Afty w jamie ustnej – ogólne objawy i ich przyczyny
Dyplomowana higienistka stomatologiczna z 16-letnim doświadczeniem w zawodzie, laureatka ogólnopolskiego konkursu “Higienistka Roku 2014” i pasjonatka zdrowego trybu życia. Realizuje się, pisząc publikacje dotyczące profilaktyki stomatologicznej.
Publikacja: 17 marca 2023
Niemal każdy z nas miał w pewnym momencie swojego życia do czynienia z aftami. Są to niewielkich rozmiarów nadżerki owrzodzeniowe, które swoją wielkością nie przekraczają kilku centymetrów. Pod wpływem dotyku lub temperatury wywołują ból, utrudniający m.in. spożywanie posiłków. Co należy wiedzieć o aftach? W dalszej części dokładnie omówimy ten temat.
Z tego wpisu dowiesz się:
-jakie są przyczyny powstawania aft,
-czy domowe sposoby ich leczenia są skuteczne,
-co zrobić, aby zapoebiec pojawieniu się aft w przyszłości,
-dlaczego warto zgłaszać się na wizyty profilaktyczne do higienistki.
Przyczyny powstawania aft
Największy wpływ na rozwój aft ma niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nawarstwiający się kamień nazębny jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Wydzielają one kwaśne substancje, które z czasem zaczynają uszkadzać szkliwo zębów (prowadząc do próchnicy) oraz podrażniać błony śluzowe, powodując afty. Częstym powodem aft są również choroby przyzębia lub niepoprawna technika szczotkowania uzębienia, uszkadzająca tkanki miękkie.
Oprócz tego afty mogą powstać w wyniku silnego stresu, zmian hormonalnych w organizmie, reakcji alergicznych czy przez przyjmowanie niektórych leków. Nawracające afty są poważnym problemem, który należy jak najprędzej skonsultować się z ekspertem.
Leczenie aft
Przy leczeniu aft stosuje się różne metody. Ważna jest suplementacja odpowiednich składników odżywczych, które wzmocnią błony śluzowe, np. kwas foliowy lub witamina B12. Oczywiście standardowym sposobem walki z aftami jest poprawa poziomu higieny jamy ustnej, którą warto skonsultować z ekspertem – dobierze on odpowiednie akcesoria oraz metodykę, aby domowa profilaktyka przyniosła jak najlepsze efekty.
Afty leczy się również za pomocą specjalnych płukanek lub żeli, które mają działanie antybakteryjne i uśmierzają ból. Zauważmy jednak, że nie należy stosować ich na własną rękę, gdyż może to dać efekty odwrotne do zamierzonych. Użycie każdego środka farmakologicznego powinniśmy konsultować z ekspertem, żeby zachować najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Domowe sposoby na afty przynoszą pewne rezultaty, lecz najczęściej są one krótkotrwałe i nie eliminują źródła problemu.
Do kogo udać się z problemem afty?
Leczeniem i przeciwdziałaniem aftom zajmuje się stomatolog. Podczas wizyty dokona on przeglądu jamy ustnej oraz w razie konieczności zleci odpowiednią diagnostykę, która ujawni źródło kłopotu oraz pomoże dobrać skuteczne metody leczenia. Warto zauważyć, że afty bardzo często są objawem chorób przyzębia, z czasem przybierających skrajne formy. Kiedy te niewielkie zmiany na błonach śluzowych pojawiają się regularnie, należy poświęcić im odpowiednią uwagę i w miarę konieczności podjąć odpowiednie leczenie.
Umów się na wizytę!
Afty są bolesną dolegliwością, która potrafi odebrać przyjemność z wielu prozaicznych czynności. Kiedy pojawiają się sporadycznie, nie ma większych powodów do niepokoju, jednakże ich regularne występowanie może świadczyć o poważniejszym problemie. Jeśli zauważasz u siebie nawracające afty, umów się na wizytę w Dentim Clinic! Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 32 720 12 47 (Katowice) lub 52 522 28 88 (Bydgoszcz) lub wypełniając formularz.
