Wywiad z ekspertem – Leczenie kanałowe w 1 dzień bez zatruwania zęba
Wokół leczenia kanałowego powstaje wiele pytań, na które ciężko znaleźć rzetelne odpowiedzi, przez co część Pacjentów podchodzi do niego sceptycznie. Jak się jednak okazuje, współczesne leczenie endodontyczne, bo tak specjalistycznie nazywa się leczenie kanałowe, znacznie zmieniło się na przestrzeni lat. Co zatem powinniśmy wiedzieć o leczeniu kanałowym wykonywanym w oparciu o nowoczesne standardy? Tego dowiecie się z wywiadu z naszym ekspertem lek. stom. Aleksandrem Gajosem.
Z tego wpisu dowiesz się:
– kiedy wykonuje się leczenie kanałowe,
– dlaczego obecnie możliwe jest wykonanie leczenia endodontycznego bez konieczności zatruwania zęba,
– czy po leczeniu konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety,
– dlaczego leczenie kanałowe może być obecnie całkowicie bezbolesne.
Panie Doktorze, w myśl zasady “Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – kiedy powinniśmy zgłosić się do dentysty, aby zapobiec leczeniu kanałowemu?
Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie leczenia kanałowego jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne i higienizacyjne co pół roku oraz prawidłowe mycie zębów zgodnie z zaleceniami higienistki. Stosowanie się do tych wskazań zazwyczaj wystarcza, żeby zachować zdrowy uśmiech i uniknąć zaawansowanej próchnicy, która jest główną przyczyną konieczności wykonania leczenia endodontycznego.
Niestety często “budzimy się”, kiedy jest już za późno. Czy leczenie kanałowe warto wykonać, jeżeli zwykła “plomba” nie rozwiąże problemu?
Zdecydowanie tak! Leczenie kanałowe pozwala zachować pełną funkcjonalność zęba, dzięki czemu dalej możemy swobodnie jeść wszystkie pokarmy. Jeśli natomiast nie wykonamy w porę zabiegu, ząb ulegnie zniszczeniu i trzeba będzie go usunąć. To ostatecznie stwarza poważne problemy, ponieważ uzupełnienie braków w uzębieniu jest znacznie trudniejsze.
No właśnie. Co jeśli nie podejmiemy leczenia kanałowego w porę?
Wtedy konieczne będzie założenie korony lub leczenie implantologiczne, które jest znacznie bardziej złożone i wiąże się z dużo większymi kosztami. Dlatego jeśli tylko mamy możliwość, starajmy się do tego nie doprowadzić. Nowoczesne leczenie kanałowe może skutecznie zapobiec poważniejszym problemom.
Skoro mowa o nowoczesnym leczeniu – często można spotkać się z informacją, że bardzo ważnym urządzeniem w stomatologii jest mikroskop. Dlaczego według powszechnej opinii jest tak istotny w leczeniu endodontycznym?
Jest to wręcz przełomowe urządzenie w “kanałówce”. Mikroskop pozwala dentyście zobaczyć ząb w ponad 20-krotnym powiększeniu, dzięki czemu możliwe jest skuteczne dotarcie do wszystkich kanałów. Unikamy w ten sposób konieczności wykonania leczenia powtórnie w przyszłości. Leczenie pod mikroskopem jest również komfortowe z perspektywy Pacjenta, ponieważ znacznie przyspiesza sam zabieg.
Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację. Po wysłaniu formularza, nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu dobrania odpowiedniego terminu wizyty.
Czy to prawda, że obecnie leczenie kanałowe możemy wykonać w jeden dzień?
Tak. W nowoczesnej stomatologii możliwe jest wykonanie leczenia kanałowego już podczas jednej wizyty. To ogromny komfort dla Pacjenta, ponieważ dzięki temu nie trzeba zatruwać zęba, a Pacjent już w dniu zabiegu może swobodnie jeść wszystkie pokarmy. Tak więc obecnie leczenie kanałowe możemy wykonać szybko i bezpiecznie. Ponadto zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ w renomowanych klinikach wykorzystuje się nowoczesne znieczulenie komputerowe .
Leczenie kanałowe w przeszłości było jednak kojarzone bardzo negatywnie. Czy do teraz musi wiązać się z dyskomfortem dla Pacjenta? Jak różni się obecne leczenie kanałowe od tego sprzed kilkunastu lat?
Z perspektywy Pacjenta ogromną zaletą jest wcześniej wspomniana możliwość wykonania leczenia w 1 dzień. W naszej klinice standardem przy leczeniu kanałowym jest używanie komputerowego znieczulenia , którego wykorzystanie daje gwarancję bezpieczeństwa. Dodatkowo nie pozostawia uczucia “rozpierania” tkanek po zabiegu. Dzieje się tak, ponieważ możemy na ekranie komputera kontrolować, czy została zaaplikowana odpowiednia dawka znieczulenia. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Śmiało możemy stwierdzić, że obecne leczenie kanałowe nieporównywalnie różni się od tego sprzed 10 czy 15 lat.