Wywiad z ekspertem – Korony i mosty przywrócą Ci piękny uśmiech
Korony i mosty to rozwiązania protetyczne, które pozwalają na odbudowę braków w uzębieniu. Dzięki ich zastosowaniu Pacjenci mogą ponownie cieszyć się pełną funkcjonalnością jamy ustnej. Przeczytajcie wywiad z naszym ekspertem, lek. stom. Anną Przybyłą-Cichoń. Znajdziecie w nim wszystko, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia protetycznego.
Z tego wpisu dowiesz się:
– kiedy należy założyć koronę,
– w jakim wieku Pacjenci najczęściej zgłaszają się na podjęcie leczenia,
– jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się braków w uzębieniu,
– jakie efekty może przynieść podjęcia leczenia
Kiedy może okazać się konieczne założenie korony?
Zazwyczaj korony zakładamy, kiedy ząb jest mocno zniszczony i trudno byłoby go odbudować w inny sposób. Korona pozwala przywrócić pełną funkcjonalność zęba. Poza tym leczenie może powstrzymać powstawanie kolejnych potencjalnych braków w uzębieniu, które mogłyby prowadzić do poważniejszych konsekwencji w niedalekiej przyszłości.
Zatem utrata jednego zęba skutkuje wypadaniem kolejnych?
Kiedy Pacjenci zbagatelizują jeden brak w uzębieniu, często są skłonni do zaniedbania kolejnych. Problem leży głównie w psychice – gdy raz pozwolimy sobie np. na zaniedbanie jakiegoś obowiązku, trudniej jest nam zmotywować się do jego wykonania następnym razem. Tak jest też w przypadku braków w uzębieniu – gdy ktoś stracił jeden ząb i nauczył się żyć z tym dyskomfortem, nie zaniepokoi się utratą kolejnego.
Warto jednak wiedzieć, że nawet brak jednego zęba może powodować zmiany w obrębie całego narządu żucia – to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności. Kiedy tracimy ząb, może dojść do tzw. efektu Godona, czyli wysunięcia się przeciwstawnego zęba (np. brak dolnej szóstki może spowodować wysunięcie się górnej szóstki, która traci swoje podparcie). Również zęby sąsiadujące z luką po utraconym zębie mogą pochylać się i przemieszczać. Wszystko to po pewnym czasie może prowadzić właśnie do utraty kolejnego zęba. Dlatego tak ważne jest, by wady zgryzu były leczone, a braki zębowe uzupełniane jak najszybciej.
Pacjenci przychodzą więc na wizytę dopiero w ostateczności?
Do dentysty najczęściej zgłaszają się dopiero wtedy, gdy tracą ząb w widocznym miejscu, co znacznie zaburza estetykę uśmiechu. Tymczasem trzeba zdać sobie sprawę, że brak zębów trzonowych, niewidocznych podczas uśmiechu, także negatywnie wpływa na wygląd twarzy. Inne zęby mogą przesuwać się, powodując wady zgryzu i zaburzenia okluzji. Nie mówiąc już o utracie kości – procesie, który następuje, gdy kość szczęki lub żuchwy traci naturalne obciążenie w postaci zęba. To wszystko negatywnie odbija się na rysach twarzy, wizualnie ją postarzając. Zmienia się kształt brody, skóra przestaje być napięta, a to skutkuje powstaniem zmarszczek.
W takim razie w jakim wieku najczęściej Pacjenci przychodzą na leczenie?
Trudno jest to określić, ponieważ składa się na to zbyt wiele czynników indywidualnie zależnych od Pacjenta, jak między innymi zaniedbania, genetyka czy sytuacje losowe. Zdarza się, że z pojedynczymi brakami w uzębieniu zgłaszają się bardzo młode osoby, które mają uszkodzony ząb np. w wyniku wypadku. W takiej sytuacji zalecane może być założenie korony lub mostu nawet u nastolatka (implanty mogą być wykonywane dopiero u dorosłych osób).
Najczęściej jednak korony zakładamy w wieku 30-45 lat gdy ząb jest na tyle zniszczony w wyniku urazu lub próchnicy, że nie ma możliwości na przywrócenie mu jego funkcji a zarazem estetycznego wyglądu w inny sposób. Właśnie dlatego zawsze podkreślamy, aby przychodzić do dentysty co najmniej 2 razy w roku na wizyty kontrolne oraz rozpoczynać leczenie natychmiast, gdy tylko pojawią się pierwsze problemy. Leczenie jest wtedy szybsze, mniej złożone i z reguły wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami. W nieco późniejszym wieku, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, konieczne może okazać się założenie mostu.