Przeczytaj także inne wpisy z bloga ekspertów Dentim Clinic
Leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym, jest jednym z najważniejszych zabiegów stomatologicznych, szczególnie wtedy, gdy miazga zęba ulega zapaleniu lub infekcji. Dzięki precyzyjnym narzędziom, takim jak mikroskop, oraz pełnej diagnostyce dostępnej na miejscu, w tym tomografii komputerowej, leczenie kanałowe w Dentim… zobacz więcej >>
Nie ulega wątpliwości, że przebarwienia psują estetykę uśmiechu. Dlaczego powstają i czy istnieją skuteczne metody, żeby sobie z nimi poradzić? … zobacz więcej >>
Recesja dziąsła to powszechny problem stomatologiczny, który polega na cofnięciu się tkanki i odsłonięciu korzeni zębów. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niegroźna, recesja dziąsła może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym dolegliwości bólowych, zwiększonej wrażliwości zębów… zobacz więcej >>
Krwawienie dziąseł to powszechny problem stomatologiczny, który może być oznaką różnych stanów zdrowotnych, od niewielkich problemów higienicznych po poważniejsze schorzenia ogólnoustrojowe. Co więc warto wiedzieć w tym temacie? … zobacz więcej >>
Newsletter
Najnowsze wpisy
- Leczenie kanałowe krok po kroku: jak przebiega ten zabieg i dlaczego jest ważny?
- Przebarwienia zębów – przyczyny. Dlaczego powstają i jak im zapobiegać?
- Recesje dziąseł: przyczyny, skutki i możliwości leczenia
- Krwawienie dziąseł: przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia
- Kiretaż: co to jest i dlaczego jest stosowany w leczeniu jamy ustnej?
Archiwum wpisów
- Skuteczne Metody Zapobiegania Próchnicy i Zachowanie Zdrowego Uśmiechu
- Ewolucja plomb stomatologicznych: Od metalowych amalgamatów do nowoczesnych rozwiązań
- Wywiad z ekspertem – Opiekun Pacjenta w leczeniu stomatologicznym
- Leczenie ortodontyczne w okresie epidemii
- Wywiad z ekspertem – Leczenie kanałowe w 1 dzień bez zatruwania zęba
- Idealne znieczulenie. Poznaj moc różdżki
- W jaki sposób licówki mogą odmienić Twój uśmiech?
- Gaz rozweselający – sposób na dentofobię i pomoc w adaptacji w gabinecie stomatologicznym
- Wywiad z ekspertem – Odmień swój uśmiech dzięki zabiegom estetycznym
- Afty – jak sobie radzić?
- Wyrywanie zębów nie musi boleć!
- Leczenie bezzębia – jaką protezę wybrać?
- Opiekun Pacjenta – jeszcze wyższa jakość obsługi w Dentim Clinic
- Wywiad z ekspertem – Jak może wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?
- Infiltracja, czyli doskonały sposób na usunięcie przebarwień
- Bonding – czym jest i dlaczego tak szybko zyskuje na popularności?
- SoftVeneers, czyli licówki bez szlifowania zębów
- Wywiad z ekspertem – Korony i mosty przywrócą Ci piękny uśmiech
- Powtórne leczenie kanałowe – wszystko co musisz wiedzieć
- Czy wady zgryzu można skorygować w każdym wieku?
- Jaką wybrać szczoteczkę do zębów, zwykłą a może elektryczną?
- Czy dieta wegetariańska może niszczyć zęby?
- 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.
- Co musisz wiedzieć o wybielaniu zębów?
- Jak wygląda przebieg leczenia implantologicznego?
- 9 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim wybierzesz swojego stomatologa
- Kolejny wybitny ekspert w zespole Dentim Clinic
- Dlaczego należy leczyć zęby mleczne u dzieci?
- Czy można odzyskać piękny uśmiech w 1 dzień? Cała prawda o nowoczesnej metodzie leczenia implantologicznego, „Zęby w 1 dzień”.
Chmura tagów
aparat na zęby aparat ortodontyczny aparaty ortodontyczne Bydgoszcz chirurgia stomatologiczna Dentim Clinic dentofobia dieta doświadczenia pacjentów dzieci endodoncja Gaz rozweselający higiena jamy ustnej higienizacja implanty implanty zębów Katowice komputerowe znieczulenie korony korony mosty koszty leczenia leczenie bez bólu leczenie kanałowe leczenie kanałowe pod mikroskopem leczenie ortodontyczne leczenie przyzębia leczenie próchnicy u dzieci leczenie stomatologiczne u dzieci leczenie w narkozie leczenie zębów w narkozie licówki mosty Narkoza nowoczesne technologie ortodoncja piękny uśmiech profilaktyka protezy protezy zębów próchnica stomatologia stomatologia dziecięca stomatologia estetyczna stomatologia zachowawcza wizyty kontrolneul. Baildona 12/3
40-115 Katowice
woj. śląskie
mapa
Katowice - Silesia City Center
ul. Chorzowska 107
40-101 Katowice
woj. śląskie
mapa
Bydgoszcz
ul. Marii Skłodowskiej Curie 33
85-094 Bydgoszcz
woj. kujawsko-pomorskie
mapa