Katowice: 32 720 12 47 Bydgoszcz: 52 522 28 88

32 206 88 00 502 069 396

NAJLEPSZA KLINIKA W POLSCE WEDŁUG GCR
Nasze usługi

Korony / Mosty

Most i korona zęba

Czym jest korona, a czym most?

 • Korona jest rodzajem stałego uzupełnienia protetycznego, które jest mocowane do istniejących zębów lub implantów. Korona służy do całkowitego przykrycia lub wzmocnienia uszkodzonego JEDNEGO zęba. Oprócz funkcji wzmocnienia uszkodzonego zęba, korona może znacznie poprawić jego wygląd i kształt. Korona może też zostać umieszczona na wierzchołku implantu, gdzie swoim wyglądem, strukturą i funkcją zastępuje ząb.
 • Z kolei most protetyczny odtwarza utracony ząb lub zęby poprzez przymocowanie KILKU koron do zębów sąsiednich. Składa się z koron protetycznych po obydwu stronach braku zębowego, które służą jako filary. W przęśle mostu znajduje się zawieszona nad dziąsłem korona połączona z naturalnymi zębami. W ten sposób uzupełniany jest brak zęba w szczęce. Rozwiązanie takie jest również skuteczne nawet do 3 brakujących zębów obok siebie.

Sprawdź rezultaty naszej pracy

 • Na ilustracji obok przedstawiamy zdjęcia przed i po leczeniu pana Krzysztofa. Przeciągnij suwak w prawo lub w lewo, aby zobaczyć efekty leczenia.
 • Pan Krzysztof zgłosił się do nas z chorobą okluzyjną oraz prośbą o odtworzenie przedniej części uśmiechu. Oprócz brakujących, górnych jedynek i bardzo startych, pozostałych zębów, Pan Krzysztof cierpiał z powodu przewlekłych bóli głowy.
 • Oprócz wszczepienia dwóch implantów w przednim odcinku, odbudowaliśmy Panu Krzysztofowi wysokość zgryzu za pomocą koron pełnoceramicznych. Dzięki temu nawracające się migreny ustąpiły, a efekt leczenia został maksymalnie wydłużony.
przed
po

Poznaj ekspertów od koron i mostów zębowych

Slider
Lek. stom.
Zajmuje się: protetyka, implantologia
Ukończyła studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a następnie odbyła staż wraz z praktykami w Barcelonie, gdzie poza pracą w najnowocześniejszej placówce będącej pionierem w stomatologii minimalnie inwazyjnej w Hiszpanii, ukończyła studia podyplomowe oraz liczne szkolenia z dziedziny stomatologii estetycznej oraz implantologii.

czytaj więcej >>

Slider
Lek. stom.
Zajmuje się: protetyka, stomatologia estetyczna
Ukończyła studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, następnie odbyła staż podyplomowy w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Jest laureatką ogólnopolskiego konkursu na Najlepszego Studenta Stomatologii, na studiach była również członkinią Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. W naszym gabinecie zajmuje się głównie protetyką i stomatologią estetyczną.

czytaj więcej >>

Slider
Lek. stom.
Zajmuje się: protetyka, stomatologia zachowawcza, stomatologia estetyczna
Absolwentka Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie, gdzie zdobyła wiedzę z zakresu chirurgii stomatologicznej. Była praktykantka w klinice Mater Dei Hospital na Malcie. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego.

czytaj więcej >>

Slider
Lek. stom.
Zajmuje się: protetyka
Ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej, następnie odbywał staże podyplomowe w prestiżowych polskich klinikach stomatologicznych. Przez ponad 6 lat prowadził prywatną praktykę stomatologiczną, obsługując pacjentów krajowych i zagranicznych. Przez lata pracował w prężnie rozwijających się klinikach angielskich, co pozwoliło mu na zdobycie cennych umiejętności. 

czytaj więcej >>

Slider
Lek. stom.
Zajmuje się: protetyka
Ukończył studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Następnie przez wiele lat odbywał szkolenia na całym świecie, rozwijając się w dziedzinie estetycznych rekonstrukcji zębów, począwszy od perfekcyjnych wypełnień estetycznych, po wykonywanie skomplikowanych odbudów protetycznych na zębach własnych, jak i implantach.

czytaj więcej >>

Zobacz co mówią nasi pacjenci

Pan Zbigniew z Lublińca

Pan Zbigniew ma niezwykłą pasję, wraz ze swoją Żoną przemierza drogi całego świata kamperem. Pacjent nie mógł cieszyć się ze swojej pasji, ponieważ przez lata borykał się z problemami z zębami i z dentofobią. Pan Zbigniew przełamał się, przyszedł do nas na konsultację i zdecydował się na podjęcie leczenia implantologicznego, które zmieni jego życie.

