32 720 12 47

32 206 88 00 502 069 396

NAJLEPSZA KLINIKA W POLSCE WEDŁUG GCR

6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe, na czym polega, jak wygląda jego przebieg, czy po leczeniu kanałowym ząb może boleć, czym jest powtórne leczenie kanałowe? 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.

1- Czy leczenie kanałowe pozwala na zachowanie własnych zębów?

Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie swoich, nawet zniszczonych zębów dzięki usunięciu chorej miazgi z kanałów zęba i wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Pacjent może cieszyć się na lata prawidłowo wyleczonym zębem, bez konieczności ekstrakcji zęba i podejmowania leczenia implantologicznego.

2- Jak wygląda przebieg leczenia kanałowego?

Po wykonaniu zdjęcia RTG i jego oceny przez lekarza dentystę następuję proces leczenia kanałowego. Podczas jego trwania stomatolog w pierwszej kolejności oczyszcza z próchnicy zęby, następnie otwiera komorę zęba i usuwa miazgę znajdującą się w środku. Cały zabieg wykonywany jest przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, które w nowoczesnych gabinetach zastępowane jest znieczuleniem komputerowym.

W zębach może być od 1 do 3 kanałów zębowych, może się jednak zdarzyć, że ich liczba jest większa.

 

Po odsłonięciu kanałów zębowych dentysta oczyszcza je dokładnie, usuwając toksyny bakteryjne. Następnie wyczyszczone i poszerzone kanały są dokładnie dezynfekowane, w ten sposób stają się gotowe do wypełnienia.

Leczenie kanałowe
Pod mikroskopem w Dentim Clinic

 

Nowoczesna stomatologia oferuje możliwość wykonania leczenia kanałowego nawet podczas jednej wizyty w gabinecie.

 

Po wysuszeniu kanałów zębowych są one szczelnie wypełniane odpowiednim materiałem, który je uszczelni i uniemożliwi bakteriom dostanie się do środka. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych do wypełnienia kanałów używana jest ciekła gutaperka, która dopasowuje się do kształtów kanałów zębowych gwarantując ich szczelnie wypełnienie. Na zakończenie wykonywane jest ponowne zdjęcie RTG w celu upewnienia się, że wszystkie kanały zębowe zostały wyczyszczone i nie ma ryzyka powstawania bakterii w jednym z nich.

Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa naruszonej korony zęba. W przypadku małego ubytku wystarczy odpowiednie wypełnienie (tzw. plomba). Przy dużych zniszczeniach zęba po leczeniu kanałowym należy go odbudować koroną protetyczną. W ten sposób pacjent może cieszyć się swoim uzębieniem bez konieczności ekstrakcji zęba.

3- Czy jest alternatywa dla leczenia kanałowego?

Nie ma alternatywy dla leczenia kanałowego. Jeżeli nie zdecydujemy się na jego podjęcie, pozostanie nam tylko usunięcie zęba i leczenie implantologiczne.

4- Kiedy mogę przypuszczać, że w moim przypadku będzie konieczne leczenie kanałowe?

Częste symptomy wskazujące na konieczność podjęcia leczenia kanałowego to ból zęba, nadwrażliwość na ciepło lub zimno, ból odczuwany podczas jedzenia, zmiana koloru zęba i obrzęk dziąseł. W przypadku odczuwania nawet jednego z powyższych objawów należy skontaktować się ze stomatologiem w celu kontroli stanu uzębienia.

5- Czy ząb boli po zakończeniu leczenia kanałowego?

Po leczeniu kanałowym pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort wynikający z przeprowadzonego zabiegu. Jednak z czasem opuchlizna znajdująca się w pobliżu wyleczonego zęba zniknie i pacjent nie powinien odczuwać bólu. Jeżeli po kilku dniach od przeprowadzonego zabiegu ząb nadal boli, należy skontaktować się z dentystą w celu przeprowadzenia kontroli leczonego zęba.

6- Czym jest powtórne leczenie kanałowe?

W niektórych przypadkach może zajść konieczność ponownego leczenia kanałowego. Objawem, który może wskazywać na konieczność ponownej wizyty u dentysty jest utrzymujący się ból zęba, który został wyleczony endodontycznie. Przed leczeniem wykonywane jest zdjęcie RTG, które pozwala na sprawdzenie, czy w okolicy wierzchołka korzenia nie ma zaniku kości na skutek nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego. Jeżeli tak jest, wymagane jest ponowne otwarcie zęba, pozbycie się miazgi zębowej, oczyszczenie kanałów i wypełnienie oraz odbudowa korony zęba. Powtórne leczenie kanałowe jest utrudnione ze względu na naruszone już korzenie zębowe oraz koronę zęba. Taki zabieg wymaga od dentysty szczególnych umiejętności, doświadczenia, a sama procedura jest wydłużona. Z tych powodów często ponowne leczenie endodontyczne jest droższe.

 

Zapisz się do naszego newslettera!

Nie spamujemy, wysyłamy tylko powiadomienia o nowych wpisach na blogu i możesz się wypisać w każdej chwili.