Czym jest leczenie kanałowe?
- Leczenie endodontyczne (zwane również leczeniem kanałowym) jest specjalistycznym postępowaniem koniecznym w przypadku powikłań choroby próchnicowej. Polega na usunięciu zainfekowanych tkanek i bakterii z kanałów korzeniowych wypełniających wnętrze zęba.
- Leczenie kanałowe w Dentim Clinic odbywa się w 20 krotnym powiększeniu za pomocą zaawansowanych technicznie mikroskopów stomatologicznych. Zapewnia to idealną precyzję niemożliwą do osiągnięcia innymi metodami. Dodatkowo, poprawność każdego etapu leczenia weryfikowana jest w razie konieczności trójwymiarową tomografią komputerową.
- Uwieńczeniem leczenia jest trwałe i szczelne wypełnienie systemu kanałów korzeniowych w trzech wymiarach, przy pomocy dobrze sprawdzonych systemów płynnej gutaperki.
Poznaj naszych stomatologów zajmujących się leczeniem kanałowym
Bydgoszcz
Ukończył Gdański Uniwersytet Medyczny w 2012 roku. Jego główną dziedziną działalności jest implantologia, szczególnie rekonstrukcja bezzębia. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz International Congress of Oral Implantologists.
Ukończyła Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w 2013 roku. W swojej pracy skupia się na protetyce oraz stomatologii estetycznej, szczególnie interesującą ją dziedziną są odbudowy kompozytowe. Ma też ukończoną specjalizację z zakresu stomatologii zachowawczej i endodoncji.
Ukończył Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w 2013 roku. Interesują go wszystkie dziedziny stomatologii, ale szczególnie implantologia, protetyka, chirurgia szczękowa i endodoncja.
W 2015 roku ukończyła Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W stomatologii szczególnie interesuje ją leczenie endodontyczne oraz estetyczne odbudowy kompozytowe.
Ukończyła Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie w 2005 roku. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na endodoncji, leczeniu okluzji oraz diagnostyce stawów skroniowo-żuchwowych.
Leczenie kanałowe (endodoncja) to dziedzina stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem chorób tkanek wewnątrz zęba oraz okołowierzchołkowych, czyli otaczających wierzchołek korzenia zęba. Leczenie kanałowe umożliwia dzisiaj uratowanie zęba przed jego usunięciem (ekstrakcją) i utrzymanie go na lata. Ząb leczony endodontycznie, może być również podstawą korony lub mostu protetycznego.
Dotychczasowe, wieloetapowe metody leczenia kanałowego (obejmujące m. in. „zatruwanie zęba”), odchodzą powoli do lamusa. Nowoczesne leczenie endodontyczne w naszym gabinecie w zdecydowanej większości przypadków rozpoczyna się i kończy podczas jednej wizyty, dzięki czemu nie ma konieczności wielokrotnego odwiedzania stomatologa.
Robimy to dzięki użyciu nowoczesnych technologii, używaniu mikroskopu i płynnej gutaperki oraz diagnostyki obrazowej, w tym szczególnie tomografii komputerowej 3D. Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest w miejscowym znieczuleniu komputerowym, a dla pacjentów ze szczególnym lękiem przed dentystą także w narkozie lub podtlenku azotu.
W Dentim Clinic robimy wszystko, aby uratować każdy ząb. Bardzo często udaje się nam ratować zęby, które przez wielu lekarzy były skazane na usunięcie. Jak to robimy?
-
-
Każde leczenie poprzedzone jest dokładną diagnostyką. Dzięki bardzo dobrej klasy pracowni rtg i tomografii komputerowej dokładnie badamy przebieg każdego kanału Twojego zęba i leczymy go w najlepszy możliwy sposób.
-
Pracujemy w powiększeniu. Obserwowanie kanałów zęba w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu, pozwala nam usunąć wszystkie bakterie i zadbać o to, aby wyleczony ząb służył przez wiele lat, często do końca życia.