Jacek Klimkiewicz z Katowic

Pan Jacek przez wiele lat borykał się z dentofobią. Strach przed dentystą powodował, że unikał on gabinetu stomatologicznego. Po wielu latach trwania w takim stanie, zęby Pana Jacka nie nadawały się do uratowania. Nasz zespół ekspertów zaproponował pacjentowi leczenie metodą All-on-4, która pozwala na odzyskanie zdrowego uśmiechu w 1 dzień. Ważnym etapem leczenia Pana Jacka, było również przełamanie strachu przed dentystą. Po leczeniu implantologicznym, życie Pana Jacka zmieniło się na lepsze i pokonał dentofobię.

Jolanta Skrzypczyk z Katowic

Pani Jolanta opowiada dlaczego zdecydowała się na leczenie, co ją urzekło w naszej klinice, dzieli się swoimi wrażeniami i emocjami jakie towarzyszyły jej w tym wyjątkowym dniu. Pacjentka zdecydowała się na leczenie implantologiczne metodą Zęby w 1 dzień w naszej klinice. Dzięki wszczepieniu czterech implantów i osadzeniu na nich zębów, może cieszyć się komfortem posiadania stałych zębów i przyjemnością z jedzenia ulubionych potraw. Pani Jolanta zwraca uwagę, że mimo dentofobii z jaką się borykała, cały zabieg był całkowicie bezbolesny, a jej życie zmieniło się na lepsze.

Ewa Kotkowska z Sosnowca

Pani Ewa poddała się leczeniu implantologicznemu metodą All-on-4 w Dentim Clinic. Pacjentka borykała się z paradontozą. Miała duże problemy z jedzeniem i normalnym funkcjonowaniem. Dzięki wszczepieniu czterech implantów i osadzeniu na nich zębów, odzyskała możliwość normalnego funkcjonowania, a jej życie zmieniło się na lepsze.

Pan Grzegorz z Kluczy

Pan Grzegorz trafił do nas z problemami zębowymi. Były one wynikiem jego doświadczeń w przeszłości. Nasz zespół ekspertów podjął decyzję o zastosowaniu u pacjenta nowoczesnej metody leczenia implantologicznego All-on-4. Pacjent zdecydował się na zabieg pod wpływem narkozy i już tego samego dnia mógł cieszyć się swoim nowym, zdrowym uśmiechem.

Pan Zbigniew z Lublińca

Druga część historii Pana Zbigniewa, który przez wiele lat borykał się z dentofobią. Strach przed dentystą spowodował, że pacjent miał duże problemy z zębami. To znacząco utrudniało mu codzienne funkcjonowanie. W końcu zdecydował się przełamać strach i podjąć leczenie stomatologiczne. Zobacz drugą część historii Pana Zbigniewa i zobacz, jak jego życie zmieniło się po podjęciu leczenia w naszej klinice.

Pani Dagmara z Katowic

Pani Dagmara przez lata borykała się z problemami z zębami. Pacjentka od kilku lat zastanawiała się nad podjęciem leczenia implantologicznego i trafiła do naszej kliniki. Zęby Pani Dagmary nie nadawały się do uratowania, dlatego zespół ekspertów postanowił zastosować u niej leczenie implantologiczne metodą All-on-4. Po leczeniu życie Pani Dagmary zmieniło się na lepsze.

