Katowice: 32 720 12 47 Bydgoszcz: 52 522 28 88

32 206 88 00 502 069 396

NAJLEPSZA KLINIKA W POLSCE WEDŁUG GCR

Co każdy powinien wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe (endodoncja) to dziedzina stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem chorób tkanek wewnątrz zęba oraz okołowierzchołkowych, czyli otaczających wierzchołek korzenia zęba. Leczenie kanałowe umożliwia dzisiaj uratowanie zęba przed jego usunięciem (ekstrakcją) i utrzymanie go na lata. Ząb leczony endodontycznie, może być również podstawą korony lub mostu protetycznego.

Dotychczasowe, wieloetapowe metody leczenia kanałowego (obejmujące m. in. „zatruwanie zęba”), odchodzą powoli do lamusa. Nowoczesne leczenie endodontyczne rozpoczyna się i kończy podczas jednej wizyty, dzięki czemu nie ma konieczności wielokrotnego odwiedzania stomatologa. 

Leczenie kanałowe.
Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty
Bez konieczności wielokrotnego odwiedzania stomatologa

Robimy to dzięki najnowocześniejszej technologii, używaniu mikroskopu i płynnej gutaperki oraz diagnostyki obrazowej, w tym szczególnie tomografii komputerowej 3D. Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest w miejscowym znieczuleniu komputerowym, a dla pacjentów ze szczególnym lękiem przed dentystą także w narkozie lub podtlenku azotu.

W Dentim Clinic robimy wszystko, aby uratować każdy ząb. Bardzo często udaje się nam ratować zęby, które przez wielu lekarzy były skazane na usunięcie. Jak to robimy?

  • Każde leczenie poprzedzone jest dokładną diagnostyką. Dzięki światowej klasy pracowni rtg i tomografii komputerowej dokładnie badamy przebieg każdego kanału Twojego zęba i leczymy go w najlepszy możliwy sposób.

  • Pracujemy w powiększeniu. Obserwowanie kanałów zęba w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu, pozwala nam usunąć wszystkie bakterie i zadbać o to, aby wyleczony ząb służył przez wiele lat, często do końca życia.

  • Szczególnie dużą wagę przywiązujemy do zębów bardzo zniszczonych, których szanse na wyleczenie często są oceniane jako znikome. Te zęby wzmacniamy specjalnymi wkładami z włókien szklanych, co pozwala je wzmocnić i znacznie wydłużyć ich żywotność.

Etapy leczenia kanałowego zęba

 • dokładne i całkowite usunięcie zainfekowanych tkanek z kanału i komory zęba (nerw, naczynia krwionośne)

 • ukształtowanie i poszerzenie kanału korzeniowego przy pomocy odpowiednio dobranych narzędzi endodontycznych oraz jego dezynfekcja przy pomocy środków płuczących, o działaniu przeciwbakteryjnym,

 • szczelne wypełnienie kanału lub kanałów korzeniowych zęba, przy pomocy ciekłej gutaperki -materiału endodontycznego, który dzięki płynnej postaci, dociera do każdego fragmentu kanału,

 • szczelne zamknięcie komory zęba, przy wykorzystaniu światłoutwardzalnego wypełnienia (w przypadku niedużego ubytku zęba) lub wkładu koronowo-korzeniowego wraz z koroną protetyczną (w przypadku dużego zniszczenia powierzchni zęba).

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe będzie konieczne w sytuacjach gdy miazga zębowa (nerw i naczynia krwionośne we wnętrzu zęba), zostaną zaatakowane przez bakterie próchnicy. Najczęstsze objawy to nasilający się, uporczywy ból zęba. Odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie przyczyny dolegliwości, pozwala w porę rozpocząć leczenie kanałowe, co z kolei pozwala zabezpieczyć ząb przez ewentualnymi powikłaniami.

Leczenie endodontyczne jest wskazane również w przypadku obumarcia miazgi zęba, czego przyczyną, oprócz próchnicy, może też być uraz mechaniczny zęba (np: na skutek wypadku lub uderzenia zęba).