Most możemy założyć, kiedy brakuje kilku zębów?
Dokładnie tak, należy jednak pamiętać, że są ścisłe zasady mówiące o tym jak długi może być most, ile braków może odbudowywać i jak powinien zostać zaprojektowany. Taka praca protetyczna wyglądem przypomina kilka połączonych ze sobą koron. Mocuje się ją minimum w dwóch punktach. Najczęściej takimi „filarami” mostu są zęby znajdujące się na krańcach luki w uzębieniu. Jeśli jednak brakuje odpowiednich zębów, mogących pełnić tę funkcję, lub luka po brakujących zębach jest zbyt duża, most można zamocować na implantach.
Czy mosty i korony to rozwiązania estetyczne?
Estetyka zależy w głównej mierze od rozwiązania na jakie się zdecydujemy. Korony metalowe lub na podbudowie metalowej są wytrzymałe, ale wizualnie nie są w pełni satysfakcjonujące. Częściej wybierane przez Pacjentów są nowoczesne rozwiązania, takie jak korony i mosty z porcelany i/lub tlenku cyrkonu, które prezentują się znacznie lepiej. Możliwości nowoczesnej stomatologii są ogromne. Łącząc doświadczenie zespołu specjalistów z nowoczesnymi technologiami, często możemy uzyskać efekty bardzo naturalnego uzębienia, praktycznie nie do rozróżnienia gołym okiem od zębów naturalnych.
Czy taki Pacjent może powrócić do dawnego stylu życia?
W nowoczesnej medycynie – jak najbardziej jest to możliwe! Rozwiązań z jakich możemy skorzystać jest bardzo dużo. Dzisiaj możemy przywrócić uśmiech osobom cierpiącym z powodu bezzębia nawet w ciągu 1 dnia dzięki metodzie „Zęby w 1 dzień”. Co więcej, nawet osoby z bardzo dużym zanikiem kości mogą cieszyć się stałym i w pełni funkcjonalnym uzębieniem dzięki technologii Eagle Grid. Efektem takiego leczenia jest nie tylko piękny uśmiech, ale także możliwość jedzenia wszystkich rodzajów produktów. Należy oczywiście pamiętać , że każda z metod rozległej odbudowy uzębienia ma na celu jak najbliższe kopiowanie natury i w dużym stopniu to jest możliwe, jednak czas przyzwyczajenia się do nowego uśmiechu, zgryzu, a nawet wyćwiczenie prawidłowej wymowy różni się u poszczególnych Pacjentów. Zależy to od wielu czynników, które warto omówić z dentystą przed podjęciem leczenia.
Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na konsultację. Po wysłaniu formularza, nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu dobrania odpowiedniego terminu wizyty.
A więc nigdy nie jest za późno na leczenie?
Nowoczesne metody leczenia umożliwiają stałą rekonstrukcję uzębienia niemal w każdym przypadku. Jednak ja wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Niezbędne zabiegi należy wdrażać najszybciej jak to możliwe. Wydaje mi się, że Pacjenci są coraz bardziej świadomi, że o zęby należy dbać zawsze i wszędzie. Gdy już uświadomimy sobie, że profilaktyka jest najważniejsza, a wizyty u dentysty znacznie różnią się od tych z lat osiemdziesiątych, to będziemy na dobrej drodze w kierunku zdrowego uśmiechu. Pamiętajmy, że dzisiaj gabinety stomatologiczne pozwalają na wykonanie kompleksowego leczenia szybko i w komfortowych warunkach. Najważniejsze, żeby się przełamać i nie unikać dentysty.
Jak zaapelowałaby Pani do Pacjentów, aby udali się na wizytę?
Przyjdźcie i przekonajcie się, jak wygląda nowoczesne leczenie stomatologiczne. Poznajcie stosowane obecnie technologie i nie wierzcie mitom. Dzisiaj leczenie jest praktycznie bezbolesne – używamy technik i metod, które minimalizują negatywne doznania Pacjenta. Stosujemy takie rozwiązania jak znieczulenie komputerowe, zapewniające najczęściej bezbolesne podanie płynu znieczulającego; mikroskopy i lupy, które sprawiają, że nasza praca jest wybitnie precyzyjna czy diagnostyka radiologiczna, która w połączeniu z technologią planowania cyfrowego umożliwia przygotowanie planu leczenia i przeprowadzenie go w sposób bardzo przewidywalny. Porozmawiajcie szczerze ze stomatologiem o swoich problemach i oczekiwaniach. Już po takiej wizycie będziecie bogatsi o nową wiedzę oraz poznacie szereg proponowanych rozwiązań. Dowiecie się, jakie macie możliwości.