-
Szczególnie dużą wagę przywiązujemy do zębów bardzo zniszczonych, których szanse na wyleczenie często są oceniane jako znikome. Te zęby wzmacniamy specjalnymi wkładami z włókien szklanych, co pozwala je wzmocnić i znacznie wydłużyć ich żywotność.
-
Etapy leczenia kanałowego zęba
-
dokładne i całkowite usunięcie zainfekowanych tkanek z kanału i komory zęba (nerw, naczynia krwionośne)
-
ukształtowanie i poszerzenie kanału korzeniowego przy pomocy odpowiednio dobranych narzędzi endodontycznych oraz jego dezynfekcja przy pomocy środków płuczących, o działaniu przeciwbakteryjnym,
-
szczelne wypełnienie kanału lub kanałów korzeniowych zęba, przy pomocy ciekłej gutaperki -materiału endodontycznego, który dzięki płynnej postaci, dociera do każdego fragmentu kanału,
-
szczelne zamknięcie komory zęba, przy wykorzystaniu światłoutwardzalnego wypełnienia (w przypadku niedużego ubytku zęba) lub wkładu koronowo-korzeniowego wraz z koroną protetyczną (w przypadku dużego zniszczenia powierzchni zęba).
Wskazania do leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe będzie konieczne w sytuacjach gdy miazga zębowa (nerw i naczynia krwionośne we wnętrzu zęba), zostaną zaatakowane przez bakterie próchnicy. Najczęstsze objawy to nasilający się, uporczywy ból zęba. Odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie przyczyny dolegliwości, pozwala w porę rozpocząć leczenie kanałowe, co z kolei pozwala zabezpieczyć ząb przez ewentualnymi powikłaniami.
Leczenie endodontyczne jest wskazane również w przypadku obumarcia miazgi zęba, czego przyczyną, oprócz próchnicy, może też być uraz mechaniczny zęba (np: na skutek wypadku lub uderzenia zęba).
W przypadkach zgorzeli miazgi lub zaawansowanych przypadków zapaleń tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba, leczenie kanałowe zębów będzie również dobrą alternatywą dla usunięcia zęba.
Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację. Po wysłaniu formularza, nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu dobrania odpowiedniego terminu wizyty.
Rodzaje leczenia kanałowego
W celu uzyskania największej precyzji i jakości wykonania, w Dentim Clinic wykonujemy leczenie kanałowe wyłącznie pod mikroskopem, przy użyciu najlepszych materiałów endodontycznych. W zależności od ilości kanałów w danym zębie, leczenie kanałowe będzie mniej lub bardziej skomplikowane i czasochłonne. Zęby przednie posiadają po jednym kanale, a zęby boczne najczęściej dwa lub trzy. W wyjątkowych przypadkach, istnieją zęby z drobnymi i mało widocznymi kanałami bocznymi, których „odnalezienie” wymaga użycia trójwymiarowej tomografii komputerowej.
Leczenie endodontyczne można podzielić również na pierwotne lub wtórne:
- pierwotne – gdy ząb nie był nigdy leczony kanałowo w przeszłości,
-
wtórne – gdy ząb był wcześniej leczony i wymaga rewizji (ponowne leczenie kanałowe jest również określane jako re-endodoncja).
Ponowne leczenie endodontyczne może być wymagane gdy:
- pierwotne leczenie kanałowe nie przyniosło pożądanego efektu,
- pierwotne leczenie zostało przeprowadzone nieprawidłowo,
- nie odkryto dodatkowych bocznych kanałów,
- podczas pierwotnego leczenia kanałowego pozostawiono fragmenty złamanych narzędzi w kanale,
- materiał wypełniający kanał zęba, użyty podczas pierwotnego leczenia, wymaga wymiany.
Dlaczego leczenie kanałowe w Dentim Clinic jest wyjątkowe?
