Implanty zębów a cukrzyca
Autor: Redakcja Dentim
Publikacja: 4 października 2016
Często jednym z przeciwwskazań do wszczepiania implantów zębowych wymienianych przez specjalistów jest cukrzyca. Czy rzeczywiście osoby borykające się z tą chorobą muszą rezygnować z zastąpienia braków zębowych implantami?
Drugie stałe zęby
Implanty zębów to doskonały wybór dla wszystkich osób, które utraciły pojedyncze zęby, mają większe braki zębowe lub borykają się z bezzębiem. Implant zębowy pełni rolę utraconego korzenia zęba, który utrzymuję jego koronę (biały element widoczny ponad linią dziąsła) w stabilnej pozycji. Dzięki temu znacznie zwiększa się komfort życia pacjentów, szczególnie tych, którzy do tej pory korzystali z tradycyjnych protez zębowych.
Przez to, że implant zębowy zapewnia tak dużą stabilizację uzupełnienia, a ich zastosowanie znacznie zwiększa komfort życia pacjentów, zęby na implantach często nazywane są drugimi stałymi zębami człowieka.
Dlaczego mówi się, że cukrzyca jest przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów zębowych?
Cukrzyca powoduje, że gojenie się ran zachodzi wolniej niż u zdrowych osób. To oznacza, że u pacjentów borykających się z tą chorobą istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się infekcji w okolicach pozabiegowych. Dodatkowo proces integracji implantu z kością przebiega wolniej i istnieje również większe ryzyko odrzucenia wszczepu.
Czy jest możliwe wszczepienie implantów zębowych u osób, które są chore na cukrzycę?
Tak, jest możliwe wszczepienie implantów zębowych u osób borykających się z cukrzycą. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu implantacji jest utrzymanie prawidłowego i ustabilizowanego poziomu cukru we krwi i wartości hemoglobiny (cukrzyca kontrolowana). Prawidłowe wartości tych parametrów są gwarancją na to, że gojenie się miejsc pozabiegowych i integracja implantu z kością odbędzie się prawidłowo.
Ważnym czynnikiem w trakcie leczenia implantologicznego jest również stała kontrola poziomu cukru u pacjenta po zabiegu implantacji. Pacjent powinien pozostać pod kontrolą diabetologa, kontrolować poziom cukru i przyjmować niezbędne leki zalecone przez lekarza.
Ustabilizowany poziom cukru i hemoglobiny, prawidłowe zaplanowanie zabiegu implantacji oraz kontrola pacjenta przez diabetologa po zabiegu minimalizują ryzyko odrzucenia wszczepionych implantów i umożliwiają odzyskanie stałego uzębienia u osób borykających się z cukrzycą.
Co należy zrobić aby rozpocząć proces leczenia implantologicznego u osób chorych na cukrzycę?
Leczenie implantologiczne osób borykających się z cukrzycą rozpoczynamy od pierwszej wizyty konsultacyjnej u lekarza stomatologa. W wypełnianych dokumentach należy zaznaczyć, że borykamy się z cukrzycą i powinniśmy o tym poinformować lekarza podczas pierwszej konsultacji. Lekarz na podstawie przeprowadzonych badań zweryfikuje czy pacjent nadaje się do leczenia implantologicznego, dobierze najlepszą metodę leczenia i podejmie decyzję o jego przeprowadzeniu.
W Dentim Clinic spełniamy marzenia pacjentów o odzyskaniu pięknego uśmiechu i nie zostawiamy ich bez rozwiązania. Dlatego nawet jeśli pacjent nie kwalifikuje się do leczenia implantologicznego, zostanie zaproponowana mu alternatywna forma leczenia stomatologicznego.
Przeczytaj także inne wpisy z bloga ekspertów Dentim Clinic
Leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym, jest jednym z najważniejszych zabiegów stomatologicznych, szczególnie wtedy, gdy miazga zęba ulega zapaleniu lub infekcji. Dzięki precyzyjnym narzędziom, takim jak mikroskop, oraz pełnej diagnostyce dostępnej na miejscu, w tym tomografii komputerowej, leczenie kanałowe w Dentim… zobacz więcej >>
Nie ulega wątpliwości, że przebarwienia psują estetykę uśmiechu. Dlaczego powstają i czy istnieją skuteczne metody, żeby sobie z nimi poradzić? … zobacz więcej >>
Recesja dziąsła to powszechny problem stomatologiczny, który polega na cofnięciu się tkanki i odsłonięciu korzeni zębów. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niegroźna, recesja dziąsła może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym dolegliwości bólowych, zwiększonej wrażliwości zębów… zobacz więcej >>
Krwawienie dziąseł to powszechny problem stomatologiczny, który może być oznaką różnych stanów zdrowotnych, od niewielkich problemów higienicznych po poważniejsze schorzenia ogólnoustrojowe. Co więc warto wiedzieć w tym temacie? … zobacz więcej >>
Newsletter
Najnowsze wpisy
- Leczenie kanałowe krok po kroku: jak przebiega ten zabieg i dlaczego jest ważny?