Jolanthe Piprek z Niemiec

Pani Jolanthe kilka razy podejmowała próbę leczenia implantologicznego w swoim kraju. Dopiero leczenie implantami zębów w Dentim Clinic spełniło jej oczekiwania i zmieniło jej życie na lepsze. Pani Jolanthe zdecydowała się na kompleksowe leczenie implantami zębów i jak sama mówi, wszystko odbyło się w komfortowej i bezstresowej atmosferze. Dzisiaj Pani Jolanthe może cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Jolanta Motylska z Dąbrowy Górnicznej

Pani Jolanta trafiła do nas po wieloletnich problemach z uzębieniem. Z biegiem czasu traciła zęby i możliwość normalnego funkcjonowania. Pacjentka poddała się leczeniu implantologicznemu metodą Zęby w 1 dzień. Po usunięciu zniszczonych zębów, zostały wszczepione implanty i tego samego dnia osadzone nowe zęby. Pani Jolanta w trakcie jednego dnia odzyskała możliwość normalnego funkcjonowania, a jej życie zmieniło się na lepsze.

Małgorzata Dajka z Siemianowic Śl.

Mówi o sobie, że była “beznadziejnym przypadkiem”, której życie zmieniło się diametralnie po leczeniu w Dentim Clinic. Ponownie może swobodnie mówić i jeść, co było niemożliwe jeszcze przed leczeniem. Zwraca też uwagę na fakt, że ze względu na swój “beznadziejny przypadek”, w kilku miejscach odmówiono jej pomocy i dopiero lekarze z Dentim Clinic podjęli się wyzwania. Pani Małgorzata zdecydowała się na rekonstrukcję uśmiechu z wykorzystaniem koron, mostów i specjalnych protez mocowanych na implantach.

Dlaczego warto wybrać korony i mosty w Dentim Clinic?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
 • 1. Kompleksowość usługi protetycznej
  Dzięki temu, że w jednej lokalizacji stworzyliśmy klinikę, laboratorium protetyczne i centrum frezowania, osiągamy najlepsze rezultaty estetyczne oraz skracamy czas realizacji nowych koron i mostów.
 • 2. Estetyczne podejście do rekonstrukcji uśmiechu
  Wiemy, że dla Państwa najważniejszy jest piękny uśmiech, a nie niewidoczny korzeń czy też kanały zębowe. Dlatego planowanie każdej pracy podporządkowujemy finalnej estetyce nowego uśmiechu.
 • 3. Komfort i bezbolesność zabiegów
  Każdy Pacjent w zależności od swoich preferencji może liczyć na najlepszy sposób znieczulenia. Począwszy od znieczulenia komputerowego, zabiegu z użyciem gazu rozweselającego, a także zabiegu w narkozie (na specjalne życzenia Pacjenta).
 • 4. Zrównoważona polityka cenowa
  Wspólnie ustalany harmonogram leczenia, zawierający jasno określone kwoty, to gwarancja, że żaden z naszych pacjentów nie zostanie zaskoczony ceną przeprowadzonego zabiegu. Jako dodatkowe udogodnienie dla naszych Pacjentów, wprowadziliśmy możliwość kredytowania leczenia.
 • 5. Wysoko wykwalifikowana kadra medyczna
  Protetyka stomatologiczna jest jednym z ważniejszych profili działalności Dentim Clinic. Nasi specjaliści wykonali tysiące rekonstrukcji uśmiechów przy pomocy koron i mostów protetycznych. Nasze doświadczenie wynika z ugruntowanej wiedzy zdobywanej podczas uczestnictwa w konferencjach na całym świecie, popartej wieloletnią praktyką.
 • 6. Wydłużona gwarancja
  W Dentim Clinic prowadzimy leczenie protetyczne stosując najnowocześniejsze światowe rozwiązania. Na usługę realizowanych przez nas koron i mostów udzielamy nawet 5 letniej gwarancji!
 • 7. Pełna diagnostyka radiologiczna w Dentim Clinic
  Do Państwa dyspozycji oddajemy jedną z najnowocześniejszych w kraju pracowni diagnostyki obrazowej, wyposażoną w tomograf komputerowy, aparat pantomograficzny oraz cefalostatyczny. Leczenie każdego pacjenta planowane jest wirtualnie na ekranie komputera, co pozwala na znaczne zredukowanie czasu zabiegu oraz precyzję wykonania.
 • 8. Możliwość wyboru 2 linii koron i mostów protetycznych:
  • Optimum – dla pacjentów z ograniczonym budżetem, oferujący doskonały stosunek jakości do ceny, wykonane z porcelany na podbudowie z metalu.
  • Premium – dla pacjentów o najwyższych oczekiwaniach, bez ograniczeń finansowych, wykonane całkowicie z porcelany.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy korony protetyczne są trwałe?

