Leczenie kanałowe – ratunek dla zęba?
Każdy z nas marzy o zdrowych, mocnych zębach. Jednak na skutek różnych czynników mogą pojawić się problemy. Czy jeśli choroba postąpiła zbyt daleko i ząb jest już silnie zniszczony od wewnątrz, wyrwanie pozostaje jedynym rozwiązaniem? Niekoniecznie.
Z tego wpisu dowiesz się:
– kiedy należy przeprowadzić leczenie kanałowe,
– jak wygląda zabieg leczenia kanałowego w 1 dzień,
– dlaczego leczenie pod mikroskopem jest ważne i jakie daje możliwości,
– jakie są zalety leczenia kanałowego w 1 dzień.
Kiedy leczenie kanałowe jest wskazane?
W sytuacji, gdy miazga zęba została znacznie zainfekowana, ratunek stanowi leczenie kanałowe. W celu lepszego zrozumienia istoty tego zabiegu warto przypomnieć sobie, jak zbudowane są zęby. Składają się one z trzech części: korony, szyjki oraz korzenia, w którym znajdują się kanały, wypełnione naczyniami krwionośnymi i nerwami. Jednym z najczęstszych wskazań do leczenia kanałowego jest zaawansowana próchnica. Występuje jeśli leczenie ubytku próchnicowego nie zostało podjęte w porę. Wtedy bakterie mogą przedostać się do głębszych warstw zęba, a to może prowadzić do nieodwracalnego zapalenia, zgorzeli lub martwicy miazgi.
Jedyną szansą na uratowanie takiego zęba jest endodoncja i przeprowadzenie leczenia kanałowego.
Na czym polega zabieg?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek i zastąpienie ich odpowiednim materiałem endodontycznym. Wizja ta niektórym kojarzy się negatywnie, ale nie musisz się obawiać. W najnowocześniejszych klinikach stomatologicznych zabieg tego typu jest przeprowadzany skutecznie i bezboleśnie, nawet w ciągu jednego dnia. Wszystko dzięki nowoczesnym znieczuleniom zębów i mikroskopom, które zapewniają dużą precyzję i dokładność leczenia stomatologicznego.
Leczenie kanałowe – dawniej i dziś
Dawniej wyleczenie zaatakowanego próchnicą zęba wymagało kilku wizyt, podczas których m.in. aplikowano pastę dewitalizacyjną, która powodowała obumarcie miazgi i nerwów (procedura potocznie znana jako „zatruwanie zęba”). Miało to umożliwić usunięcie chorych tkanek, jednak wymagało odczekania dwóch tygodni, w czasie których ząb musiał być zabezpieczony specjalnym opatrunkiem. Metoda ta wiązała się z bólem występującym podczas pierwszego etapu leczenia, a paraformaldehyd używany do zatrucia, jak wykazali naukowcy – okazał się niebezpieczny dla całego organizmu. Nic dziwnego, że leczenie kanałowe budziło negatywne skojarzenia. Na szczęście dotychczasowe metody stają się już historią, a dziś mamy możliwość leczenia zębów w sposób bezbolesny i maksymalnie komfortowy nawet podczas 1 wizyty.
Leczenie kanałowe w 1 dzień
We współczesnej stomatologii używane są nowoczesne technologie diagnostyczne, pozwalające na dokładne określenie problemu i perfekcyjne wykonanie zabiegu. Stosuje się diagnostykę, która umożliwia zbadanie każdego kanału i monitorowanie etapów leczenia stomatologicznego. Największą precyzję zapewniają także specjalistyczne mikroskopy, nawet dwudziestokrotnie powiększające obraz. Dzięki temu możliwe jest prześledzenie całej mapy zęba i odnalezienie kanałów nie widocznych gołym okiem.
Technologie te przyczyniają się do niemal stuprocentowej skuteczności leczenia. Kluczowe bowiem jest odkrycie wszystkich kanałów, prawidłowe zbadanie ich głębokości oraz szczelne uzupełnienie. Jako materiał wypełniający stosuje się najczęściej ciekłą gutaperkę, czyli obojętną dla organizmu substancję pochodzenia naturalnego. Tak naprawiony ząb zostaje zamknięty światłoutwardzalnym wypełnieniem lub osłonięty estetyczną koroną.
Nowoczesne leczenie kanałowe to zupełnie bezbolesna procedura. Pacjenci mogą bowiem skorzystać z komputerowego znieczulenia , dzięki któremu nie poczują bólu nawet w momencie podawania płynu znieczulającego. Aplikacja odbywa się bez użycia strzykawki. Dodatkowym atutem jest to, że często już jedna wizyta wystarczy do całkowitego wyleczenia zęba.
Zalety nowoczesnego leczenia kanałowego w jeden dzień:
- profesjonalna diagnostyka obrazowa – pracownia RTG pozwalają na lokalizację wszystkich korzeni zęba,
- maksymalna precyzja – mikroskopy stomatologiczne umożliwiają pracę przy dużym powiększeniu, co znacznie zwiększa skuteczność leczenia endodontycznego,
- zero bólu – komputerowe znieczulenie czyni zabieg zupełnie bezbolesnym.