Leczenie bezzębia – jaką protezę wybrać?
Gdy myślimy o protezie całkowitej, najczęściej wyobrażamy sobie standardową “sztuczną szczękę”. Warto jednak wiedzieć, że jest to tylko jedno z wielu rozwiązań w leczeniu bezzębia. Jakie są zatem inne możliwości? Czym charakteryzują się alternatywne metody rekonstrukcji uzębienia i czy warto z nich skorzystać? Usystematyzujmy wiedzę na temat protez całkowitych w nowoczesnej stomatologii.
Z tego wpisu dowiesz się:
– czym różnią się protezy ruchomych lub stałych,
– jakie korzyści może przynieść leczenie implantologiczne,
– jakie są nowoczesne metody leczenia bezzębia,
– w jaki sposób można zapobiec zanikowi kości.
Protezy ruchome – doraźna pomoc w przypadku bezzębia
Popularne całkowite protezy ruchome to tradycyjna metoda leczenia rozległych braków zębowych. Charakteryzują się tym, że Pacjent może samodzielnie wyciągnąć je z ust w dowolnym momencie. Zastosowanie protezy ruchomej pozwala odzyskać możliwość żucia i przywraca estetykę uśmiechu. Użytkowanie może jednak wiązać się z pewnym dyskomfortem. Proteza ruchoma przenosi siłę żucia na dziąsła. Najczęściej wykonana jest z akrylu i utrzymuje się w jamie ustnej przylegając do tkanek śluzówki. Indywidualne warunki anatomiczne mają wpływ na jej poprawne utrzymywanie się na odpowiednim miejscu. Istnieje więc ryzyko, że proteza przemieści się lub wypadnie w nieoczekiwanym momencie, co może krępować Pacjenta i prowadzić do stresujących sytuacji.
Choć ta metoda przywraca jamie ustnej podstawowe funkcje, to nie zapobiega zanikowi kości, który jest spowodowany utratą zębów. Siły żucia podczas użytkowania protezy ruchomej są przenoszone na błonę śluzową, w związku z czym kość nie jest odpowiednio obciążona i powoli zanika. Proteza z biegiem czasu staje się mniej dopasowana, luźniejsza, a noszenie jej okazuje się coraz trudniejsze. Utrudnione może być gryzienie twardych produktów, np. orzechów czy jabłek, a w przypadku zaawansowanego zaniku kości problematyczne staje się nawet spożywanie stosunkowo miękkiego pokarmu. W związku z tym należy ją cyklicznie wymieniać protezę na nową. Po konsultacji z lekarzem można także stosować specjalne kleje stabilizujące. Jeśli jednak Pacjentowi trudno jest przyzwyczaić się do codziennego funkcjonowania z protezą ruchomą, rozwiązaniem może okazać się alternatywa w postaci odbudowy stałej na implantach.
Doskwiera Ci brak zębów?
Nie czekaj, kliknij na przycisk, aby zadzwonić i zapytaj, jak możemy Ci pomóc!
Dowiedz się – jak proteza poprawi Twój komfort życia!
Proteza tak wygodna jak własne zęby? To możliwe!
Pacjentów, którzy stosują całkowite protezy akrylowe może zaskoczyć fakt, że użytkowanie “trzecich zębów” może być prawie tak samo komfortowe jak posiadanie własnego, zdrowego uzębienia. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu leczeniu implantologicznemu, które umożliwia osadzenie protezy na specjalnych implantach dentystycznych, zastępujących naturalne korzenie zębów. Jest to rozwiązanie stałe, co oznacza to, że uzębienie zostaje zrekonstruowane trwale, a protezy nie można wyjąć z ust. Metoda ta składa się z dwóch etapów: części chirurgicznej oraz protetycznej. Leczenie implantologiczne polega na wszczepieniu kilkumilimetrowych elementów wykonanych z biokompatybilnego (integrującego się z tkanką) materiału, które zastępują naturalny korzeń zęba i stanowią podstawę do zamocowania pracy protetycznej. Jest to rozwiązanie, które nie tylko maskuje problem, ale skutecznie leczy to, co jest niewidoczne gołym okiem – zapobiega zanikowi kości. Dzieje się tak dzięki temu, że proteza na implantach przenosi siły żucia na kość i odpowiednio ją obciąża
Sztuczna szczęka” czy “trzecie zęby”?
Proteza na implantach to najnowocześniejsza metoda leczenia bezzębia, która niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim praca protetyczna nie przemieszcza się, nie porusza, nie może wypaść z jamy ustnej. Zawsze jest doskonale dopasowana, co umożliwia wyraźną wymowę, uśmiechanie się i jedzenie wszystkich rodzajów produktów. Nie ogranicza doznań smakowych, jak dzieje się w przypadku protez ruchomych. Przywrócony zostaje naturalny, młody wygląd twarzy, a walory estetyczne pracy protetycznej są na najwyższym poziomie – jest praktycznie nie do rozróżnienia od naturalnego uzębienia.
Ponad 90% Pacjentów twierdzi, że użytkowanie protezy na implantach jest bardzo satysfakcjonujące. Często zwracają uwagę na znaczne podniesienie jakości życia w stosunku do okresu przed leczeniem. Ich opinie w najdobitniejszy sposób świadczą o przewadze protez stałych nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak w obrębie implantologicznego leczenia bezzębia także istnieją różne metody, m.in.: „Zęby w 1 dzień” (odbudowa uzębienia w 1 dzień), pełna rekonstrukcja zębów na 6 implantach czy technologia EagleGrid dająca możliwość leczenia osób ze znacznym zanikiem kości. Decyzja o odpowiednim rozwiązaniu implantologicznym zawsze podejmowana jest z uwzględnieniem oczekiwań Pacjenta oraz jego uwarunkowań anatomicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, która metoda jest najodpowiedniejsza dla Ciebie – umów się na wizytę, dzwoniąc pod numer 32 508 88 92 lub wypełniając formularz.