Katowice: 32 720 12 47 Bydgoszcz: 52 522 28 88

32 206 88 00 502 069 396

NAJLEPSZA KLINIKA W POLSCE WEDŁUG GCR
Pytania – aparaty

1. Czy dorosła osoba może skorzystać z leczenia ortodontycznego?

Korekcie wady zgryzu może się poddać każdy, bez względu na wiek. Należy jednak pamiętać o tym, że u osoby dorosłej trwa to na ogół dłużej, ponieważ kości są bardziej uwapnione i przez to trudniej je odpowiednio uformować. Dodatkowo pewne schorzenia w obrębie jamy ustnej mogą spowodować odroczenie założenia aparatu ortodontycznego. Czasem na efekty leczenia wpływa obecność koron i mostów.

2. Kto nie może nosić aparatu ortodontycznego?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego są choroby związane z obniżoną odpornością organizmu (np. białaczka). Przeciwwskazania czasowe mają pacjenci z nieleczonymi zaburzeniami hormonalnymi czy niewyrównaną cukrzycą (korygowanie zgryzu nie przebiega u nich prawidłowo). Jednak osoby, które leczą się w poradniach specjalistycznych i mają prawidłowy poziom hormonów czy cukru, mogą już być leczone ortodontycznie. Aparatów nie zaleca się osobom przyjmującym niektóre leki, np. przeciw osteoporozie (odbywająca się pod wpływem tych leków przebudowa struktury kości utrudnia leczenie ortodontyczne), a także w przypadku postępującej choroby przyzębia (przedtem trzeba zlikwidować stany zapalne w jamie ustnej). Jednak niezależnie od istniejących przeciwwskazań zawsze warto skorzystać z konsultacji specjalistycznej, aby poznać inne możliwe formy leczenia stomatologicznego.

3. Czy prostowanie zębów jest bolesne?

Zakładanie aparatu nie jest bolesne, ale wymaga od Pacjenta cierpliwości, ponieważ trwa ok. półtorej godziny (przy zakładaniu aparatu na górną i dolną szczękę). Następnie przez ok. 7 dni zęby mogą boleć przy nagryzaniu, jednak po tym czasie organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji i ból przestaje być odczuwalny. Po każdej wizycie kontrolnej ból trwa ok. 3 dni, a po kilku miesiącach od założenia aparatu redukuje się do kilku godzin po. Wszystko jednak zależy od indywidualnej wrażliwości Pacjenta.

4. Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Leczenie wad zgryzu wymaga czasu. Zwykle czas noszenia aparatu ortodontycznego wynosi od roku do dwóch lat, jednak niektóre wady wymagają dłuższego leczenia. Czas leczenia ortodontycznego jest sprawą indywidualną i zawsze zależy od stopnia zaawansowania wady oraz od jakości współpracy z pacjentem. Pacjenci, którzy prawidłowo myją zęby, unikają lepkich i twardych pokarmów, noszą, zdejmują i zakładają właściwie gumki elastyczne, aparaty dodatkowe (łuki twarzowe i maski twarzowe) i regularnie zgłaszają się na wizyty kontrolne, kończą leczenie „o czasie” i z oczekiwanym rezultatem.

5. Jak dbać o zęby w czasie noszenia aparatu ortodontycznego?

O prawidłową higienę jamy ustnej należy dbać zawsze, jednak podczas noszenia aparatu stałego szczególnie! Przede wszystkim należy poświęcić więcej czasu na dokładną higienę jamy ustnej. Istnieją specjalne akcesoria służące do oczyszczania trudno dostępnych miejsc aparatu i zębów, np. irygatory, szczoteczki ortodontyczne, wyciorki, pasty, płyny do płukania ust. Dzięki Działowi Higieny Dentim Clinic każdy Pacjent tuż po założeniu aparatu ortodontycznego odbywa dokładny instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej i otrzymuje wszelkie niezbędne zalecenia i instrukcje postępowania.