W Dentim Clinic, każdy pacjent posiada własny zestaw narzędzi endodontycznych. Nie jest to wymagane aktualnymi przepisami sanitarnymi, niemniej jednak jako klinika o bardzo wysokich standardach leczenia, wprowadziliśmy to dla większego zabezpieczenia naszych pacjentów. Narzędzie raz wykorzystane, nigdy nie będzie użyte ponownie z kolejnym pacjentem.
Aby zapewnić najlepszą jakość leczenia, endodonci Dentim Clinic wykorzystują w swojej codziennej pracy mikroskopy stomatologiczne. Leczenie odbywa się w 20 krotnym powiększeniu za pomocą zaawansowanych technicznie mikroskopów stomatologicznych. Zapewnia to idealną precyzję niemożliwą do osiągnięcia innymi metodami. Są to narzędzia szczególnie przydatne w przypadkach leczenia skomplikowanych przypadków oraz wtórnym leczeniu endodontycznym.
Endodonci Dentim Clinic to eksperci z wieloletnim doświadczeniem, od których, ze względu na warunki w jakich pracują, wymagamy ogromnej wiedzy i precyzji. Wszystko to ponieważ każdy ząb jest inny i nierzadko posiada dodatkowe, boczne kanały o nieregularnym kształcie, których opracowanie i wypełnienie jest czasochłonne.
Nowoczesne znieczulenia
Jednym z nadrzędnych założeń filozofii Dentim Clinic jest leczenie bez bólu. Postawiliśmy sobie za cel walkę z dentofobią, na którą cierpi niemal połowa Polaków. Dzięki stosowaniu nowoczesnych form znieczuleń od lat z powodzeniem leczymy wrażliwe osoby z wysokim poziomem lęku. Do najbardziej cenionych przez Pacjentów rozwiązań należy komputerowe znieczulenie, które umożliwia podanie płynu znieczulającego zazwyczaj w sposób zupełnie bezbolesny, bez użycia strzykawki. Komfort podczas zabiegów stomatologicznych znacznie podnosi zastosowanie gazu rozweselającego, który łagodzi ból, ogranicza stres i wprowadza Pacjenta w stan relaksu. To metoda szczególnie uwielbiana przez najmłodszych. Dla wyjątkowo wymagających Pacjentów przygotowaliśmy także możliwość leczenia zębów w narkozie pod opieką anestezjologa, co nie tylko zapewnia pełen komfort, ale także pozwala przeprowadzić kompleksowo kilka niezbędnych zabiegów.
Multidyscyplinarny zespół stomatologów
Współpraca zespołu dentystów wykwalifikowanych w różnych dziedzinach stomatologii to najlepszy sposób, by osiągnąć pełen sukces leczenia. Tego typu podejście umożliwia holistyczne spojrzenie na Pacjenta i kompleksowe rozwiązanie jego problemów. Stomatolodzy Dentim Clinic to m.in. endodonci, którzy zajmują się głównie leczeniem kanałowym; implantologowie, którzy wyłącznie wykonują zabiegi chirurgiczne i implantacje; ortodonci, których zadaniem jest korekcja wad zgryzu oraz protetycy, którzy zakładają korony, mosty, licówki i protezy. Każdy z nich poświęca się konkretnej dziedzinie stomatologii, nieustannie rozwijając swoje umiejętności podczas licznych kursów, szkoleń i warsztatów, zarówno w polskich, jak i międzynarodowych. Dzięki temu, że lekarze wspierają się wzajemnie swoją wiedzą i doświadczeniem, możliwe jest efektywne przeprowadzenie nawet bardzo złożonego leczenia.
Przykładowe koszty najczęściej wykonywanych zabiegów
Sprawdź rezultaty naszej pracy
- Na ilustracji obok przedstawiamy zdjęcia przed i po leczeniu pani Kasi. Przeciągnij suwak w prawo lub w lewo, aby zobaczyć efekty leczenia.
