2 proste sposoby na uzupełnienie pojedynczego braku zębowego
Utrata zęba może zdarzyć się każdemu. Rozpad korony zęba (białej części zęba widocznej ponad linią dziąseł) może nastąpić w wyniku wybicia, złamania lub rozpadu spowodowanego próchnicą. W dzisiejszych czasach na szczęście uzupełnienie ubytku to nie problem, a w nowoczesnych gabinetach znajdziemy wiele rozwiązań dzięki którym odbudujemy brak zębowy.
Z tego wpisu dowiesz się:
– dlaczego nie można lekceważyć utraty nawet jednego zęba,
– czym jest i jak wygląda implant zębowy,
– jakie korzyści przynosi leczenie implantologiczne,
– czym jest i jak wygląda most protetyczny.
Utrata pojedynczego zęba może być początkiem wielu problemów
Mimo tego, że utrata pojedynczego zęba może wydawać się małym problemem, szczególnie jeśli utracony ząb nie znajdował się w części przedniej zgryzu, to dla zdrowia jamy ustnej jego brak może być początkiem wielu problemów.
Przede wszystkim jeśli nie odbudujemy utraconego zęba, narażamy pozostałe zęby znajdujące się w łuku zębowym na rozchwianie. Pojedyncze braki zębowe mogą przyczyniać się również do powstawania diastem, a nawet prowadzić do problemów z przeżuwaniem i bólów głowy. W wyniku pozostawionego braku zębowego zwiększa się również ryzyko powstawania stanów zapalnych, infekcji, a nawet próchnicy.
1 sposób na odbudowę zęba – leczenie implantologiczne
Jeśli ząb nie nadawał się do uratowania np. podczas leczenia kanałowego, z pomocą przychodzi leczenie implantologiczne. Dentysta odbudowuje korzeń zęba stosując implant zębowy.
Implant zębowy, to mały, stożek tytanowy, który zastępuje korzeń zęba i jest mocowany w miejscu utraconego lub zniszczonego korzenia zęba.
Na implancie zębowym osadzana jest następnie korona zęba, która wykonana jest z porcelany lub cyrkonu.
Uzupełnienie braków zębowych implantem jest rozwiązaniem stałym i może nam posłużyć nawet do końca życia. Taki ząb spełnia identyczną funkcję jak stały ząb pacjenta. Dodatkowo korona zamocowana na implancie niczym nie różni się od pozostałych zębów pacjenta, można normalnie jeść i nie trzeba unikać twardych potraw. Należy również pamiętać, że implant zęba, pełni ważną funkcję medyczną. Poza tym, że jest podstawą dla korony zęba, to dodatkowo zapobiega zanikowi kości i tkanek miękkich dziąsła.
2 sposób na odbudowę zęba – most protetyczny
Most protetyczny opierany jest na sąsiadujących zdrowych zębach pacjenta po wcześniejszym ich oszlifowaniu. Sąsiednie zęby służą jako filar podtrzymujący most protetyczny. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych rozwiązań również i to jest rozwiązaniem stałym. Należy jednak pamiętać, że most protetyczny jest możliwy do zastosowania tylko w przypadku, jeśli po obu stronach ma podparcie w postaci zdrowych zębów pacjenta. W innym przypadku konieczne jest wykonania protezy ruchomej lub skorzystanie z leczenia implantologicznego.
Brak korony zęba w każdym przypadku wymaga interwencji dentysty. Szczególnie jeśli jest on spowodowany rozpadem korony zęba w wyniku próchnicy. Istnieje wtedy ryzyko powstawania infekcji w jamie ustnej i powstawania stanów zapalnych. To z kolei ma wpływ na zdrowie nie tylko jamy ustnej, ale również całego organizmu.
Należy również pamiętać o efekcie domina, które grozi nam w sytuacji jeśli nie zdecydujemy się na uzupełnienie braków zębowych. Zęby nie mając oparcia przesuwają się, a przemieszczenia w zgryzie może powodować przeciążenie pozostałych zębów w efekcie doprowadzając do starć i pękania zębów.