparatem ortodontycznym zdecydowany wpływ ma samodyscyplina i systematyczność w noszeniu aparatu. Dlatego właśnie znaczącą rolę w procesie leczenia odgrywają rodzice, którzy kontrolują regularność noszenia przez dziecko ruchomego aparatu ortodontycznego oraz czuwają nad prawidłową funkcjonalnością (odpowiednio rozkręcają śruby, sprawdzają, czy elementy druciane nie uległy uszkodzeniu, zgłaszają się z dzieckiem na wizyty kontrolne).

Bardzo często znaczącą rolę w przekonaniu dziecka do noszenia aparatu ma jego kolor, dlatego też specjaliści Dentim Kids zawsze umożliwiają najmłodszym Pacjentom wybór ich ulubionego barwy.

Zobacz, jak wygląda leczenie ortodontyczne.

Etapy leczenia ortodontycznego w Dentim Clinic:

1 konsultacja ortodontyczna:

 • wywiad lekarski,
 • kompletna diagnostyka: wykonanie i ocena zdjęć RTG: pantomograficznego i cefalometrycznego,
 • pobranie wycisków niezbędnych do przygotowania modeli diagnostycznych,

2 wizyta w Dziale Higieny Dentim Clinic – przygotowanie jamy ustnej do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego,

3 konsultacja z omówieniem planu leczenia ortodontycznego,

4 konsultacja połączona z założeniem aparatu stałego lub ruchomego:

 • instrukcja postępowania

5 wizyty kontrolne (zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego),

6 zdjęcie aparatu,

7 wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia ortodontycznego.

Przykładowe koszty najczęściej wykonywanych zabiegów

APARATY ORTODONTYCZNE
W odróżnieniu od tradycyjnego aparatu, aparat Insignia jest indywidualnie projektowany dla pacjenta, co znacznie zwiększa jakość leczenia ortodontycznego. W połączeniu z planowaniem komputerowym leczenia, daje najlepsze rezultaty leczenia. Jeżeli zależy Ci natomiast na dyskrecji i higienie zębów, idealnym rozwiązaniem będą niewidoczne nakładki Invisalign, które można ściągać podczas posiłku czy też ważnego spotkania. Metoda ta pozwala również zobaczyć efekt leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem (dzięki technologii projektowania 3D).