Czy wiesz, że bieganie może niszczyć Twoje zęby?
Absolwent wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, autor poradnika stomatologicznego, członek Rady Fundatorów Fundacji Be Active Dentist i wykładowca Dawson Academy. Prowadzi liczne warsztaty, szkolenia, kursy i webinary dla stomatologów, głównie z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Publikacja: 24 lipca 2017
Bieganie jest jednym z popularniejszych sportów pośród Polaków. Kiedy wieczorem i rano wyjdziemy na ulicę, zauważymy, że coraz więcej osób wybiera tą formę aktywności. Trudno się dziwić, bieganie może mieć pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze, obniża poziom cholesterolu, zwiększa wydolność organizmu i wzmacnia układ mięśniowy. Jednak według badań niemieckich naukowców, bieganie może mieć zły wpływ na zdrowie jamy ustnej. A wszystko przez… napoje izotoniczne i oddychanie przez usta.
Z tego wpisu dowiesz się:
– czy biegacze mogą być bardziej narażeni na powstawanie próchnicy,
– jak zadbać o zęby nie rezygnując z pasji,
– dlaczego lepiej odczekać z myciem zębów 30 minut po posiłku,
– jakie napoje powodują powstanie szkodliwych bakterii w jamie ustnej.
Wpływ biegania na zdrowie zębów
Wyczynowe bieganie może mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów. Niemieccy naukowcy przebadali maratończyków i odkryli wspólną cechę, problemy ze zdrowiem jamy ustnej. U miłośników tego sportu zanotowano większą próchnicę i uszkodzenia szkliwa zębów, niż u osób, które tego sportu nie uprawiają. Naukowcy jednak uspokajają, ten problem można łatwo rozwiązać.
Zdaniem naukowców wpływ na zdrowie jamy ustnej biegaczy mają wysoko słodzone napoje, takie jak izotoniki. Cukry, które zawierają te napoje przekształcają się w groźne dla zębów kwasy w jamie ustnej. W wyniku tego poziom pH śliny spada i powstaje środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii.
To nie wszystko, naukowcy źródła problemu z zębami u biegaczy dopatrują się również w oddychaniu ustami. Podczas treningu sportowcy intensywnie oddychają przez usta powodując suchość w jamie ustnej. Wysychanie śliny sprawia, że z ust nie wypłukują się bakterie, a w połączeniu ze sprzyjającym środowiskiem dla bakterii, które powstaje w wyniku spożywania napojów izotonicznych, daje świetne podłoże do powstawania próchnicy.
Jak uchronić zęby biegacza przed próchnicą?
Jednym z najprostszych sposobów jest umycie zębów przed i po treningu. To sprawi, że cienka warstwa fluoru, która powstanie w jego wyniku zabezpieczy zęby przed działaniem niepożądanych substancji. Mycie zębów po treningu usunie z jamy ustnej resztki cukrów i kwasów. Należy jednak pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po wypiciu napoju. Niezależnie od tego czy spożywamy go biegając, czy w trakcie codziennego funkcjonowania, zawsze należy odczekać 30 minut po jego spożyciu. W ten sposób unikniemy podrażnienia szkliwa. Jeśli nie mamy możliwości umycia zębów po treningu, warto wypłukać usta wodą.
Higienizacja i wizyty kontrolne nie tylko dla biegaczy.
Niezależnie od tego czy pacjenci uprawiają sport czy nie, ten temat jest często przez nich bagatelizowany. Higienizacja… należy pamiętać, że do zachowania zdrowia jamy ustnej niezbędne są wizyty higienizacyjne i kontrolne u dentysty, które należy odbywać co 6 miesięcy. Jak wygląda przebieg wizyty higienizacyjnej możecie przeczytać z innego wpisu na naszym blogu tutaj.
Wizyty kontrolne z kolei pozwolą na zweryfikowanie przez dentystę stanu zdrowia jamy ustnej i przeleczenie zębów, jeśli pojawią się drobne ubytki.