Odpowiednio wykonana korona protetyczna wystarcza na długo. Jej statystyczna trwałość wynosi od 15 do 20 lat. Jednak dla utrzymania tego dobrego wyniku konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej i systematyczne wizyty kontrolne co 6 miesięcy.

2. Czy korona jest bardziej trwała niż naturalny ząb?

Korona protetyczna tak samo jak naturalny ząb może podlegać procesowi zużycia lub zniszczeniu podczas poważnych urazów mechanicznych. Zwykle dobrze wykonana korona wytrwa w jamie ustnej tak długo jak naturalny filar zęba, na którym jest osadzona.

3. Jak bardzo trzeba oszlifować naturalny ząb, aby założyć koronę?

W zależności od rodzaju korony preparacja zęba jest mniejsza lub większa. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do 40% objętości korony. Zbyt małe oszlifowanie korony może czasami znacznie pogorszyć uzyskane efekty i obniżyć trwałość wykonania, a czasami wręcz uniemożliwić poprawne wykonanie korony.

4. Jakie są przeciwwskazania do założenia korony protetycznej?

Najczęstszymi przeciwwskazaniami do założenia koron są: niewyleczone zęby, choroby przyzębia, krótka korona naturalnego zęba (wtedy potrzebna jest odbudowa zębów włóknem szklanym lub ortodontyczne wysunięcie). Ponadto koron nie można założyć, jeśli występuje mała wysokość zwarcia, którą trzeba najpierw odbudować.

5. Czy jedzenie przedostaje się pod korony podczas posiłku?

Wielu Pacjentów ma obawy, że po zamontowaniu pracy protetycznej będą borykać się z problemem przedostającego się pod nie pożywienia. Te obawy są jednak zupełnie niepotrzebne.

Aby przytwierdzić koronę na wszczepione implanty lub oszlifowane zęby, lekarz stosuje specjalistyczny cement stomatologiczny – czyli inaczej mówiąc niezwykle silnie wiążący „klej”. Zadaniem tego specyficznego „kleju” jest nie tylko przytwierdzenie pracy protetycznej, ale również wypełnienie wszelkich mikroszczelin i tym samym zablokowanie możliwości przedostawania się do nich pożywienia.

6. Jak należy dbać o korony?

O korony protetyczne należy dbać dokładnie tak samo, jak o naturalne zęby. Ważnym elementem pozwalającym utrzymać korony w odpowiednim stanie jest odbywanie regularnych wizyt kontrolnych. Po każdym zabiegu stomatologicznym Pacjent trafia do Działu Higieny Dentim Clinic, gdzie wykwalifikowane higienistki przeprowadzają dokładny instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej.


1. Jaki jest średni czas wykonywania mostu protetycznego?

W przypadku małych mostów czas oczekiwania to ok. 5 dni, w przypadku dużych rekonstrukcji uzębienia ok. 14 dni. Należy jednak pamiętać, że dzięki otrzymywanym uzupełnieniom tymczasowym żaden Pacjent nie opuszcza gabinetu stomatologicznego bez zębów.

2. Czy wykonanie mostu jest bolesne?

Wykonanie mostu protetycznego wymaga oszlifowania zębów filarowych. Gdy są one żywe, zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest on całkowicie bezbolesny. W przypadku zębów martwych, po leczeniu endodontycznym (kanałowym) nie ma nawet konieczności podawania znieczulenia.

3. Czy do czasu wykonania mostu protetycznego w jamie ustnej pozostanie nieuzupełniona luka?

Absolutnie nie. W Dentim Clinic niezależnie od zaplanowanego leczenia nigdy nie narażamy naszych Pacjentów na dyskomfort wynikający z opuszczenia gabinetu z nieuzupełnioną luką zębową – zawsze stosujemy uzupełnienie tymczasowe. Jego rodzaj zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli Pacjent dotychczas użytkował ruchomą protezę częściową, może z powodzeniem korzysta z niej jeszcze przez kilka dni do czasu wykonania mostu protetycznego.

