Nie tylko próchnica stanowi poważny problem dla uzębienia. Istnieje wiele groźnych dolegliwości, które mogą doprowadzić do jego powolnego uszkadzania – jedną z nich jest bruksizm. W wielu przypadkach Pacjenci nawet nie zauważają kłopotu, a diagnozę utrudniają objawy, które są często charakterystyczne dla całkowicie innych chorób, zupełnie niezwiązanych z jamą ustną.
Na tej stronie dowiesz się:
-czym jest bruksizm,
-jak przebiega łagodzenie tej dolegliwości,
-jakie są objawy bruksizmu,
-dlaczego warto podjąć leczenie.
Czym jest bruksizm (zgrzytanie zębami)?
Bruksizm to specyficzna dysfunkcja narządu żucia, powodująca nadreaktywność mimiczną twarzy i wywołująca mimowolne zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęk podczas snu bądź w momentach większego skupienia. Schorzenie zaliczamy do parasomni, a jego źródło ma podłoże psychiczne. Pacjenci bardzo często nie są świadomi dolegliwości, a pierwsze objawy zauważają dopiero przy jej poważniejszym rozwoju, kiedy zęby ulegają uszkodzeniom. W Dentim Clinic przeprowadzamy kompleksowe łagodzenie bruksizmu, stosując do tego nowoczesną metodykę oraz technologię.
Objawy bruksizmu
Główny objaw bruksizmu stanowi zgrzytanie zębami podczas snu lub wykonywana czynności wymagających wzmożonego skupienia. Tego rodzaju symptomy są trudne do zauważenia przez Pacjenta, dlatego też przeważnie dowiaduje się on o nich podczas rutynowych kontroli u dentysty lub dzięki sygnałom otrzymywanym przez bliskich.
Wyraźniejszą oznaką bruksizmu jest starcie zębów oraz ich kruszenie. Można to zauważyć po szkliwie zębów, które na krawędziach staje się „puste” i przeźroczyste, a jego wytrzymałość drastycznie spada. Z czasem utrudni to nagryzanie jedzenia oraz doprowadzi do poważnych uszkodzeń, mogących doprowadzić nawet do konieczności leczenia protetycznego.
Do bardziej zwodniczych dolegliwości świadczących o bruksizmie należy napięcie mięśni w okolicach skroni, odpowiadających za pracę narządu żucia. Przekłada się to również na odczuwane przez Pacjenta migrenowe bóle głowy, które często wskazują na zupełnie inne problemy.
Łagodzenie bruksizmu – toksyna botulinowa
Łagodzenie bruksizmu opiera się na eliminacji groźnych nawyków zaciskania zębów oraz ograniczenie nadaktywności mięśni odpowiadających za taki stan rzeczy. Zabieg ma iniekcyjny charakter, a polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej (znanej szerzej jako botoks). Efektem jest rozluźnienie mięśni żwaczy, zmniejszające patologiczne zgrzytanie zębami i usuwające wiele powiązanych z nim dolegliwości.
Zabieg jest niezwykle bezpieczny (stosujemy nowoczesny preparat) oraz nie pozostawia żadnych śladów, a pierwsze efekty relaksacji są widoczne około 14 dni od jego wykonania. Zauważmy jednak, że po przeprowadzeniu procedury Pacjent powinien powstrzymać się przed wystawianiem na działanie fal radiowych, światła podczerwonego lub solarium. Warto unikać także pobytu w saunie, co mogłoby doprowadzić do niechcianych powikłań.
Jakie korzyści Pacjent zyskuje po załagodzeniu bruksizmu?
- Unormowanie pracy mięśni żucia;
- nieświadome zaciskanie zębów zostaje mocno ograniczone;
- nie pojawiają się uszkodzenia zębów powodowane zgrzytaniem;
- bóle głowy wywołane bruksizmem zaczynają ustępować;
- zauważalne jest zmniejszenie objawów bólowych dotykających okolicę karku, szyi lub skroni.
Umów się na wizytę!
Łagodzenie bruksizmu w Dentim Clinic przebiega zazwyczaj bezboleśnie i jest skutecznie, a po jego zakończeniu zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi przechodzi do przeszłości. Używamy tylko najnowocześniejszych metod, cechujących się nieprzeciętnym bezpieczeństwem. Wizytę możesz umówić, dzwoniąc pod numer 32 720 12 47 (Katowice) bądź wypełniając formularz.