Przeczytaj także inne wpisy z bloga ekspertów Dentim Clinic
Leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym, jest jednym z najważniejszych zabiegów stomatologicznych, szczególnie wtedy, gdy miazga zęba ulega zapaleniu lub infekcji. Dzięki precyzyjnym narzędziom, takim jak mikroskop, oraz pełnej diagnostyce dostępnej na miejscu, w tym tomografii komputerowej, leczenie kanałowe w Dentim… zobacz więcej >>
Nie ulega wątpliwości, że przebarwienia psują estetykę uśmiechu. Dlaczego powstają i czy istnieją skuteczne metody, żeby sobie z nimi poradzić? … zobacz więcej >>
Recesja dziąsła to powszechny problem stomatologiczny, który polega na cofnięciu się tkanki i odsłonięciu korzeni zębów. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niegroźna, recesja dziąsła może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym dolegliwości bólowych, zwiększonej wrażliwości zębów… zobacz więcej >>
Krwawienie dziąseł to powszechny problem stomatologiczny, który może być oznaką różnych stanów zdrowotnych, od niewielkich problemów higienicznych po poważniejsze schorzenia ogólnoustrojowe. Co więc warto wiedzieć w tym temacie? … zobacz więcej >>
Newsletter
Najnowsze wpisy
- Leczenie kanałowe krok po kroku: jak przebiega ten zabieg i dlaczego jest ważny?
- Przebarwienia zębów – przyczyny. Dlaczego powstają i jak im zapobiegać?
- Recesje dziąseł: przyczyny, skutki i możliwości leczenia
- Krwawienie dziąseł: przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia
- Kiretaż: co to jest i dlaczego jest stosowany w leczeniu jamy ustnej?
Archiwum wpisów
- Skuteczne Metody Zapobiegania Próchnicy i Zachowanie Zdrowego Uśmiechu
- Ewolucja plomb stomatologicznych: Od metalowych amalgamatów do nowoczesnych rozwiązań
- Wywiad z ekspertem – Opiekun Pacjenta w leczeniu stomatologicznym
- Leczenie ortodontyczne w okresie epidemii
- Wywiad z ekspertem – Leczenie kanałowe w 1 dzień bez zatruwania zęba
- Idealne znieczulenie. Poznaj moc różdżki
- W jaki sposób licówki mogą odmienić Twój uśmiech?
- Gaz rozweselający – sposób na dentofobię i pomoc w adaptacji w gabinecie stomatologicznym
- Wywiad z ekspertem – Odmień swój uśmiech dzięki zabiegom estetycznym
- Afty – jak sobie radzić?
- Wyrywanie zębów nie musi boleć!
- Leczenie bezzębia – jaką protezę wybrać?
- Opiekun Pacjenta – jeszcze wyższa jakość obsługi w Dentim Clinic
- Wywiad z ekspertem – Jak może wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?
- Infiltracja, czyli doskonały sposób na usunięcie przebarwień
- Bonding – czym jest i dlaczego tak szybko zyskuje na popularności?
- SoftVeneers, czyli licówki bez szlifowania zębów
- Wywiad z ekspertem – Korony i mosty przywrócą Ci piękny uśmiech
- Powtórne leczenie kanałowe – wszystko co musisz wiedzieć
- Czy wady zgryzu można skorygować w każdym wieku?
- Jaką wybrać szczoteczkę do zębów, zwykłą a może elektryczną?
- Czy dieta wegetariańska może niszczyć zęby?
- 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.
- Co musisz wiedzieć o wybielaniu zębów?
- Jak wygląda przebieg leczenia implantologicznego?
- 9 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim wybierzesz swojego stomatologa
- Kolejny wybitny ekspert w zespole Dentim Clinic
- Dlaczego należy leczyć zęby mleczne u dzieci?
- Czy można odzyskać piękny uśmiech w 1 dzień? Cała prawda o nowoczesnej metodzie leczenia implantologicznego, „Zęby w 1 dzień”.
Chmura tagów
aparat na zęby aparat ortodontyczny aparaty ortodontyczne Bydgoszcz chirurgia stomatologiczna Dentim Clinic dentofobia dieta doświadczenia pacjentów dzieci endodoncja Gaz rozweselający higiena jamy ustnej higienizacja implanty implanty zębów Katowice komputerowe znieczulenie korony korony mosty koszty leczenia leczenie bez bólu leczenie kanałowe leczenie kanałowe pod mikroskopem leczenie ortodontyczne leczenie przyzębia leczenie próchnicy u dzieci leczenie stomatologiczne u dzieci leczenie w narkozie leczenie zębów w narkozie licówki mosty Narkoza nowoczesne technologie ortodoncja piękny uśmiech profilaktyka protezy protezy zębów próchnica stomatologia stomatologia dziecięca stomatologia estetyczna stomatologia zachowawcza wizyty kontrolneul. Baildona 12/3
40-115 Katowice
woj. śląskie
mapa
Katowice - Silesia City Center
ul. Chorzowska 107
40-101 Katowice
woj. śląskie
mapa
Bydgoszcz
ul. Marii Skłodowskiej Curie 33
85-094 Bydgoszcz
woj. kujawsko-pomorskie
mapa