Jaką wybrać pastę do zębów?
Na rynku jest ogromna ilość past do zębów. Pytanie, jaką wybrać dla siebie, aby spełniała swoje zadanie czyli pomagała w dbaniu o higienę jamy ustnej?
Eksperci Dentim Clinic zwracają uwagę, że często dokonujemy złego wyboru niszcząc przy tym zęby! Przy wyborze odpowiedniej pasty do zębów powinniśmy kierować się nie ceną, reklamami, ale składem dopasowując ją do stanu zdrowia jamy ustnej.
Jeżeli nie wiemy, która pasta jest dla nas odpowiednia (wybielająca, usuwająca kamień nazębny, dla zębów wrażliwych, ścierająca płytkę bakteryjną czy polerująca), nie eksperymentujmy. Wybierzmy prostą pastę, która ma jedną funkcję usunięcia płytki bakteryjnej z jamy ustnej. Tego typu pasty w składzie zawierają substancje ścierne (węglan wapnia i krzemiany), które skutecznie usuwają bakterie, pozostałości po jedzeniu czy przebarwienia pojawiające się po wypiciu ulubionego napoju.
Na co powinniśmy uważać przy wyborze pasty do zębów?
Przede wszystkim unikajmy past smakowych, które mogą powodować reakcje alergiczne, szczególnie jeżeli jesteśmy uczuleni na konserwanty, substancje smakowe i koloryzujące. Starajmy się też unikać past zawierających laurylosiarczan sodu, to substancja, która potęguje pienienie się pasty, działa jednak drażniąco przede wszystkim u osób z chorobami dziąseł.
Ważny poziom fluoru.
Jednym z najważniejszych czynników, który powinien decydować o wyborze pasty do zębów jest zawartość fluoru. To właśnie ten składnik chroni nasze szkliwo przed rozpadem, mikropęknięciami i pozwala na jego odbudowę przez remineralizację uszkodzeń. Zęby myte pastą bogatą w fluor są mniej narażone na działanie kwasów powstałych w wyniku procesów gnilnych w jamie ustnej. Musimy uważać jednak na nadmiar fluoru, aby nie doprowadzić do fluorozy objawiającej się najczesciej bialymi przebarwieniami na zebach. Jeżeli zobaczymy tego typu objawy na swoich zębach koniecznie skontaktujmy sie ze stomatologiem. Do używania na co dzień odpowiednie są pasty z zawartością około 1300-1500 ppm, większość past zawiera 500-1500 ppm. Warto szukać past zawierających fluorek sodu, fluorek cynawy, fluorek potasu lub fluorki organiczne tzw. fluoroaminy.
Podobnie działają pasty zwalczające kamień nazębny. Są bogate we fluor i składniki zapobiegające odkładaniu się kamienia nazębnego, przez co minimalizują rozwój chorób dziąseł. Pasty przeciw kamieniowi nazębnemu zawierają cytrynian cynku, chlorek cynku i priofosforan potasu, a niektóre z nich zawierają również triklosan, który zabija zalegające na powierzchni zęba bakterie.
Zdaniem ekspertów najlepiej działają pasty zawierające węglan wapnia, citroxaine, perlit, priofosforan sodu lub potasu, uwodnioną krzemionkę czy dwuwęglan sodu. Ważne jest też aby wybrać pastę z odpowiednim stopniem ścieralności. Zwykle zalecane są pasty z parametrem RDA (parametr ścieralności) 30-70, gdzie pasty z parametrem 30 są zalecane dla zębów nadwrażliwych, a 100 do usuwania osadów z powierzchni zębów.
Co z pastami wybielającymi?
Większość dostępnych past wybielających jest bezpieczna dla szkliwa, pamiętajmy jednak, że takie pasty powinniśmy stosować na zęby przepłukane wodą. Ponadto nie stosujmy jednocześnie past wybielających, pasków wybielających i płynów do płukania wybielających. W ten sposób możemy uszkodzić szkliwo, podrażnić dziąsła i błonę śluzową.
A więc jaką wybrać pastę do zębów?
Kupując pastę, czytajmy skład. Jeżeli nie wiemy jaka pasta będzie dla nas odpowiednia, wybierajmy proste produkty, które nie mają intensywnego smaku mięty, mające spełnić tylko jedną funkcję usunięcia płytki bakteryjnej z jamy ustnej. Nie wybierajmy past smakowych, które zawierają substancje smakowe, konserwanty i substancje koloryzujące, które mogą powodować reakcje alergiczne.