- Pani Kasia zgłosiła się do nas z bardzo zniszczonymi i zepsutymi zębami, wymagającymi kompleksowego leczenia. Wstydziła się każdego publicznego spotkania, niechętnie wychodziła ze znajomymi. Dawno temu straciła pewność siebie.
- Po wnikliwej diagnostyce, eksperci Dentim Clinic odkryli źródło problemów Pani Kasi. Wykonaliśmy najpierw leczenie kanałowe, a następnie szczelne zamknięcie zębów nowymi koronami cyrkonowymi (rodzaj koron pełnoceramicznych).
Zobacz co mówią nasi pacjenci
Pani Magdalena od zawsze marzyła o śnieżnobiałym uśmiechu. Z podziwem patrzyła na osoby na ulicy, które mogą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Rodzina Pani Magdaleny namówiła ją do przyjścia do Dentim Clinic. Pacjentka po konsultacji w naszym gabinecie zdecydowała się na podjęcie leczenia licówkami zębów. Poznajcie opinię Pani Magdaleny i jej historię z leczenia w Dentim Clinic.
Pani Katarzyna opowiada o tym jak dzięki tomografii komputerowej i leczeniu pod mikroskopem udało jej się pozbyć dolegliwości, której nikt nie potrafił zdiagnozować. Po leczeniu kanałowym w naszej klinice udało się uratować zęba.
Uśmiechając się mówi, że jej największym problemem do niedawna były krzywe zęby. Do Dentim Clinic trafiła jednak gdyż poprzedni lekarze nie chcieli podjąć się tak trudnego przypadku. Po konsultacji w naszej klinice odzyskała nadzieje na nowe życie, ponieważ oprócz zmartwienia z zębami, miała duże problemy z zanikiem dziąseł. Pani Ilona zdecydowała się na leczenie choroby przyzębia, leczenie kanałowe oraz zabiegi estetyczne, przy wykorzystaniu m.in. koron pełnoceramicznych. Szczególnie zadowolona z efektu końcowego, który osiągnęła dzięki pracy zespołu trzech stomatologów.
Dlaczego warto leczyć zęby kanałowo w Dentim Clinic?
- 1. Wysoko wykwalifikowany personel medyczny
Dentim Clinic zatrudnia najlepszych ekspertów na Śląsku – wśród nich Aleksander Gajos oraz Wiktoria Adaszewska. Oprócz wieloletniej praktyki, niezliczonych szkoleń kontynuują również swoją edukację poza granicami Polski. Na zabiegi nowoczesnej endodoncji pacjenci przyjeżdżają nie tylko z województwa, ale również z zagranicy. - 2. Komfortowe i bezbolesne zabiegi
Każdy pacjent Dentim Clinic może wybrać najlepszy dla siebie rodzaj znieczulenia, pośród których dostępne są najskuteczniejsze w dzisiejszej stomatologii takie jak: znieczulenie komputerowe, zabieg z użyciem gazu rozweselającego, a także zabieg w narkozie (dla pacjentów ze szczególnym lękiem przed dentystą). - 3. Estetyczne podejście do rekonstrukcji uśmiechu
Będąc świadomym, że dla Państwa najważniejszy jest piękny uśmiech, a niekoniecznie przebieg samego leczenia, zakończenie każdego leczenia kanałowego podporządkowane jest finalnej estetyce nowego uśmiechu. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz artystycznym umiejętnościom lekarzy, odtworzona powierzchnia zęba (leczonego kanałowo) do złudzenia przypomina anatomię prawdziwego zęba.