W przypadkach zgorzeli miazgi lub zaawansowanych przypadków zapaleń tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba, leczenie kanałowe zębów będzie również dobrą alternatywą dla usunięcia zęba.

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację. Po wysłaniu formularza, nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu dobrania odpowiedniego terminu wizyty.

Umów się na konsultacje!

[honeypot antyrob-172]

My też nie lubimy spamu

Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj.(obowiązkowe)
Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.
 

Rodzaje leczenia kanałowego

W celu uzyskania największej precyzji i jakości wykonania, w Dentim Clinic wykonujemy leczenie kanałowe wyłącznie pod mikroskopem, przy użyciu najlepszych materiałów endodontycznych. W zależności od ilości kanałów w danym zębie, leczenie kanałowe będzie mniej lub bardziej skomplikowane i czasochłonne. Zęby przednie posiadają po jednym kanale, a zęby boczne najczęściej dwa lub trzy. W wyjątkowych przypadkach, istnieją zęby z drobnymi i mało widocznymi kanałami bocznymi, których „odnalezienie” wymaga użycia trójwymiarowej tomografii komputerowej.

Leczenie endodontyczne można podzielić również na pierwotne lub wtórne:

 • pierwotne – gdy ząb nie był nigdy leczony kanałowo w przeszłości,
 • wtórne – gdy ząb był wcześniej leczony i wymaga rewizji (ponowne leczenie kanałowe jest również określane jako re-endodoncja).

Ponowne leczenie endodontyczne może być wymagane gdy:

 • pierwotne leczenie kanałowe nie przyniosło pożądanego efektu,
 • pierwotne leczenie zostało przeprowadzone nieprawidłowo,
 • nie odkryto dodatkowych bocznych kanałów,
 • podczas pierwotnego leczenia kanałowego pozostawiono fragmenty złamanych narzędzi w kanale,
 • materiał wypełniający kanał zęba, użyty podczas pierwotnego leczenia, wymaga wymiany.

  Dentim Clinic - leczenie kanałowe

Dlaczego leczenie kanałowe w Dentim Clinic jest wyjątkowe?

W Dentim Clinic, każdy pacjent posiada własny zestaw narzędzi endodontycznych. Nie jest to wymagane aktualnymi przepisami sanitarnymi, niemniej jednak jako klinika o najwyższych standardach leczenia, wprowadziliśmy to dla większego zabezpieczenia naszych pacjentów. Narzędzie raz wykorzystane, nigdy nie będzie użyte ponownie z kolejnym pacjentem.

Aby zapewnić najlepszą jakość leczenia, endodonci Dentim Clinic wykorzystują w swojej codziennej pracy mikroskopy stomatologiczne. Leczenie odbywa się w 20 krotnym powiększeniu za pomocą zaawansowanych technicznie mikroskopów stomatologicznych. Zapewnia to idealną precyzję niemożliwą do osiągnięcia innymi metodami. Są to narzędzia szczególnie przydatne w przypadkach leczenia skomplikowanych przypadków oraz wtórnym leczeniu endodontycznym.

Endodonci Dentim Clinic to eksperci z wieloletnim doświadczeniem, od których, ze względu na warunki w jakich pracują, wymagamy ogromnej wiedzy i precyzji. Wszystko to ponieważ każdy ząb jest inny i nierzadko posiada dodatkowe, boczne kanały o nieregularnym kształcie, których opracowanie i wypełnienie jest czasochłonne.

Przykładowe koszty najczęściej wykonywanych zabiegów

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA
od 360 zł
od 1200 zł
ALTERNATYWA
od 1200 zł

Jeżeli próchnica jest płytka, do jej usunięcia wystarczy najczęściej wypełnienie. W Dentim Clinic stosujemy wyłącznie “plomby”, które są bardzo trwałe i estetyczne. Jeżeli jednak próchnica wdarła się do korony zęba, niezbędnym może się okazać leczenie kanałowe. W zależności od rodzaju zęba, będzie on wymagał jednego lub kilku kanałów do przeleczenia. W przypadku utraty dużych powierzchni zęba, alternatywą dla wypełnienia może być Inlay, wykonany w laboratorium protetycznym.