Wyrywanie zębów nie musi boleć!
Wyrwanie zęba nie przywodzi na myśl pozytywnych skojarzeń… Jednak warto wiedzieć, że w nowoczesnej stomatologii to zabieg, który można przeprowadzić całkowicie bezboleśnie i co istotne – wykonuje się tylko w niektórych, wyjątkowych przypadkach. Nie wierz mitom – dowiedz się jak wygląda dzisiaj zabieg usunięcia zęba i w jakich sytuacjach jest konieczny.
Z tego wpisu dowiesz się:
– kiedy wyrywamy ząb,
– dlaczego wyrywanie zęba w nowoczesnej stomatologii jest bezbolesne,
– co należy zrobić po usunięciu zęba,
– jakie znieczulenia są przeznaczone dla Pacjentów zmagających się z dentofobią.
Leczymy, nie wyrywamy!
W nowoczesnej stomatologii przestrzegamy złotej zasady – wyrwanie zęba to absolutna ostateczność! Dawniej zabiegi tego typu wykonywano bardzo często. Było to podstawowe rozwiązanie w przypadku zaawansowanej próchnicy, która dostała się do miazgi zęba. Dziś na szczęście znamy lepsze metody. Endodoncja, czyli dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem kanałowym rozwinęła się tak bardzo w ciągu ostatnich dwóch dekad, że obecnie możemy ratować nawet bardzo zniszczone zęby tak, by służyły Pacjentom przez wiele lat. Wszystko za sprawą nowoczesnych technologii: zaawansowanych mikroskopów, niezawodnych znieczuleń, doskonałej diagnostyki, komputerowych systemów pomiaru długości korzenia oraz wysokiej jakości materiałów do wypełniania kanałów. Mikroskopy stomatologiczne najnowszej generacji dają nawet 25-krotne powiększenie pola zabiegowego oraz odpowiednie oświetlenie, co znacznie zwiększa precyzję pracy stomatologa. Narzędzia do cyfrowej diagnostyki obrazowej umożliwiają dokładne wykrycie i zlokalizowanie wszystkich kanałów zęba oraz kontrolowanie postępów leczenia. Skuteczne znieczulenie komputerowe sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i można go wykonać w ciągu jednej wizyty bez konieczności “zatruwania” zęba. Natomiast specjalistyczne systemy wypełnień kanałów i profesjonalne materiały pozwalają trwale odbudować wytrzymały i estetyczny ząb. Dzięki temu leczenie jest skuteczniejsze, bardziej przewidywalne i znacznie bardziej komfortowe dla Pacjenta.
Kiedy należy wyrwać ząb?
Mimo wszystko nadal występują sytuacje, w których usunięcie zęba jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Przede wszystkim ekstrakcja jest niezbędna w przypadku zębów, których nie można trwale i przewidywalnie wyleczyć, odbudowując ich funkcję i estetykę, a pozostawienie ich w jamie ustnej negatywnie wpłynęłoby na stan całego uzębienia. Dotyczy to przede wszystkim ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, które wyrastają jako ostatnie, gdy całe uzębienie jest już w pełni ukształtowane. Ze względu na położenie zębów mądrości w jamie ustnej utrzymanie ich prawidłowej higieny jest trudniejsze i należy poświęcić temu więcej czasu i uwagi. W przeciwnym razie może powstać próchnica, która szybko rozprzestrzeni się w jamie ustnej. Mogą także pojawiać się nawracające stany zapalne dziąseł w tej okolicy. Zainfekowana ósemka może też zniszczyć sąsiadujący ząb. Inną sytuacją, w której wykonuje się zabieg usunięcia zęba jest przygotowanie do leczenia ortodontycznego. Zdarza się, że jest to konieczne, aby zrobić miejsce dla pozostałych zębów i doprowadzić do prawidłowego ułożenia zgryzu. Ekstrakcję przeprowadza się ponadto w przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich, które w pełni się wykształciły, ale nie przeszły prawidłowo procesu wyrzynania. Bywa nieunikniona również w bardzo zaawansowanej paradontozie oraz gdy w wyniku nieleczonego braku zębowego doszło do dużego wysunięcia przeciwnego zęba (np. gdy brak dolnej szóstki sprawił, że górna szóstka utraciła swoje naturalne podparcie i wysunęła się z zębodołu). Aby uniknąć tak poważnych konsekwencji i zachować równowagę w jamie ustnej, należy niezwłocznie rekonstruować każdy utracony ząb.
Całkowicie bezbolesne wyrwanie zęba? To możliwe!
Decyzja o ekstrakcji zęba zawsze podejmowana jest po wykonaniu dokładnej diagnostyki, w porozumieniu z Pacjentem. Jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany całkowicie bezpiecznie, w sterylnych warunkach i według współczesnych standardów minimalnej inwazyjności. Oznacza to, że tkanki otaczające ząb oraz kość pozostają nienaruszone, co zapobiega powikłaniom i usprawnia proces regeneracji. Cała procedura jest całkowicie bezbolesna, ponieważ wykonuje się ją przy użyciu nowoczesnego znieczulenia komputerowego , które umożliwia łagodne, dostosowane do możliwości tkanek wprowadzenie płynu znieczulającego. Dzięki temu nawet moment podania środka znieczulającego jest niewyczuwalny dla Pacjenta, a po zabiegu nie występuje nieprzyjemne uczucie odrętwienia i mrowienia. Dla osób o wysokim poziomie lęku dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe zastosowanie gazu rozweselającego, który pomaga odprężyć się i odstresować w trakcie wizyty. Pacjenci cierpiący na dentofobię mogą ponadto skorzystać z leczenia pod narkozą.
Usunięcie zęba jest całkowicie bezbolesne, jednak po przeprowadzonym zabiegu może wystąpić delikatny dyskomfort. Dlatego Pacjent w dniu zabiegu powinien zarezerwować sobie czas na odpoczynek i relaks. Zostaje ponadto zaopatrzony w leki przeciwbólowe, dzięki którym może czuć się komfortowo przez pierwsze kilka godzin po zabiegu. Już następnego dnia może natomiast wrócić do codziennych obowiązków.
Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację. Po wysłaniu formularza, nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu dobrania odpowiedniego terminu wizyty.
Co możesz teraz zrobić?
Współczesna chirurgia stomatologiczna nie musi być straszna! Dzisiaj usuwamy zęby tylko w ostateczności i robimy to całkowicie bezboleśnie. Umożliwiają to nowoczesne technologie, stosowane standardowo w renomowanych klinikach stomatologicznych. Jeśli poszukujesz dobrego i sprawdzonego miejsca, by skutecznie i bezpiecznie usunąć ząb – możesz umówić się na wizytę w Dentim Clinic, dzwoniąc pod numer 32 720 12 47 lub wypełniając formularz.