Nowoczesna implantologia – jak implanty odmieniają życie?
Implanty stomatologiczne – na pewno o nich słyszałeś i może zastanawiasz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie. Zapewniamy, że implanty mogą w rewolucyjny sposób poprawić komfort życia. I zaraz wyjaśnimy, dlaczego.
Z tego wpisu dowiesz się:
– czym są implanty,
– jak przebiega leczenie implantologiczne,
– dla kogo przeznaczone jest to rozwiązanie,
– jak implanty mogą zmienić codzienne życie.
Czym są implanty stomatologiczne?
Stosowane w stomatologii implanty to niewielkie śrubki, które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy w miejsce korzeni zębowych. Śrubki te wykonane są z materiału biokompatybilnego (najczęściej z tytanu, rzadziej z cyrkonu), dzięki czemu organizm nie traktuje ich jako ciała obcego i nie odrzuca – są one obrastane przez kość w procesie osteointegracji. W ten sposób implanty uzyskują naturalną stabilność i stają się podstawą, na której mocuje się odpowiednią rekonstrukcję protetyczną.
Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację. Po wysłaniu formularza, nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu dobrania odpowiedniego terminu wizyty.
Jak przebiega wszczepienie implantów?
Pierwszy krok to konsultacja implantologiczna. Lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad stomatologiczny, aby poznać potrzeby i oczekiwania Pacjenta oraz stwierdzić brak przeciwwskazań do leczenia implantologicznego. Konieczne jest wykonanie przeglądu stomatologicznego i badań obrazowych (RTG, tomografia komputerowa) pozwalających określić stan tkanki kostnej. Na podstawie tych badań lekarz może dokładnie rozplanować rozmieszczenie implantów.
Sama implantacja jest zabiegiem odbywającym się w znieczuleniu. Nacina się błonę śluzową w miejscu, w które planowane jest wszczepienie implantu. Następnie za pomocą wiertła o bardzo małej średnicy wykonuje się w tkance kostnej otwór, w którym umieszcza się implant. Lekarz odkręca jeszcze przenośnik implantu (to część pozwalająca przenosić go do ust Pacjenta bez dotykania powierzchni implantu).
Rekonstrukcji protetycznej nie mocuje się bezpośrednio po wszczepieniu implantów – trzeba odczekać, aż miejsce zabiegowe się zagoi, a implant zintegruje się z kością. Proces ten trwa zwykle 2-3 miesiące w przypadku żuchwy i 5-6 miesięcy w przypadku szczęki. Dopiero gdy lekarz uzna, że proces się zakończył, może przystąpić do wykonania i zamocowania rekonstrukcji protetycznej.
Jak implanty poprawiają komfort życia?
Przede wszystkim implanty umożliwiają wyjątkowo stabilne osadzenie rekonstrukcji protetycznej, dzięki czemu nie przemieszcza się ona i nie wypada podczas jedzenia, śmiechu czy kichania, jak to niestety dzieje się często z tradycyjnymi protezami.
Rekonstrukcje protetyczne na implantach przywracają funkcjonalność jamy ustnej, eliminując problemy z przeżuwaniem. Pozwalają na gryzienie nawet twardych posiłków, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw – na powrót można włączyć je do swojego jadłospisu i w pełni cieszyć się ich smakiem. Ma to wpływ na zdrowie całego organizmu. Dzięki umożliwieniu prawidłowego przeżuwania do układu trawiennego nie trafiają zbyt duże kawałki jedzenia mogące obciążać żołądek. Tym samym zmniejszone zostaje ryzyko niestrawności i innych dolegliwości wymagających leczenia poza gabinetem stomatologicznym.
Przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej wiąże się również z prawidłowym obciążeniem kości. Otóż braki w uzębieniu sprawiają, że kość jest niewystarczająco obciążona, przez co zaczyna zanikać. Dzięki implantom obciążenie podczas żucia jest przenoszone w sposób fizjologiczny na kość, co zapobiega jej zanikowi.
To właśnie dlatego również implanty mają tak dobroczynny wpływ na estetykę – nie tylko samego uśmiechu, ale całej twarzy. Zahamowanie zaniku kości przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Policzki odzyskują właściwe podparcie i sprężystość.
Implanty eliminują też wady wymowy, które powstają z powodu braków zębowych. Luki w uzębieniu sprawiają, że język traci podparcie, co utrudnia artykulację wielu głosek. Stabilna rekonstrukcja uzębienia uzyskana dzięki implantom pozwala przywrócić ich prawidłową wymowę.
Nie można też przeceniać znaczenia, jakie odbudowa protetyczna na implantach może mieć dla psychiki. Braki w uzębieniu mogą być źródłem kompleksów, pozbawiać pewności siebie i prowadzić do wycofania się z życia towarzyskiego. Rekonstrukcje na implantach mogą być praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów, przywracają więc pewność siebie i motywują na nowo do podejmowania inicjatyw towarzyskich i zawodowych.
Co możesz teraz zrobić?
Potrzebujesz odbudować swoje uzębienie? Czy zastanawiałeś się nad tym, jak mogą Ci w tym pomóc implanty? Przyjdź do Dentim Clinic, a zdiagnozujemy Twój problem i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 32 720 12 47 (Katowice) lub 52 522 28 88 (Bydgoszcz) lub wypełniając formularz.