Jeśli pacjent nie ma uzupełnienia własnego, wykonuje się tymczasowy most protetyczny wykonany z koron akrylowych. Taki most z powodzeniem spełnia swoją podstawową rolę, to znaczy zapewnia pacjentowi odpowiedni komfort i estetykę. Dzięki mostowi tymczasowemu fakt trwania leczenia protetycznego pozostaje do wiadomości tylko pacjenta i protetyka.

4. Mam most. Czy mogę zamienić go na implanty?

Zdecydowanie tak, można wykonać implanty w miejscu brakujących zębów, wcześniej uzupełnionych za pomocą mostu. Trzeba jednak pamiętać, że po zdjęciu mostu protetycznego zęby filarowe pozostaną oszlifowane i będą wymagały przykrycia koronami protetycznymi. Wówczas będą to już pojedyczne korony na każdy ząb filarowy, natomiast w luce pod przęsłem zdjętego mostu można umieścić implanty. Aby wykonać taką pracę należy oczywiście spełniać wszystkie warunki niezbędne do wprowadzenia implantów, czyli odpowiednia ilość i jakość kości oraz brak przeciwwskazań.

5. Jak dbać o most protetyczny?

O most stały należy dbać tak samo, jak o stałe zęby. Przestrzeń między zębami, a sztucznym zębem należy starannie czyścić szczoteczką międzyzębową i/lub nitką dentystyczną. Ważne jest także prawidłowe szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem. Prawidłowe czyszczenie mostu pomoże zmniejszyć ubytki oraz zapobiec stanom zapalnym dziąseł. Niezwykle ważne są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa (co pół roku), dzięki nim lekarz prowadzący jes w stanie na bieżąco ocenić stan wykonanej pracy protetycznej oraz pozostałych zębów.

Po zakończonym leczeniu każdy Pacjent przechodzi specjalny instruktaż higieny jamy ustnej, dopasowany do przeprowadzonego leczenia, prowadzony przez specjalistów Działu Higieny Dentim Clinic.

6. Czy w czasie jedzenia, cząstki pożywienia przedostają się pod most?

Pacjenci mają obawy, że po zamontowaniu pracy protetycznej będą borykać się z problemem przedostającego się pod nie pożywienia. Są one jednak zupełnie niepotrzebne. Aby przytwierdzić most na wszczepione implanty lub oszlifowane zęby, lekarz stosuje specjalistyczny cement stomatologiczny – czyli inaczej mówiąc niezwykle silnie wiążący „klej”.

Zadaniem tego specyficznego „kleju” jest nie tylko przytwierdzenie pracy protetycznej, ale również wypełnienie wszelkich mikroszczelin i tym samym zablokowanie możliwości przedostawania się do nich pożywienia. Dodatkowo w celu poprawy higieny jamy ustnej zaleca się pacjentom stosowanie specjalnych nici dentystycznych, przeznaczonych właśnie do mostów. Różnią się one od tradycyjnych nici materiałem, długością i sposobem użytkowania. Po zakończonym leczeniu protetycznym, nasza dyplomowana higienistka zademonstruje właściwą metodę używania tych nici.

7. Jak bardzo trzeba oszlifować naturalne zęby, aby założyć most?

W zależności od rodzaju mostu preparacja zęba jest mniejsza lub większa. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do 40% objętości korony. Zbyt małe oszlifowanie zębów filarowych może czasami znacznie pogorszyć uzyskane efekty i obniżyć trwałość wykonania, a czasami wręcz uniemożliwić poprawne wykonanie mostu.

8. Jakie są przeciwwskazania do założenia mostu?

Najczęstszymi przeciwwskazaniami do założenia mostu są: niewyleczone zęby, choroby przyzębia, krótka korona naturalnego zęba (wtedy potrzebna jest odbudowa zębów włóknem szklanym lub ortodontyczne wysunięcie). Ponadto mostów nie można założyć, jeśli występuje mała wysokość zwarcia, którą trzeba najpierw odbudować.