- Przebarwienia zębów – przyczyny. Dlaczego powstają i jak im zapobiegać?
- Recesje dziąseł: przyczyny, skutki i możliwości leczenia
- Krwawienie dziąseł: przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia
- Kiretaż: co to jest i dlaczego jest stosowany w leczeniu jamy ustnej?
Archiwum wpisów
- Skuteczne Metody Zapobiegania Próchnicy i Zachowanie Zdrowego Uśmiechu
- Ewolucja plomb stomatologicznych: Od metalowych amalgamatów do nowoczesnych rozwiązań
- Wywiad z ekspertem – Opiekun Pacjenta w leczeniu stomatologicznym
- Leczenie ortodontyczne w okresie epidemii
- Wywiad z ekspertem – Leczenie kanałowe w 1 dzień bez zatruwania zęba
- Idealne znieczulenie. Poznaj moc różdżki
- W jaki sposób licówki mogą odmienić Twój uśmiech?
- Gaz rozweselający – sposób na dentofobię i pomoc w adaptacji w gabinecie stomatologicznym
- Wywiad z ekspertem – Odmień swój uśmiech dzięki zabiegom estetycznym
- Afty – jak sobie radzić?
- Wyrywanie zębów nie musi boleć!
- Leczenie bezzębia – jaką protezę wybrać?
- Opiekun Pacjenta – jeszcze wyższa jakość obsługi w Dentim Clinic
- Wywiad z ekspertem – Jak może wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?
- Infiltracja, czyli doskonały sposób na usunięcie przebarwień
- Bonding – czym jest i dlaczego tak szybko zyskuje na popularności?
- SoftVeneers, czyli licówki bez szlifowania zębów
- Wywiad z ekspertem – Korony i mosty przywrócą Ci piękny uśmiech
- Powtórne leczenie kanałowe – wszystko co musisz wiedzieć
- Czy wady zgryzu można skorygować w każdym wieku?
- Jaką wybrać szczoteczkę do zębów, zwykłą a może elektryczną?
- Czy dieta wegetariańska może niszczyć zęby?
- 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.
- Co musisz wiedzieć o wybielaniu zębów?
- Jak wygląda przebieg leczenia implantologicznego?
- 9 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim wybierzesz swojego stomatologa
- Kolejny wybitny ekspert w zespole Dentim Clinic
- Dlaczego należy leczyć zęby mleczne u dzieci?
- Czy można odzyskać piękny uśmiech w 1 dzień? Cała prawda o nowoczesnej metodzie leczenia implantologicznego, „Zęby w 1 dzień”.
Chmura tagów
aparat na zęby aparat ortodontyczny aparaty ortodontyczne Bydgoszcz chirurgia stomatologiczna Dentim Clinic dentofobia dieta doświadczenia pacjentów dzieci endodoncja Gaz rozweselający higiena jamy ustnej higienizacja implanty implanty zębów Katowice komputerowe znieczulenie korony korony mosty koszty leczenia leczenie bez bólu leczenie kanałowe leczenie kanałowe pod mikroskopem leczenie ortodontyczne leczenie przyzębia leczenie próchnicy u dzieci leczenie stomatologiczne u dzieci leczenie w narkozie leczenie zębów w narkozie licówki mosty Narkoza nowoczesne technologie ortodoncja piękny uśmiech profilaktyka protezy protezy zębów próchnica stomatologia stomatologia dziecięca stomatologia estetyczna stomatologia zachowawcza wizyty kontrolneul. Baildona 12/3
40-115 Katowice
woj. śląskie
mapa
Katowice - Silesia City Center
ul. Chorzowska 107
40-101 Katowice
woj. śląskie
mapa
Bydgoszcz
ul. Marii Skłodowskiej Curie 33
85-094 Bydgoszcz
woj. kujawsko-pomorskie
mapa