- 4. Pełna diagnostyka radiologiczna
Posiadamy bardzo nowoczesną pracownię diagnostyki obrazowej, wyposażoną w trójwymiarowy tomograf komputerowy, aparat pantomograficzny oraz cefalostatyczny. Leczenie zawsze planowane jest wirtualnie na ekranie komputera, co pozwala na znaczne zredukowanie czasu oraz inwazyjności realnego zabiegu. - 5. Kompleksowość usługi
Dzięki stworzeniu w jednej lokalizacji kliniki oraz ścisłej współpracy z laboratorium protetycznym oraz centrum frezowania, osiągamy doskoanłe rezultaty estetyczne oraz skracamy czas oczekiwania na wiele procedur. - 6. Możliwość wyboru 2 sposobów zakończenia leczenia kanałowego:
- Wypełnienie kompozytowe – wliczone w cenę leczenia kanałowego, oferujące szczelne zamknięcie kanałów zęba oraz bardzo estetyczną rekonstrukcję powierzchni zęba.
- Porcelanowa korona lub Inlay – wykonane w laboratotium protetycznym przy wykorzystaniu najtwardszego materiału jakim jest porcelana, gwarantuje dodatkową ochronę zęba przed ponownym zakażeniem lub uszkodzeniem.
- 7. Zrównoważona polityka cenowa
Harmonogram leczenia ustalany jest wspólnie z pacjentem i zawiera jasno określone kwoty. Jest to gwarancja, że żaden z naszych pacjentów nie zostanie zaskoczony ceną przeprowadzonego zabiegu. Jako dodatkowe udogodnienie dla naszych Pacjentów, wprowadziliśmy możliwość kredytowania leczenia.
Najczęściej zadawane pytania
1. Co to jest leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne jest specjalistycznym postępowaniem koniecznym w przypadku powikłań choroby próchnicowej. Polega na usunięciu zainfekowanych tkanek i bakterii z kanałów korzeniowych wypełniających wnętrze zęba. Poprawność każdego etapu leczenia weryfikowana jest za pomocą cyfrowej radiowizjografii oraz w razie konieczności tomografii komputerowej. Uwieńczeniem leczenia jest trwałe i szczelne wypełnienie systemu kanałów korzeniowych w trzech wymiarach.
2. Czy leczenie kanałowe boli?
Postępy w technologii oraz doświadczenie naszych specjalistów, pozwalają przeprowadzić leczenie kanałowe zazwyczaj bezboleśnie, również przy pomocy komputerowego znieczulenia. Dzięki temu pacjent nie odczuwa dyskomfortu, a stres związany z wizytą jest zminimalizowany. Leczenie kanałowe jest przeprowadzane, aby zminimalizować ból z zainfekowanego zęba.
3. Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
Leczenie kanałowe jest wymagane, gdy miazga wewnątrz zęba zostaje zainfekowana. Ząb chroni miazgę zęba, lecz gdy ten ulega uszkodzeniu poprzez głębokie wgłębienie, pęknięcie lub też uraz w wyniku wielokrotnych napraw, bakterie mogą dotrzeć do wnętrza miazgi. Następnie bakterie rozprzestrzeniają się od korony w kierunku korzenia, co może zagrażać zdrowiu.
4. Jak wykonywane jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe przebiega w trzech etapach. Pierwszy etap to rozpoznanie. Drugi to właściwe leczenie kanałowe, podczas którego lekarz usuwa chorą miazgę (w tym również zakażenie), następnie oczyszcza wnętrze zęba i przygotowuje go do wypełniania. Ostatnim etapem jest umieszczenie korony lub inlay/onlay, które uszczelniają i chronią ząb przed dalszym uszkodzeniem lub zakażeniem.
5. Jakich efektów można się spodziewać?
Po leczeniu kanałowym, ząb nie będzie boleć. Ząb nie posiada już nerwów, tym samym nie ma wrażliwości na temperaturę, która może być oznaką próchnicy zębów. W związku z tym pacjent musi przechodzić regularne przeglądy stomatologiczne z badaniem rentgenowskim w celu uniknięcia dalszej choroby zęba. Wyleczony kanałowo ząb powinien funkcjonować przez całe życie, jednak wraz z upływem czasu możliwe jest starcie wypełnienia lub korony, które należy wymienić. Doskonała higiena jamy ustnej po leczeniu kanałowym pozwoli uniknąć ponownego zarażenia.