Rodzaje protez zębowych
Zdarza się tak, że pacjent staje przed koniecznością skorzystania z protezy zębowej. Ma ona zapobiec między innymi obniżeniu jakości jego życia, zanikaniu kości (który pociąga za sobą wiele konsekwencji) oraz ma przywrócić prawidłowe funkcje narządu żucia. Na co się zdecydować, jakie są rodzaje protez zębowych?
Protezy całkowite – ruchome
Protezy całkowite (osiadające) stosowane są głównie w przypadku całkowitej utraty uzębienia pacjenta. Wykonywane są z trwałych materiałów, a ich niewątpliwą zaletą jest podobieństwo do naturalnego uzębienia. Pacjenci, którzy wykorzystują ten rodzaj odbudowy uzębienia ponownie mogą cieszyć się swobodnym uśmiechem, bezpiecznym żuciem posiłków, a ich twarz nie poddaje się zniekształceniu, które cechuje pacjentów z nieuzupełnionym bezzębiem.
Protezy całkowite utrzymują się w jamie ustnej dzięki warstwie śliny, która pojawia się pomiędzy płytą protezy a szczęką (przyleganie adhezyjne). Minusem tego rozwiązania jest słabe trzymanie się dolnej protezy ze względu na mniejszą powierzchnię jej przylegania. Często powoduje to dyskomfort u pacjentów, którzy nie są pewni czy podczas jedzenia, spotkań ze znajomymi lub ważnych spotkań biznesowych ich proteza zębowa się nie wysunie. Kolejnym minusem tego rozwiązania jest fakt, że podczas użytkowania protezy całkowitej ruchomej, siły żucia, które są przenoszone przez błonę śluzową na kość, powodują jej stopniowe zanikanie (kość się kurczy i zanika). W efekcie z biegiem czasu pierwotnie prawidłowo przylegająca proteza staje się luźna, a jej utrzymanie w jamie ustnej staje się trudniejsze.
Protezy całkowite – stałe
Alternatywą protez ruchomych, są protezy stałe, które są całkowicie oparte na implantach zębowych (tytanowa śruba pełniąca rolę utraconego korzenia zęba). Podobnie jak w przypadku protez ruchomych, również protezy całkowite stałe są stosowane u pacjentów borykających się z bezzębiem. Wstawienie takiej protezy u pacjenta polega na wszczepieniu implantów zębowych, które zastępują utracony korzeń zęba pacjenta, a następnie na nich jest mocowana proteza zębowa.
Poniżej znajduje się krótkie porównanie tych rozwiązań:
Protezy częściowe – osiadające
Protezy częściowe – osiadające stosuje się u pacjentów, którzy borykają się z brakami niewielkiej ilości zębów. Często mocowana jest przy pomocy klamer, zamków, zatrzasków lub zawiasów, które wykonane są z metalu. Zapobiegają one konieczności stosowania kleju wśród pacjentów. Minusem tego rozwiązania jest widoczność elementów metalowych, które zmniejszają estetykę tej protezy.
Protezy częściowe – nieosiadające
Protezy częściowe – nieosiadające (szkieletowe), składają się z części akrylowych na których przymocowane są brakujące zęby pacjenta i łączników metalowych, które pozwalają na połączenie ze sobą elementów akrylowych. Protezy te są wytrzymałe na obciążenia i pozwalają przenosić siły żucia na kość w naturalny sposób, jednocześnie spowalniają jej zanik.
Najlepszy sposób uzupełnienia pojedynczych braków zębowych i bezzębia
Najlepszym sposobem na uzupełnienie pojedynczych braków zębowych i bezzębia u pacjentów jest zastosowanie implantów zębowych.
Implant zębowy to tytanowa śruba wszczepiana w kość pacjenta, która zastępuje utracony korzeń zęba. Na niej za pomocą łącznika jest osadzana korona zęba (białą część widoczna ponad linią dziąsła). Implanty zębowe cechuje duża estetyka, trwałość i nieporównywalnie większy komfort niż w przypadku protez ruchomych. Sam zabieg wszczepienia implantów jest całkowicie bezbolesny.
Co dalej?
Pierwszym krokiem, który musisz wykonać to zapisanie się na konsultację do stomatologa. Zrobisz to dzwoniąc pod nr tel.: 32 206 88 00 lub zapisując się przez nasz kalendarz. Podczas pierwszej wizyty porozmawiasz z lekarzem o swoich oczekiwaniach i zostaną zaproponowane Ci wstępne możliwości leczenia.